11 листопада. Цей день в історії

1737 – найстрашніший землетрус в Калькутті (Індія) – загинуло понад 300 000 чоловік.

1790 – до Англії були завезені з Китаю перші хризантеми.

1831 – в Єрусалимі повішений керівник повстання негрів-рабів Нат Тернер і 19 інших повстанців.

1837 – між Санкт-Петербургом і Царським Селом відкрита перша залізниця Росії.

1880 – введено слово “бойкот”. Ірландська Земельна ліга, організація орендаторів для захисту своїх економічних прав, змусила емігрувати відставного англійського капітана Чарльза Бойкота, управляючого одного з маєтків, котрий після невдалого і неврожайного року почав виселяти фермерів, не здатних внести орендну плату. Формою протесту була обрана солідарна відмова вести з Бойкотом будь- які справи і мати з ним побутово-суспільні зносини. Виїхавши до Англії, Бойкот розорився, а за його прізвищем така форма боротьби отримала назву “бойкот”.

1909 – почалося будівництво військово-морської бази США в Перл-Харборі на Гаваях (була зруйнована військами японців під час Другої світової війни).

1918 – закінчилася Перша світова війна, підписується Комп’єнське перемир’я за яким Німеччина визнає поразку у війні з Антантою і погоджується на репарації.

1918 – територія Північної Буковини (сучасна Чернівецька область) передана до складу Румунії, де перебувала по 28.06.1940 року, після чого перейшла до СРСР.

1925 – американський джазовий музикант Луї Армстронг випускає першу платівку.

1925 – американський фізик Роберт Міллікен оголосив про відкриття космічних променів.

1937 – Китай здає велике місто Шанхай в ході японсько-китайської війни.

1837 – відкрилася перша в Росії залізниця загального користування. Вона зв’язала Санкт-Петербург із Царським Селом і мала довжину 27 км. Керував «вогнедишною машиною» головний будівник дороги інженер Франц Герстнер – чех за національністю, якому влітку 1835 р. вдалося отримати дозвіл на створення акціонерного товариства для будівництва залізниці.

1940 – перші автомобілі-позашляховики “Джип” випущені в США.

1952 – у Каліфорнії продемонстрована дія першого відеомагнітофона.

1973 – війна між Ізраїлем і Єгиптом закінчується підписанням мирного договору.

1973 – ФІФА присудило радянській збірній поразку за неявку на матч і збірна СРСР вперше з 1958 року не брала участі у фінальній стадії змагань світової першості.

1975 – колишня португальська колонія проголосила незалежність – Республіка Ангола.

1987 – картина Ван Гога «Іриси» продана за рекордну в той час ціну – 53,6 мільйона доларів. Покупець – Білл Гейтс.

1994 – американський мільярдер Білл Гейтс на аукціоні в Нью-Йорку заплатив 30,8 млн. доларів за рукопис Леонардо да Вінчі (рекордна ціна для рукописів)

1999 – в португальський парламент директор лісабонського зоопарку привів лева і тигра на знак протесту проти слабкого фінансування його установи.

2000 – у тунелі в Австрійських Альпах біля курорту Капрун загинули 159 осіб, врятуватися вдалося лише 12 гірськолижникам із Німеччини. Причиною трагедії стала пожежа в поїзді-фунікулері

11 листопада народилися:

1050 – представник Салічної династії Генріх IV (імператор Священної Римської імперії).

1493 – Парацельс (Філіп фон Гогенгейм), визначний європейський лікар німецького походження, фармаколог, алхімік, окультист, педагог. Інша ймовірна дата – 17 грудня

1821 – російський письменник і мислитель, творець цілої епохи в російській літературі, Федір Михайлович Достоєвський.

1848 – командувач 2-ї Тихоокеанської ескадри Зіновій Петрович Рожественський (програв японцям Цусімський бій в ході російсько-японської війни).

1869 – Віктор Еммануїл III, передостанній король Італії із Савойської династії, третій король Італії нового часу (1900-1946 рр.).

1885 – один з творців бронетанкових військ США, талановитий воєначальник Джордж Паттон.

1889 – Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко), український письменник-сатирик (Зенітка, Весна-красна, Вишневі усмішки).

1919 – член знаменитого українського теледуета “Тарапунька і Штепсель” Юхим Березін.

1920 – вигаданий англійський шпигун Джеймс Бонд (плід фантазії письменника Яна Флемінга).

1922 – один з найбільш значних американських письменників ХХ століття Курт Воннегут.

1945 – президент Нікарагуа, прийшов до влади як лідер Сандиністської революції, Даніель Ортега Сааведра.

1951 – американський вундеркінд з феноменальною пам’яттю, людина-енциклопедія Кім Пік.

1962 – Демі Мур, американська актриса (Рядова Джейн, Тепер і потім, Пара хороших чоловіків, Лист Скарлет, Непристойна пропозиція, Сьомий знак, Колір ночі, Стриптиз, Вибір).

1974 – Леонардо Дікапріо. Леонардо Дікапріо виріс в голлівудських трущобах. Батьки Лео були хіппі і матір вибрала йому таке незвичайне ім’я, коли син, що ще не народився, штовхнувся в ній, коли вона розглядала картину Леонардо да Вінчі. 1997 рік приніс світову популярність. «Титанік» став найголовнішою подією року. Леонардо Дікапріо отримав номінацію на премію «Золотий глобус». Саме ця роль висунула його в ряди найвисокооплачуваних акторів Голлівуда.