13 січня. Цей день в історії

Сьогодні — Щедрий вечір. Святкування походить від стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії. У народній традиції обидва свята об’єдналися в Щедрий вечір, або свято Меланки Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати.

У 1854 році американець Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент – акордеон.

1928 рік — у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.

1942 — Почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (Ґастарбайтери).
1957 року американська фірма Wham-O Company випустила на ринок нову іграшку, створену Уолтером Моррісоном, — літаючу тарілку.

1989-й — у всій Великій Британії комп’ютери вперше були паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П’ятниця, 13-ті»), відомим також під назвою «erusalem» який періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.

1999 — 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду «Чикаго Булз» і припиняє професійну кар’єру баскетболіста.

В 2000-му Білл Гейтс заявив про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft».

13 січня народилися

1827 — Микола Бекетов, один з основоположників фізичної хімііі та хімічної динаміки, заклав основи принципу Алюмінотермія.

У 1864 році народився Він Вільгельм, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії 1911 року за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).

1877-го — Левко Мацієвич , український інженер-конструктор.

У 1969 році — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукеру.

1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор.

1977 року народився Орландо Блум, англійський кіноактор. Здобув популярність завдяки ролям у кінотрилогіях «Володар перснів» та «Пірати Карибського моря». Також – «Царство небесне», «Троя».


Метки: , , , , ,