24 серпня. Цей день в історії

Про Незалежність нашої держави, а також про те, що відбувалося в цей день поза її межами. А ось любителям картопляних чіпсів буде цікаво дізнатися, що ця смажена картопля старша за нашу державу більшу ніж у 8 разів.

79 – виверження вулкану Везувій. Міста Помпеї, Геркуланум і Стабія поховані під вулканічним попелом, тисячі жертв. Зокрема, загинув Пліній Старший – римський письменник, учений, державний діяч, автор “Природної історії” в 37 книгах.

410 – король Аларіх (вождь і перший король вестготів) штурмом бере Рим.

1109 – “битва на собачому полі”: битва між військами Священної Римської імперії і польським військом, за словами польського історика “собаки, пожираючи безліч трупів (полеглих), впали в шалену лють, так, що ніхто не смів поховати там загиблих” – звідси і назва битви.

1949 – набув чинності підписаний у квітні договір про створення НАТО. Нині до складу воєнно-політичного союзу входять 26 країн.

1542 – Іспанський конкістадор Ф. де Орельяна відкрив гирло Амазонки, назвавши її так, тому що на його експедицію напали індіанські жінки-воїни.

1572 – початок “найжахливішої релігійної різанини століття” (Варфоломіївська ніч) в Парижі: у цю ніч католики вбили від 3 до 10 тисяч гугенотів, останні були змушені тікати з країни).

1720 – засновано Сардинське королівство.

1853 – американець Джордж Крам винайшов картопляні чіпси.

1876 – корінні жителі Центральної Канади індіанці дали згоду оселитися в резерваціях.

1921 – розбився англійський дирижабль R-38 (на той момент – найбільший у світі), в результаті чого 44 особи загинуло.

1923 – налагоджено пряме телеграфне сполучення між Одесою і Лондоном, перерване на початку Першої світової війни.

1938 – газета “Крісчен сенчурі” вперше використала термін “мильна опера” стосовно телесеріалу.

1941 – у Житомирі відбувся футбольний матч між щойно створеною українською командою “Січ” та командою німецьких військових, який закінчився перемогою останніх.

1954 – діяльність компартії заборонена в США.

1981 – вбивця Джона Леннона Марк Девід Чепмен отримав довічне ув’язнення з правом подачі прохання про помилування через 20 років (подавав прохання 6 разів і всі вони були відхилені).

1991 – День незалежності України.

1992 – у центрі Львова відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку.

1994 – перший військовий парад на Хрещатику на честь Дня Незалежності України. Парад приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький.

1995 – вийшла графічна багатозадачна операційна система Windows95 (програмна підтримка Microsoft Windows 95 припинено 31 грудня 2002).

1995 – президент Леонід Кучма видав указ про заснування відзнаки Президента України – Ордена князя Ярослава Мудрого.

2002 – вперше День Незалежності в Україні відзначався без військового параду. Його замінив парад військових оркестрів.

2004 – у результаті терактів у Росії вибухнули й упали літаки Ту-154Б-2 і Ту-134А-3 (обидва вилетіли з московського аеропорту “Домодєдово”). Перший – авіакомпанії “Волга-Авіаекспрес” – здійснював рейс “Москва – Волгоград” (43 особи на борту), другий – авіакомпанії “Сибір” – “Москва – Сочі” (46 осіб). Загинули всі. Вибухові пристрої пронесли на собі дві ісламські терористки-смертниці

2006 – астрономи перестали вважати Плутон планетою Сонячної системи і віднесли його до розряду карликових планет.

2008 – помпезне закриття Літніх Олімпійських ігор в Пекіні (телеаудиторія ігор налічувала до 4,7 млрд глядачів).

24 серпня народилися:

1113 – Жофруа IV Плантагенет, граф Анжуйський, завойовник і герцог Нормандії.

1845 – російський князь, творець російської шампанського, основоположник російського виноробства в Криму Лев Голіцин.

1899 – один з лідерів боротьби за незалежність Алжиру Ферхат Аббас (дотримувався помірно націоналістичних поглядів).

1948 – французький музикант Жан-Мішель Жарр (його концерти чотири рази відзначалися як найбільші в історії, наприклад в Москві в 1997 його виступ зібрав 3,5 мільйона глядачів).

1892 – основоположник російського театру для дітей, актор і режисер Леонід Макарьєв.

1899 – аргентинський письменник і поет Хорхе Луїс Борхес (один із засновників авангардизму в іспаномовній латиноамериканській поезії, за його творами знято понад тридцять фільмів).

1902 – відомий французький історик Фернар Бродель (першим запропонував враховувати економічні та географічні фактори при аналізі історичного процесу).

1928 – український політик і громадський діяч Лук’яненко Левко Григорович (за часів радянської влади за свої політичні погляди практично не залишав в’язниць і таборів).

1929 – Ясір Арафат, палестинський політик, лідер палестинського визвольного руху, один із засновників і лідер Організації визволення Палестини

1934 – радянський і російський вчений-економіст Станіслав Шаталін (запропонував програму реформ “500 днів” з перебудови економіки СРСР на ринковий устрій).

1957 – відомий британський письменник, актор і режисер Стівен Фрай.

1976 – австралійський актор театру і кіно Алекс О’Лафлін.