28 листопада. Цей день в історії

1095 – в останній день Клермонського собору Папа Урбан ІІ призначив єпископа Адемара Монтейльського Ле Пюї і графа Раймонда Тулузького керівниками І Хрестового походу.

1414 – Під час церковного собору в Констанці за звинуваченням у єресі арештовано чеського реформатора Яна Гуса.

1443 – військо албанського провідника Георгія Скандербега звільнило фортецю Круя і підняло нею прапор: двоголового чорного орла на червоному тлі. Тепер цей прапор є державним прапором Албанії, а 28 листопада – Днем албанського прапора.

1520 – перший європеєць проплив із Атлантичного океану в Тихий.

1561 – оголошено про саморозпуск Ливонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Польщі та Литви.

1654 – На Поділлі почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша від польських військ. 30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею.

1757 – у Петербурзі заснована Академія трьох визначних мистецтв, яка через сім років буде перетворена в Російську імператорську академію мистецтв. Першим президентом став Іван Шувалов

1821 – Панама проголосила незалежність від Іспанії, приєдналася до Болівії і тут же увійшла в утворену Симоном Боліваром Велику Колумбію, яка розташувалося на території кількох сучасних латиноамериканських країн

1829 – у селі Вихватинець на Поділлі народився Антон Рубінштейн, російський композитор, піаніст, диригент, засновник першої російської консерваторії

1855 – війська Кавказького корпусу під командуванням генерала Миколи Муравйова взяли турецьку фортецю Карс.

1895 – відбулись перші в Америці автомобільні перегони.

1905 – у Севастополі придушено повстання моряків севастопольського гарнізону на чолі з лейтенантом Петром Шмідтом.

1912 – почала роботу IV Державна дума Російської імперії. Її головою був обраний Михайло Родзянко.

1917 – уряд більшовицької Росії направив послам Великої Британії, Франції, США та ряду інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир’я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німеччиною.

1918 – румунський Генеральний конгрес Буковини в Чернівцях проголосив об’єднання краю з Румунією.

1918 – Естонія зазнала військового нападу зі сторони Радянської Росії. Так почалась Визвольна війна естонського народу (1918—1920).

1919 – в англійський парламент обрана перша жінка – леді Астор

1921 – Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Радянської України до міжнародної конвенції Червоного Хреста.

1928 – на Одещині створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС).

1943 – у Тегерані почалася конференція глав урядів трьох союзних держав: СРСР (Сталін), США (Рузвельт) і Великої Британії (Черчілль). Основним питанням було відкриття другого фронту в Західній Європі, з чим зволікали союзники Радянського Союзу

1960 – Мавританія отримала незалежність від Франції

1970 – за нез’ясованих обставинах у Василькові трагічно загинула Алла Горська, українська художниця і громадська діячка, активістка правозахисного руху 60-х років.
Це вбивство, за деякими версіями, приписують КДБ, який мстився Горській за оприлюднення фактів масових розстрілів у Биківнянському лісі

1970 – проведено першу операцію італійської ліво-терористичної організації «Червоні Бригади» — серію вибухів на заводі «Піреллі».

1974 – в Нью-йоркському концертному залі «Медісон Сквеа Ґарден» екс-бітл Джон Леннон виступив на сцені востаннє.

1975 – Східний Тимор проголосив незалежність від Португалії

1983 – в США запущено космічний корабель багаторазового використання “Спейс Шаттл-9 Колумбія-6” з шістьма астронавтами на борту.

1989 – Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу.

1994 – перша спроба федеральних сил штурмувати столицю Чечні — місто Грозний під час Першої Чеченської війни.

1994 – у Норвегії відбувся другий (перший – 1972 р.) референдум про вступ країни в Європейський Союз, на якому більшість виборців відкинули членство в ЄС

2000 – початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л.Кучми стосовно вбивства Георгія Ґонґадзе.

2006 – Верховна Рада України визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.

 

28 листопада народилися:

1757 – Вільям Блейк — видатний англійський поет, також відомий як автор ілюстрацій до «Божественної комедії» Данте, «Нічних дум» Юнґа та ін.

1820 – Фрідріх Енґельс, німецький підприємець, політичний діяч, філософ, історик, публіцист. Один з основоположників марксизму – перший систематизатор та видавник творів Карла Маркса.

1829 – Антон Григорович Рубінштейн, російський композитор, піаніст, дириегнт, старший брат композитора М.Г. Рубинштейна. Засновник Санкт-Петербурзької консерваторії.

1880 – Олександр Блок, російський поет, драматург, перекладач. Перші вірші написав під впливом Василя Жуковського, Михайла Лермонтова, Афанасія Фета. Друкуватися почав 1903. Збірка «Вірші про Прекрасну Даму» написана в дусі символізму.

1881 – Стефан Цвейґ, австрійський письменник, критик, автор численних белетризованних біографій.

1887 – Ернст Рем, організатор і керівник штурмових загонів СА німецької нацистської партії (1923-34 років).

1890 – Зінаїда Тулуб, українська письменниця. Найвизначніший твір – історичний роман-дилогія «Людолови», в якому на багатому історичному матеріалі відтворено життя українського народу початку 17 століття за гетьмана Петра Сагайдачного.

1906 – Дмитро Лихачов, російський літературознавець та історик культури (Поетика давньоруської літератури).

1908 – Клод Леві-Стросс, французький етнограф, соціолог і культуролог, засновник школи структуралізму в етнології

1915 – Костянтин (Кирило) Симонов, російський радянський письменник вірменського походження, громадський діяч (“Жди меня, и я вернусь”)

1949 – Михайло Поплавський, український співак, громадсько-політичний діяч, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч мистецтв України, народний артист України.

1950 – Ед Гарріс (Едвард Аллен Гарріс), американський кіноактор («Ворог біля воріт», «Мачуха», «Ніксон», «Під вогнем», «Безодня», «Скеля», «Фірма»).

1967 – Анна Ніколь Сміт, знаменита американська фотомодель, актриса. Народилася під ім’ям Вікі Лінн Гоуґан, але пізніше стала загальновідомою як Анна-Ніколь Сміт завдяки, зокрема, появі на обкладинці американського журналу «Плейбой» у 1993 р. та скандально відомому одруженню з 89-річним техаським мільярдером Говардом Маршаллом.