«Бум» самогубств на Дніпропетровщині: чому люди обирають смерть?

Страшне слово «самогубство»… Україна тримає одну з лідируючих позицій за статистикою підліткових самогубств у Європі. Їх кількість у нашій країні на одному рівні з числом ДТП. Не минула ця проблема і наше місто – у Дніпрі та області щорічно фіксують сумні статистичні дані. У 2016 році на Дніпропетровщині зафіксували 225 фактів самогубства. Чому люди обирають смерть, дізнавалися «Вісті Придніпров’я».

Чоловіки чи жінки?

Як розповіла речник ГУНП України у Дніпропетровській області Ганна Старчевська, частіше вкоротити собі віку вирішують саме чоловіки. «Це відбувається після того, як людина зловживала алкоголем. А от жінки схильні до суїциду через нерозділене кохання чи сварку з чоловіком», — зазначила вона.

У 2017 році 37 жінок у Дніпропетровський області вирішили добровільно піти з життя, серед них і дві неповнолітні. Загалом, на момент вересня 2017 у нашій області 185 осіб покінчили життя самогубством, серед них були навіть малолітні діти – двоє 14-річних.

«У Дніпрі обговорюють наразі гучні справи – троє дівчат в різних районах міста (вул. Набережна Перемоги, вул. Богданова та житловий комплекс «Башти») у вересні стрибнули з багатоповерхівок. Причини цих вчинків встановлюються, адже й досі триває слідство», — зазначає Ганна Старчевська.

Найбільш резонансним є справа з «Баштами» — шістнадцятирічна  красива дівчина з заможної родини, вірогідно, вирішила померти через нерозділене кохання. Але поки це лише розмови у соцмережах. Загалом, на Дніпропетровщині за статистикою самогубці вибирають публічні місця – дуже рідко трагедія відбувається вдома за зачиненими дверима.

Один випадок у вересні, коли хлопець випав з вінка, кваліфікували як нещасний. Хлопець не загинув  і розповів поліцейським, що не мав намір вбивати себе, а прикре падіння – це результат необережності.

Лише пильність

Попередити невідворотне можуть лише близькі люди – потрібно розмовляти з підлітками, цікавитися тим, що вони роблять у соцмережах. Дуже рідко поліції вдається попередити нещастя. Як це було нещодавно на Новому мосту. Тоді патруль вмовив дівчину з Кам’янського не стрибати через сварку з хлопцем.

Але іноді навіть у родині не здогадуються про наміри близької людини. Як ми писали раніше, взимку  місто сколихнуло зникнення 16-річного підлітка Антона Самсоненка. Після довгих пошуків тіло хлопця знайшли у лісосмузі Соборного району. Знахідка шокувала тим, що Антон повісився і залишив прощальну записку, де пояснював, чому йде з життя. Графологічна експертиза підтвердила його почерк.

До останнього мати та сестра хлопця не вірили в те, що він міг вбити себе. Адже ані атмосфера в родині, ані сам Антон не давали приводів допустити таке.

Шанс є завжди

Першим, хто спробував пояснити самогубство з психологічної точки зору, був засновник психоаналізу Зиґмунд Фрейд (1856 – 1939 роки). Драматизм людського існування посилюється наявністю у людини схильності до руйнування, агресії, що протистоїть “інстинкту життя”. Згідно з його теорією, виникає амбівалентний конфлікт – зіткнення протилежних бажань. Таким чином, внутрішній світ людини стає ареною боротьби двох антагоністів. Не менш цікаво, що в останні 16 років життя, хворіючи на рак, З. Фрейд постійно думав про свій відхід з життя. У християнстві вважається, якщо Бог дарував життя, не можна кидати цей дар до його ніг. Останнім часом, як не дивно, священики почали більш терпляче ставитись до самогубців, беручи до уваги причини, які спонукали людину до такого вчинку.

10 вересня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила Всесвітнім днем запобігання самогубствам.  Будьте пильні та придивляйтесь до тих, хто вас оточує. Можливо, саме ви станете тією людино, яка скаже важливі слова, які будуть здатні вберегти чиєсь життя.

Дарина Сухоніс