Краще не буде: в Україні подорожчали овочі

Після літа ціни на овочі та фрукти на прилавках магазинів почали стрімко змінюватись. Іноді в бік подешевшання, або – подорожчання. Причина – сезонний фактор. «Вісті» розбирались, чого очікувати найближчим часом.

КОЛИВАННЯ ЦІН

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

За даними Міністерства фінансів України та прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, до кінця вересня очікується зростання вартості продуктів «борщового набору»: моркви, цибулі, буряка, капусти у межах 10%, а ось картопля – навпаки – може подешевшати десь на 15-20%.

«Усе залежить від обсягів постачання овочів та фруктів, умов їх зберігання, подорожчання супутніх товарів, як-от паливо, відключення електроенергії та можливий екс­порт або імпорт продуктів. Наприклад, ціни на капус­ту нині стабільно високі, і цей овоч буде ще трохи дорожчати, тому що шкідники на полі в цьому році занадто активні. Багато врожаю аграріям довелося просто викинути на смітник, бо товар мав непривабливий вигляд, був неякісний. Сезон помідорів та огірків із відкритого ґрунту виявився занадто короткий, бо на ці овочі впливає погода. Було дуже спекотно, тож сонце просто «спалило» більшу частину врожаю і через це зазначені продукти на ринку нині коштують у середньому біля 50 грн за 1 кг, що не дуже для них характерно», – говорить економічна експертка Ганна Ворошилова.

Вона зазначила, що якщо не буде відключень електроенергії, то ціни трохи можуть здорожчати, але несуттєво. А ось якщо світло вимикатимуть – то нас може очікувати здорожчання товарів. Бо ціна зберігання овочів та фруктів на складі містить іще й вартість дизельного палива для генераторів, тож навіть дуже гарний урожай не «врятує» їх від подорожчання.

СЕЗОННИЙ ФРУКТ

А ось ціни на головні фрукти осені – яблука – можуть знизитись. «Науковці аграрного інституту прогнозують, що у вересні цих фруктів на прилавках стане більше і переважно вони будуть вітчизняного виробництва. Тримати довго на складі ранні сорти яблук невигідно, тож продавці будуть зацікавлені, щоб їх якомога швидше розпродати, і ціни знижуватимуться. Подешевшання пізніх сортів очікувати не варто. Вони добре зберігаються і в ціну ,найімовірніше, буде закладена вартість обладнання складу генератором», – говорить Ганна Ворошилова.

За словами економістки, ціна на імпортні фрукти залишиться на стабільному рівні, очікувати здешевлення їх не варто. Ганна Ворошилова зауважила, що в цьому році Національний банк України прогнозує пришвидшення інфляції через низку чинників, серед яких і засушливе літо, і відключення світла, і нестача робітників, ­перегляд акцизних податків тощо. Але прогнозує, що водночас інфляція складе близько 8,5% наприкінці 2024 року.

ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!