Ракетна атака на житловий будинок у Дніпрі: хронологія подій
14 січня ворожа ракета влучила в житловий будинок у Дніпрі, фактично «розколовши» дім на дві частини. Рятувальна операція тривала кілька десятків годин. Надзвичайникам допомагали пересічні мешканці міста.
НАДЗВУКОВА РАКЕТА
Тривога пролунала в області о 14.00. Станом на 15.27 стало відомо, що почала працювати ППО, жителі різних міст регіону могли чути вибухи. Загалом, цього дня над Дніпропетровщиною було збито 6 ракет із 8. Одна з них (за попередніми даними, це була ракета Х-22) влучила в житловий будинок на ж/м Перемога у Дніпрі. «Дана ракета має бойову частину вагою 950 кг та призначена для знищення авіаносних груп у морі. Це надзвукова крилата протикорабельна ракета повітряного базування великої дальності. Випустили її з літака в районі Курська. Вона така ж, як і та, що влітку влучила в торговельний центр у Кременчузі», – зазначив речник Повітряних сил України Юрій Ігнат.
Будинок має 16 під’їздів, де проживало 1700 мешканців. Ракета зруйнувала 72 квартири та понівечила понад 230 осель. Трагедія сталась орієнтовно о 15.40. Вже о 16.00 в Офісі Президента заявили про те, що ворог поцілив у житловий будинок на одному з масивів Дніпра та одразу ж почали з’являтись світлини її наслідків. На місце події виїхали рятувальники та медики. Через 40 хвилин стало відомо, що вдалось урятувати 15 людей. За даними реєстрації місця проживання, у зруйнованій частині будівлі мешкало близько 200 людей, з яких 50 – діти. «На мою думку, це Х-22. Я вважаю, що вони намагались поцілити по Придніпровській теплостанції. Але ми всі знаємо, як стріляють росіяни. Так зване «высокоточное оружие». Тому вони влучили у житловий будинок», – сказав на місці події мер Дніпра Борис Філатов.
ПОШУК ЛЮДЕЙ
Через дві годин повідомили вже про 20 врятованих осіб, з яких 3 дитини. Загинуло 5 осіб, поранено 27 людей, серед яких 6 дітей. До робіт було залучено майже 300 чоловік, серед яких медики, поліцейські та рятувальники. На місці задіяно 67 одиниць техніки. Для тих, кого врятували, а також для близьких людей тих, хто проживав у зруйнованих під’їздах, і мешканців цього та прилеглих будинків було облаштовано пункти обігріву, працювали психологи. Весь масив відімкнули від комунікацій для безпеки мешканців.
Із верхніх поверхів розбитих під’їздів, які дивом уціліли, люди давали про себе знати, підсвічуючи ліхтариками та мобільними телефонами. Рятувальники за допомогою крана знімали їх із понівечених квартир. Під завалами відгукували люди, поряд кричали їхні рідні, яких намагались заспокоїти психологи, медики та рятувальники і волонтери.
«Техніка рятувальників спочатку не могла під’їхати до будинку, бо все поруч було усипано арматурою, бетоном, склом. Пересічні громадяни почали розгрібати ці завали та прибирати понівечені автівки аби техніка могла проїхати. З-під завалів та в зруйнованих квартирах чули голоси людей», – розповідає мешканець сусіднього будинку Григорій. На місці події він опинився через 10 хвилин після вибуху та допомагав рятувальникам.
Завали розбирали усю ніч. До ДСНС доєднались волонтери – мешканці міста. Вони працювали там, де ніщо не загрожувало їхньому життю та життю мешканців зруйнованого будинку.
«Рятувальна операція продовжується. Скільки часу вона триватиме – сказати важко. Дуже допомагають волонтери, прості мешканці міста. Люди організовуються, розбирають завали, прибирають розтрощені автівки», – зазначив речник ГУ ДСНС в області Сергій Ковтонюк. 14 січня було врятовано 38 людей, з них 6 – діти, загинуло 12, з них одна дитина, отримали травми 73, з них 14 дітей.
Для огляду найбільш важкодоступних місць залучили дрони. Для пошуку людей – собак-рятувальників із підрозділу пошуку людей «Антарес». Це єдиний в Україні пошуково-кінологічний підрозділ, який залучають до пошуку живих та мертвих людей. Також були тут кінологічні загони з інших областей країни. Крім того, рятувальники влаштовували «хвилини тиші», коли переставала працювати вся техніка, аби почути голоси тих, хто благав про допомогу під завалами. Врятованих людей із травмами доправляли до лікарень міста.
«Усі доставлені присипані будівельним пилом. Дізнатися та визначити вік майже неможливо. У голову, груди, живіт, кінцівки позалітали металеві уламки, бетон та каміння. Лікарі, які мали вихідний, за лічені хвилини були у приймальному відділені та рятували поранених. Одній жінці повністю розірвало живіт. Урятувати її не вдалось, вона померла через годину, як була доставлена до лікарні», – розповів генеральний директор обласної лікарні ім. Мечникова Сергій Риженко.
Для людей, чиє житло постраждало від вибухів, у сусідніх школах обладнали спальні місця та пункти незламності.
ПОСТРАЖДАЛІ
Майже через добу після влучання ракети рятувальникам удалось остаточно загасити полум’я, осередки якого вирували під завалами. Також 15 січня міська влада заявила, що рятувальникам удалось розібрати близько 50% завалів.
«До робіт залучено 160 рятувальників, а загалом 520 осіб та 140 одиниць техніки, зокрема – 40 одиниць – це техніка ДСНС, 20 – поліція, 20 карет швидкої допомоги, 57 одиниць техніки комунальних служб», – зазначив Сергій Ковтонюк.
«Мене накрило дверима, я опинилась на ліжку. Побачила, що частина кухні знаходиться у ванній кімнаті. Самої ванної, кухні, коридору та кладовки немає – замість них – прірва, і я бачу частину іншого під’їзду. Батьки в цей час могли перебувати на кухні», – говорить мешканка зруйнованого під’їзду Анастасія. Дівчина дивом залишилась живою, в неї рана на голові та здерта шкіра ніг. Її батьків згодом знайшли вже неживими. Серед загиблих і старший тренер збірної області з боксу Михайло Кореновський. Його дружина в момент потрапляння ракети в будинок була на прогулянці з дітьми, чоловік мав доєднатись до них згодом.
Серед загиблих – не тільки мешканці будинку, а й ті, хто просто проходив повз. Дві подруги – Ольга Усова та Ірина Соломатенко, йшли на тренування до фітнес-клубу, коли в будинок потрапила ракета. Без мам залишились маленькі діти.
«Поруч із місцем вибуху була і 8-річна дівчинка Злата. Уламками їй посікло обличчя, але вона залишилась живою, тож можна сказати, що дівчинці пощастило», – зазначив Сергій Риженко.
Серед врятованих з-під завалів – 27 річна жінка. Вона мешкала на 4 поверсі разом з однорічним сином та чоловіком. Про їх долю нічого поки що не відомо. «Жінка провела під завалами більше 20 годин, вона не могла кликати на допомогу бо мала вади слуху. Коли рятувальники дістали її з-під завалів температура тіла жінки була 31 градус. Нині вона знаходиться в реанімації. Лікарі борються за її життя», – сказав Сергій Риженко.
Через 30 годин після початку рятувальної операції врятували 39 людей, ще 75 були знайдені під завалами з різними травмами, ще 30 – загиблі. Доля 40 людей – невідома.
КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ
Також у неділю в адміністрації Соборного району було розгорнуто штаб допомоги постраждалим внаслідок ракетного удару. Люди могли подати документи на отримання матеріальної допомоги для відшкодування шкоди заподіяній майну, на лікування для постраждалих, загиблих, відновити документи та отримати свідоцтво про загибель члена родини. Дізнатись, куди йти та інші подробиці можна за телефоном (068) 557-34-19.
На сьогодні пошуково-рятувальні роботи на місці ракетного удару завершено. 69 годин рятувальники, лікарі, поліцейські, комунальники, волонтери та усі дніпряни боролися і допомогали постраждалим. Відомо про 44 загиблих, серед яких 4 дітей, 39 врятованих, з них 16 дітей та 79 поранених мешканців будинку, з них 16 дітей. Розібрано понад 95% уламків. Роботи велися цілодобово. 15 січня у Дніпрі було оголошено триденну жалобу за загиблими.
ТАМАРА БЄЛКІНА