В Україні на солодкі газовані напої хочуть ввести акцизний податок

Уже найближчим часом в Україні можуть подорожчати солодкі газовані напої. Платити більше потрібно буде десь на 4-10 грн. Причина такого здорожчання – Верховна Рада може ухвалити закон, яким вводяться акцизи на солодку воду.

НЕ НОВА ІДЕЯ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Автори законопроєкту про акциз на солодкі газовані напої зазначають, що головна мета нововведення – зменшити кількість людей, які регулярно споживають шкідливі напої, що, своєю чергою, зумовить покращення їхнього самопочуття та стане профілактикою багатьох хвороб. Практика обкладати акцизом солодкі напої є в багатьох країнах Європи. Зокрема, у Латвії та Польщі він складає 0,15 та 0,19 євро, у Бельгії – 0,53 євро.

Нині у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти, один з яких вносить зміни до Податкового кодексу та встановлює акцизний збір із кожного літра напою у розмірі 0,1 євро або 4 грн; другий – визначає, куди спрямують кошти. Передбачається, що 50% від отриманих із податку грошей витратять на реалізацію програми профілактики та лікування хвороб, які людина набуває через те, що регулярно споживає солодкі газовані напої – це діабет та захворювання шлунково-кишкового тракту. Інші 50% планується витрачати на програму дитячого харчування у школах. За попередніми розрахунками, держава планує з цього податку отримати 6 млрд грн.

СКОРОЧЕННЯ СПОЖИВАННЯ

Голова Комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький запевняє, що такий податок матиме позитивні наслідки для людей. «Є приклади країн, де такий податок зменшував кількість хворих на діабет та серцево-судинні захворювання, ожиріння. Наприклад, у Мексиці податок посприяв зменшенню на 39% чисельності дітей, що страждають від надлишкової ваги, а у Великій Британії виробники солодких напоїв вимушені були знизити кількість цукру в солодкій газованій воді в два рази, аби не сплачувати додаткові кошти до бюджету», – сказав Михайло Радуцький.

Він зазначив, що в одному стакані такого напою може міститись 25 грамів цукру, що є майже денною нормою для дорослої людини. Водночас українські виробники солодких газованих напоїв зазначають, що за минулий рік люди стали споживати на 40% менше таких напоїв, а сама продукції подорожчала в середньому на 41%. За задумом та підрахунками авторів закону, податок на воду з цукром дасть змогу скоротити споживання солодких напоїв на 20%. Зараз законопроєкт вивчають народні депутати та готується його перше читання.

ТАМАРА БЄЛКІНА

 

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!