Вчені пояснили, чому тварини люблять, коли їх гладять
Більшість тварин любить погладжування, чухання та іншу ласку з боку людини. Причому це властиво не лише домашнім вихованцям. Тяга до погладжень навіть у покинутих, вуличних тварин здатна подолати недовіру до людей, повідомляє gsminfo.com.ua.
Навіщо це людині?
Тяга до контакту з твариною – один із феноменів людської психології. Домашні вихованці виконують відразу безліч функцій у суспільстві. Діти навчаються прихильності, турботі та відповідальності по відношенню до заведених тварин. Дорослі можуть як компенсувати відсутні близькі зв’язки, так і відчувати, що вони сильні, відповідальні захисники по відношенню до маленької пухнастої істоти.
Але до чого тут погладжування?
Одним із способів розслаблення для людини є дрібна моторика. Повільні рухи пальців, що повторюються, дозволяють відключити зайві думки, знизити тривогу.
Оскільки тваринам це теж подобається, процес стає компліментарним. Людина погладжує та розслабляється. Тварині подобається погладжування, і вона охоче підставляє себе людині.
Але навіщо вихованцям погладжування? Вчені виявили два механізми цієї дії.
Навіщо це тварині: психологія
Зоопсихологи пояснюють потяг тварин до погладжування пам’яттю про раннє дитинство. У більшості ссавців матері вилизують та викушують шерсть малюків.
Коли людина починає погладжувати вихованця, той як би повертається до стану дитинчати, почувається маленьким, а людина замінює йому матір.
Але цей механізм не єдиний.
Навіщо це тварині: нейробіологія
Декілька років тому міжнародна група вчених, до якої входили Цинь Лю, Софія Вронтоу, Френк Л Райс, Марк Джей Зілка, Сіньчжун Донг та Девід Джей Андерсон, виявили цікавий зв’язок.
Досліджуючи мишей, вони побачили різницю у нейронних зв’язках при дотику.
На більшість із них — від випадкового поштовху чи дотику до щипка, мозок миші реагував однаково. Вони стимулювали відгук більшості сенсорних нейронів.
Але дослідники виявили ще один стимулюючий тип нейрону, який назвали MRGPRB4+.
Це – Mas-споріднений рецептор B4, пов’язаний з G-білком, він показує унікальну реакцію сенсорних волокон. Вона включається тільки при дрібному погладжуванні, що повторюється, або вилизуванні. Результатом стає виділення нейромедіаторів, що заспокоюють і розслабляють тварину до легкої ейфорії. На інші типи дотику MRGPRB4+ не реагує.
Цікаво, що процес включається виключно при погладжуванні або чуханні частини шкіри, покритої вовною.
Можливо, що у людини вона теж є, але волосиста ділянка шкіри набагато менша, тому і реакція відбувається набагато рідше.
фото із відкритих джерел