Вчені пояснили, чому тварини люблять, коли їх гладять

Більшість тварин любить погладжування, чухання та іншу ласку з боку людини. Причому це властиво не лише домашнім вихованцям. Тяга до погладжень навіть у покинутих, вуличних тварин здатна подолати недовіру до людей, повідомляє gsminfo.com.ua.

Навіщо це людині?

Тяга до контакту з твариною – один із феноменів людської психології. Домашні вихованці виконують відразу безліч функцій у суспільстві. Діти навчаються прихильності, турботі та відповідальності по відношенню до заведених тварин. Дорослі можуть як компенсувати відсутні близькі зв’язки, так і відчувати, що вони сильні, відповідальні захисники по відношенню до маленької пухнастої істоти.

Але до чого тут погладжування?

Одним із способів розслаблення для людини є дрібна моторика. Повільні рухи пальців, що повторюються, дозволяють відключити зайві думки, знизити тривогу.

Оскільки тваринам це теж подобається, процес стає компліментарним. Людина погладжує та розслабляється. Тварині подобається погладжування, і вона охоче підставляє себе людині.

Але навіщо вихованцям погладжування? Вчені виявили два механізми цієї дії.

Навіщо це тварині: психологія

Зоопсихологи пояснюють потяг тварин до погладжування пам’яттю про раннє дитинство. У більшості ссавців матері вилизують та викушують шерсть малюків.

Коли людина починає погладжувати вихованця, той як би повертається до стану дитинчати, почувається маленьким, а людина замінює йому матір.

Але цей механізм не єдиний.

Навіщо це тварині: нейробіологія

Декілька років тому міжнародна група вчених, до якої входили Цинь Лю, Софія Вронтоу, Френк Л Райс, Марк Джей Зілка, Сіньчжун Донг та Девід Джей Андерсон, виявили цікавий зв’язок.

Досліджуючи мишей, вони побачили різницю у нейронних зв’язках при дотику.

На більшість із них — від випадкового поштовху чи дотику до щипка, мозок миші реагував однаково. Вони стимулювали відгук більшості сенсорних нейронів.

Але дослідники виявили ще один стимулюючий тип нейрону, який назвали MRGPRB4+.

Це – Mas-споріднений рецептор B4, пов’язаний з G-білком, він показує унікальну реакцію сенсорних волокон. Вона включається тільки при дрібному погладжуванні, що повторюється, або вилизуванні. Результатом стає виділення нейромедіаторів, що заспокоюють і розслабляють тварину до легкої ейфорії. На інші типи дотику MRGPRB4+ не реагує.

Цікаво, що процес включається виключно при погладжуванні або чуханні частини шкіри, покритої вовною.

Можливо, що у людини вона теж є, але волосиста ділянка шкіри набагато менша, тому і реакція відбувається набагато рідше.

фото із відкритих джерел