З 21 лютого вступають в силу нові правила щодо валютних обмежень

Національний банк вніс зміни у низку валютних обмежень, щоб запобігти непродуктивному відпливу капіталу для захисту міжнародних резервів України та збереження стійкості валютного ринку. Вони набувають чинності 21 лютого 2024 року. Про це повідомила пресслужба НБУ.

Наразі для розрахунків у іноземній валюті бізнес має спочатку використовувати наявну в нього іноземну валюту, а далі, якщо потрібно, купувати її на валютному ринку України. Підприємствам доступні також валютні операції на умовах “своп”, якщо спочатку банк купує іноземну валюту у клієнта.

Із 21 лютого під час купівлі валюти бізнесом банки будуть враховувати не лише кошти в іноземній валюті, розміщені на поточних та депозитних рахунках клієнта, а й інформацію про незавершені валютні операції клієнта з банками на умовах “своп”, за якими здійснено першу частину операції (з продажу клієнтом іноземної валюти банку).

З цією метою на дату купівлі іноземної валюти юридичним особам потрібно буде надавати банку інформацію про продану ним іноземну валюту за першою частиною валютних операцій на умовах “своп” (валюта, строк операції) за незавершеними угодами з банками. Вона надаватиметься додатково, разом з інформацією про наявні кошти в іноземній валюті на поточних та депозитних рахунках.

Наразі банки можуть завершити контроль за валютними операціями резидентів щодо експорту товарів, коли кошти в іноземній валюті надійшли від нерезидента на їхній поточний рахунок. Ця норма має стимулювати повернення в Україну валютного виторгу за експорт товарів.

Однак з 21 лютого банки зможуть завершити цей контроль тільки у випадку, якщо кошти від нерезидента надійшли в іноземній валюті, а не в гривнях. Перекази в гривнях не будуть вважатися підставою для завершення валютного контролю банком.

фото з відкритих джерел