Боргова розписка: як правильно дати гроші в борг
Я хочу дати 7 000 гривень у борг. Чи можу я скласти розписку про надання грошей у борг? Чи буде розписка доказам для суду, у разі, якщо боржник не віддасть борг?Якщо так, то як вірно скласти розписку? На дане питання відповідає Костенко Оксана Миколаївна ТОВ ЮК «Юрист 24-7».
Так можете, оскільки відповідно до статті 1047 Цивільного Кодексу України зазначається, що на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Згідно до частини 1 ст. 1047 Цивільного Кодексу України, якщо сума позичених коштів перевищуватиме 170 гривень, законодавством визначена письмова форма правочину.
При складанні розписки варто зазначити обов’язкові реквізити:дата складання; місце складання; прізвище ім’я та по батькові позичальника, його паспортні дані та місце проживання (та фактичного проживання), ідентифікаційний код; прізвище ім’я та по батькові позикодавця, його місце проживання і паспортні дані; боргова сума (точна сума і валюта) (варто визначити, як цифрами так і прописом); конкретну дату, коли борг повинен бути повернутий; підписи сторін; прізвище ім’я та по батькові свідків (щонайменше 2-х) їх паспортні дані та місце проживання (та фактичного проживання), підписи.
Розписку варто писати від руки саме позичальником, оскільки в разі настання судового процесу автора написаного можна ідентифікувати за допомогою почеркознавчої експертизи.
Якщо у розписці не визначена кінцева дата повернення грошових коштів – позичальник повинен повернути їх протягом 30 днів з моменту пред’явлення вимоги від позикодавця. В момент повернення позичальником грошових коштів останньому варто забрати боргову розписку, яку він писав при отриманні грошових коштів. Підтвердження того, що позичальник погасив борг, в такому разі буде наявна у нього боргова розписка.
Щодо нотаріального засвідчення боргової розписки, то воно не обов’язкове, розписка позичальника не відноситься до обов’язкових видів договорів, що підлягають нотаріальному посвідченню.
Але якщо ви нотаріально посвідчити розписку позивальника, то вона автоматично стає договором позики, який має деякі переваги у разі порушення боржником умов договору. Так, при порушенні боржником строків повернення за нотаріально посвідченою договором позики, кредитор має право звернутися до нотаріуса за вчиненням виконавчого запису, яка має силу виконавчого документа, який, у свою чергу, минаючи судову провадження, може бути переданий безпосередньо державній виконавчій службі для примусового виконання.
Якщо у Вас виникли юридичні запитання – телефонуйте – 0961714209, 0933545165, або пишіть запитання: jurist24.7@gmail.com і ми дамо вам відповідь.