Чи подорожчає хліб на Дніпропетровщині
На календарі – екватор літа, а отже, для аграріїв нині триває гаряча пора – жнива. Торік наша країна зібрала рекордний урожай зернових і зернобобових – загалом понад 75 млн т. Урожай пшениці також був рекордним – 28,2 млн т. Загальний же врожай зернових і олійних культур склав більш як 98 млн т. Цьогоріч аграрії Дніпропетровщини теж сподіваються, що збір з полів буде на минулорічному рівні.
Зростання ціни
Зараз в Україні вже зібрано понад 14 млн т зерна. Великі сподівання, як завжди, було покладено на південь країни, та через посушливу зиму очікування не виправдались і врожаю там поки що зібрано менше, ніж розраховували аграрії. Та непогані результати мають схід та центр країни. Зокрема, порівняно з минулим роком, нині Дніпропетровщина демонструє кращі результати. В області вже зібрано два мільйони тонн пшениці. Експерти радіють цьому. «Такі результати ми показали з огляду на те, що в регіоні недосіяли приблизно 1 мільйон гектарів озимих культур – сталося це через сильну зимову посуху. Очікуємо врожай на рівні 26,5 млн т саме озимої пшениці », – зазначив директор Інституту зернових культур НААН України Владислав Черчель.
Та, незважаючи на такі показники, експерти все ж прогнозують подорожчання хліба. «Вже шість років поспіль Україна отримує рекордні врожаї продукції, але, на жаль, хлібобулочні вироби дорожчають. Тут різні складники вартості хліба – ціна на електроенергію, бензин, курс долара, зростання мінімальної заробітної плати – все це впливає. Очікувати, що ціна знизиться, гадаю, не варто. Навпаки, передбачаємо, що вона підвищиться на 10-15%», – сказав Владислав Черчель.
За прогнозами експертів, із зібраного врожаю пшениці більша частина – 17,5 млн т, експортується. Скільки саме в цій частині буде зерна з Дніпропетровщини – невідомо.
Погодні умови
До кінця збору врожаю зернових залишилось приблизно три тижні. Жнива розпочались на початку липня. Минулі роки збір розпочинали наприкінці червня, в цьому році через прохолодну весну – затримались. «Погодні умови були складні, але загалом сприятливі для росту та розвитку озимих культур. Через теплу зиму була рання вегетація, трохи уповільнив ріст культур посушливий період навесні та дощі у червні пришвидшили дозрівання. На якісні показники культур погода не вплинула. Більшість господарств отримують нині другий-третій клас – це дуже гарні показники. Цьому, крім погоди, посприяло і забезпечення культур поживними речовинами, захист та дотримання термінів посіву», – розповів Владислав Черчель.
Він зазначив, що в регіоні зараз збирають пшеницю, озимий та ярий ячмінь і ріпак.
Тамара Бєлкіна, фото з відкритих джерел