Депутати полегшили життя сімейним фермам

Нарешті сталося те, чого так довго чекали власники особистих селянських господарств. Народні депутати ухвалили Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств».

Ферми сімейного типу, які на ринку аграрної продукції працюють вже давно, відтепер отримали статус сільгоспвиробника. Ця категорія аграріїв має юридичне право працювати на організованому ринку, укладати договори з переробниками і з тими, кому постачатимуть свою продукцію. Появі нового закону значною мірою посприяв експеримент, який впродовж восьми років триває на Дніпропетровщині з розвитку молочних сімейних ферм, об’єднаних в  кооперативи за підтримки донорських організацій Канади, Франції, Америки.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

ферми

Приємна новина з Києва надійшла в той час, коли на Дніпропетровщині відбувалась міжнародна конференція за участі 65 представників міжнародних організації, Міністерства аграрної політики та продовольства України, посольств Канади і Франції, Дніпропетровської обласної ради, голови галузевих асоціацій, фермери з 13 країн світу Європи і Центральної Азії. Захід, який проводив МБФ «Добробут громад» за фінансової та організаційної підтримки Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), став важливим етапом в подальшому розвитку сімейних ферм в України.

 В рамках програми  конференції «Розширення можливостей дрібних виробників та сімейних ферм через інноваційні практики для сталого розвитку молочного скотарства» її учасники  побували у Покровському районі. В обслуговуючому кооперативі молочного напряму «Добробут  Андрїївки» оглянули стаціонарний молокоприймальний пункт, на який надходить молоко з понад 20 сіл і 7 сімейних ферм. Пункт збору молока має сучасну лабораторію з визначення якості продукції, охолоджувачі, які придбали за кредитні кошти. Щодня на маршрут виїжджають три молоковози для збору молока від членів кооперативу. Кооператив заготовляє в середньому 2,5 тон молока в день.
– Скільки в селі  людей зголосилися вступити  до кооперативу? –  запитую у менеджера кооперативу Сергія Захаренка. – Усі. В селі  іншої роботи немає. Ми задоволені тим, що маємо де працювати. Заробляємо кошти і на правлінні ухвалюємо рішення як будемо витрачати. Захотіли мати тренажерних зал – зробили. Тепер  нашим дітям і нам є куди прийти і провести час з користю для власного здоров’я.

У селі Братське подружжя Ірина і Олег Головко показали свою сімейну ферму, де  утримують 10 корів і 4 телички. Родина має 20 га землі, з яких12 га – це паї. Робота їхньої сімейної ферми організована з дотриманням усіх ветеринарно-санітарних екологічних норм і виробляє в середньому 180 л молока щодня. В рамках проектів отримали доїльний апарат, поїльне, освітлювальне, вентиляційне обладнання. Вони одними з перших вступили до кооперативу тому, що їх привабила можливість взяти кредит під низький відсоток на придбання техніки, а також додаткові кошти, які  виплачують за якість молока.

Гість з Македонії поцікавився скільки чистого доходу родина отримує від корови. Підрахунок виявив, що фермер в Україні отримує менше, ніж в Македонії, де  чистий дохід на корову складає 30 – 40 євро для сімейної ферми на 10 – 20 корів.

В родині Головко двоє дітей. Доньці 6 років, а сину 13 років і він уже допомагає батькам доглядати за теличками. Він поки що не вміє обраховувати витрати і прибутки, проте, знає: для того, щоб батьки могли купити йому новий мобільний телефон, вони усі разом мають щоденно працювати.

Про успіхи батьків, які надихають дітей, розповідала й голова сімейної ферми Антоніна Куриленко.

Коли вони з чоловіком побудували ферму, почали отримувати дохід, і за чотири роки виплатили кредит, сини повірили, що фермерство є перспективною справою. Найстарший Сашко, який давно поїхав з батьківського дому і жив у місті, повернувся в село. Найближчим часом чекають на повернення додому середнього – Сергія, наймолодший Максим навчається у середній школі і живе з батьками.

Ферму Антоніна і Вадим побудували у 2011 році з урахуванням найкращих практик і використанням  ефективних  сучасних технологій. В корпусі вісім корів на прив’язному утриманні, без випасу. Щоб досягти стабільної продуктивності годують тільки сухими кормами, бо  на зелених вони втрачають молоко. Тренери проекту навчили як організувати індивідуальне поїння з підігрівом води не нижче 10 градусів, додаткове освітлення на рівні кормового столу, а також гноєвідділення. Комфортні  умови перебування, збалансована годівля, а також генетика забезпечують молочну продуктивність корів. Збільшення надоїв дає прибуток сім’ї.

Куриленки мають наміри  розширити свою сімейну ферму до 20 дійних корів, а може й більше, якщо діти продовжать  їхню справу.

У господарстві облаштовано молочний блок з танкером охолодження молока та міні- лабораторією. Тут організована точка збору молока СОК «Добробут Андріївки». Члени кооперативу, які проживають по сусідству  тричі на день здають молоко одразу  після доїння для швидкого охолодження до 4 градусів для забезпечення високих показників якості молока в кооперативі. Втім, молокозаводи не зважають на якість молока, яке постачають кооперативи. Минулого року за молоко платили 3.90-4.0 грн, а цього року 3.70 грн за літр, пояснюючи тим, що збільшилися тарифи на електроенергію. Обіцяють з липня переглянути ціну і збільшити для сімейних ферм.

Також в рамках програми  представники органів місцевого самоврядування, проектів міжнародної технічної допомоги, сільськогосподарських кооперативів, науковці, фермери, в тому числі з країн Європи і Центральної Азії ознайомились з роботою об’єднання сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Господар» та заснованої ним кооперативної навчальної ферми з виробництва молока вищого сорту. Він є головним центром в Україні з передачі знань, досвіду, новітніх технологій, необхідних фермерам для виробництва більшої кількості молока високої якості. Надає послуги членам кооперативу з закупівлі молока, обробітку землі, заготівлі кормів. Допомагає сімейним фермерам отримувати доступні кредити і обладнання, консультації та навчання з менеджменту сімейної молочної ферми.

За підтримки уряду Канади, дорадчих служб двох областей закуплена і встановлена в кооперативі  лабораторія з контролю якості молока, яка дозволяє брати проби від кожної корови і визначати якісні показники кожної корови.

Гостям  показали процес перетворення гною  на високоякісні добрива. Технологія аеробного компостування широко застосовується в США, Ізраїлі, в Україні поки що в 10 господарствах.

Европейський банк реконструкції та розвитку підтримав пропозицію щодо створення навчального курсу світового стандарту, адаптованого до потреб українських виробників із залученням регіональних та міжнародних експертів на базі СП «Молочарське» (с. Олександрівка Покровського району), а також навчальної програми для студентів аграрних університетів

Експериментальна модель господарювання, створена на Дніпропетровщині вже поширилась на Полтавську, Запорізьку, Херсонську, Миколаївську  І може бути застосована в інших областях.

Учасники міжнародної конференції обговорили актуальні питання розвитку молочних ферм і відзначили , що потрібно активніше впроваджувати досвід  Канади і Франції, де 95% виробників – це сімейні ферми на 30 – 60  корів. Незважаючи на різке скорочення кількості виробників в цих країнах не знижується виробництво і не скорочується споживання.

Експерти наголосили, що потрібно удосконалювати законодавчу базу. Перший крок до цього вже зроблений. Народні депутати ухвалили закон, який  надає  сімейним фермам статусу виробника і визначає базові принципи діяльності .

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *