Віталій Мирончук: «Молодь Дніпропетровщини повинна знати своє історичне минуле»

До 100-річчя відродження української державності та Дня українського козацтва в Дніпрі діє виставка «Дух козацький у мені живе». Це – понад 90 портретів видатних українських діячів часів козацтва. Серед них – зображення козацьких ватажків, кошових отаманів, гетьманів України. Дана експозиція – результат невтомної та наполегливої праці її ініціатора, голови громадської організації «Козацька спадщина» Віталія Мирончука. В ексклюзивному інтерв’ю «Вістям» Віталій Ярославович розповів про те, що надихнуло його на створення колекції, хто є автором малюнків та чому книга «Святослав» стала вирішальною в його житті.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Завдяки «Святославу»

– Віталію Ярославовичу, Ви – член громадської організації «Козацька спадщина». Розкажіть, як виникла ідея її створення?

Уперше я про це задумався три роки тому. Одного вечора взяв зі своєї бібліотеки цікаву книжку, якої, до речі, раніше навіть не відкривав. Це «Святослав» Семена Скляренка. Видання мене дуже зацікавило та змусило замислитися над нашою історією, над вагомим внеском козаків у розвиток України. Я хотів, побачити портрет Святослава у власному домі, адже він – типовий козак, із чубом та сережкою (усміхається). А намалювати його попросив свого товариша, художника Миколу Фішера. Він охоче погодився. Поки Микола працював над портретом, я прочитав багато інших книг про козаків, тож замовлень для художника назбиралося чимало. Так з’явились перші 5 картин. Саме тоді й виникла ідея створити організацію, яка знайомила б підростаюче покоління з нашим минулим, розповідала про козаків, їхні подвиги… Загалом, за три роки ми відтворили понад 100 козацьких портретів, і нині представляємо їх широкому загалу. Картини є на полотні, а також на картоні. Всі вони – різні за розміром, проте єдині – за стилем. Написані олійною фарбою.

– Яке Ваше найголовніше завдання як голови ГО «Козацька спадщина»?

Ви знаєте, після відкриття виставки до мене почали підходити історики і говорити, що на картинах козаки зображені неправильно. Хочу зауважити, що наша організація ні на що не претендує. Щодня ми збираємося в офісі та обговорюємо, як грамотно, через зображення видатних діячів українського козацтва подати інформацію про ті часи, як правильно донести насамперед до молоді, хто такі козаки, яка їхня роль у формуванні держави. Ми провели величезну роботу, аби усі образи були максимально наближені до дійсності. Шукали в літературних джерелах, історичних музеях, Інтернеті достовірну інформацію, щоб під кожним портретом стисло і зрозуміло надати історичні дані про них. Тобто, усе це і є нашою метою: залучити, зацікавити школярів, студентів вивчати власне минуле. Молодь повинна знати, хто віддав своє життя заради їхнього світлого майбутнього.

– Отже, виставка має і просвітительський, і патріотичний характер?

– Саме так. До Дня українського козацтва, який відзначатимемо 14 жовтня, ми плануємо відвідати із даною виставкою школи Дніпра, й, можливо, області. До речі, отримав дуже гарну новину – канадське посольство зацікавилося нашою творчістю та запросило усю команду до Канади, аби представити там величність українського козацького минулого. Ми ретельно готуватимемося до цієї події.

Незламний дух

– Віталію Ярославовичу, хто Вас підтримав у створенні виставки? Із ким співпрацюєте?
Від самого початку ми планували представити виставку в Дніпропетровській обласній державній адміністрації, але через те, що робіт виявилося чимало – понад 100 картин – і місця було недостатньо, розташувались у Дніпровському Будинку мистецтв, за що велике спасибі його директору – Валентині Слободі. Загалом же нас підтримав директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Віталій Маласай. З його допомогою було придбано чимало матеріалів для того, аби представити нашу експозицію на гідному рівні. Я дуже задоволений, що мої задуми втілилися у життя.

Влада Фісун,

фото автора

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!