1 листопада: прикмети та обряди
Недарма наші пращури називали листопад «листогноєм». Це останній осінній місяць і дерева вже скинули листя, дме холодний вітер, рано темніє. У листопаді селяни зазвичай везли товари на базари і ярмарки. Особливо людними вони були в день святої великомучениці Параскеви, названий П’ятницею. На ярмарках народ не тільки торгував, але і веселився.
Прикмети на 1 листопада:
У цей день зустрічали зиму і проводжали осінь. Наступали справжні морози. У народі говорили: хто в листопаді не мерзне, тому і в водохресну холоднечу не замерзнути. В цей же день різали курей і готували з них всякі страви. Існувало повір’я, що в цей день баламутить домовик робить шкоду: тріпає гриву коней, заплітає її в коси, змушує жеребців вставати на диби.
- Якщо в цей день холод і сніг – весна буде пізня і холодна, якщо відлига – тепла.
- Якщо в цей день буде осінній бруд – до справжньої зими залишилося чотири-седмиці (28 днів).
- Зустріч зими на півночі, перші морози – початок зими.
- Високо летять перелітні птахи – снігу буде багато, а низько – мало.
Народні прикмети в листопаді:
У листопаді перший міцний сніг випадає за ніч. Якщо на Казанську (4 листопада) небо заплаче, то слідом за дощем зима прийде. Якщо день 4 листопада буде непогожим, то скоро прийде зима. Сніг або град 5 листопада віщує, що з Мотрони зима на ноги стане. Якщо листопад ясний і стоїть суха погода, то буде він небезпечний для врожаю майбутнього року. Ясна безхмарна погода в листопаді – ознака швидкого зниження температури. Відлига 8 листопада обіцяє теплу зиму і весну. Дмитрієв день (8 листопада) зі снігом говорить про пізню весну. У листопаді з ранку може зарядити дощ, а до вечора – заметами сніг лежати. Комарі в листопаді – ознака м’якої зими. Масова поява синиць біля будинків 12 листопада – вірна ознака настання холодів.