12 червня. Цей день в історії
Сьогодні – Всесвітній день боротьби з дитячою працею. Цей день був заснований за активної участі Міжнародної організації праці (МОП) ще в кінці минулого століття і відзначається 12-го червня. Передісторія появи такої пильної уваги з боку широкої міжнародної громадськості до питань і проблем експлуатації дитячої праці цілком закономірна.
Щорічно 12 червня відзначається День працівника фондового ринку України, який був встановлений Указом Президента від 11 березня 2008 року № 202/2008. Цінні папери відомі історії починаючи з пізнього середньовіччя. Тоді внаслідок великих географічних відкриттів істотно поширилася міжнародна торгівля, і підприємцям знадобилися великі суми капіталів, щоб почати використовувати нові можливості. Витрати по освоєнню нових територій покрити окремим підприємцям було не в змозі. В результаті почали виникати акціонерні товариства. З кінця минулого століття переможний марш акціонерної власності привів до спеціалізації бірж на торгівлі акціями, а торгівля та робота з облігаціями сконцентрувалася на так званому “вуличному ринку”. Ще одна важлива подія відбулася в 60-их роках ХІХ століття: у Німеччині з’явилися універсальні інвестиційні банки, які взяли на себе весь комплекс посередницьких операцій з цінними паперами. Розробляючи нетрадиційні джерела капіталу формуючи майже цілі галузі промисловості, вони зіграли видатну роль в індустріалізації таких передових країн, як США, Швеція, Німеччина.
Поява цінного папера як інструменту залучення фінансових ресурсів дозволяє вкладникові певною мірою вирішувати проблему ризику, пов’язаного з господарською діяльністю, за допомогою придбання такої кількості цінних паперів, яке відповідає стабільності його фінансового становища.
Події дня:
1667 – придворний лікар Людовика XIV Жан-Батист Дені зробив перше в світі успішне переливання крові 15-річному хлопчикові.
1668 – в Лунді (Швеція) заснований один з найстаріших університетів Європи.
1815 – внаслідок інтриг банкіра Натана Ротшильда, лондонська газета «Морнінг Кронікл» повідомила про перемогу Наполеона при Ватерлоо на кілька днів раніше битви (Ротшильд, зігравши на паніці, скупив безліч акцій).
1839 — в США зіграно перший офіційний бейсбольний матч. Взагалі, історія бейсболу починається в місті Гілдфорд, англійському графстві Суррей, про це свідчить знайдений місцевими істориками документ, — щоденник адвоката Вільяма Брея, в якому описується як в 1755 році , на Пасху, підліток (сам адвокат у той час) грав у бейсбол.
1849 – американець Льюїс Хаслетт запатентував аналог сучасного протигаза. Його фільтр був виготовлений із вовняної тканини й був покликаний захищати від пилу.
1867 – утворена Австро-Угорська імперія.
1897 – Карл Елзенер запатентував знаменитий швейцарський армійський ніж.
1901 – художник Джон Тенніел покинув журнал «Панч», в якому кожного тижня протягом 50 років з’являлися його карикатури. Всесвітню популярність майстру принесли ілюстрації до книг Льюїса Керролла про пригоди маленької Аліси в Країні Чудес і Задзеркалля.
1920 – офіційне відкриття Панамського каналу (перше судно пройшло через канал у серпні 1914 року).
1935 – Муссоліні заборонив в Італії продаж газети «Нью-Йорк таймс» за необ’єктивне освітлення діяльності фашистів.
1945 – у Франції скасована цензура друку, введена під час війни.
1963 – у Нью-Йорку пройшла прем’єра фільму «Клеопатра» з Елізабет Тейлор у головній ролі.
1968 – французький уряд ввів заборону на демонстрації і розпустив 11 студентських організацій.
1975 – створено Львівський історико-архітектурний заповідник.
2008 – жителі Ірландії на референдумі відкинули Лісабонський договір – полегшений варіант Євроконституції.
2009 – всі телевізійні станції США переходять з аналогової на цифрову трансляцію.
Ювілеї дня:
1765 – Петро Багратіон, князь-полководець, учень А. В. Суворова, герой Вітчизняної війни 1812 року.
1773 – Емшел Ротшильд, американський банкір, один із засновників династії.
1908 – Отто Скорцені, полковник СС. Знаменитий диверсант. У 1943 році він на чолі групи коммандос зумів звільнити арештованого фашистського диктатора Італії Беніто Муссоліні.
1915 – Девід Рокфеллер, американський банкір.
1916 – Ервін Аллен, американський продюсер і режисер.
1920 – Лазар Карелін (справжнє прізвище Кац), письменник, автор романів «Землетрус», «Мікрорайон», «Змеелов», «Даю уроки», повістей «Свій», «Гуртожиток».
1924 – Джордж Буш-старший, 41-й президент США.
1934 – Джон А. Алонсо, американський оператор і режисер.
1941 – Рой Харпер, англійський фолк-музикант, ім’я якого чудово знайомо любителям рок-музики по пісні, присвяченої йому на третьому альбомі «Led Zeppelin», а голос його знайомий всім шанувальникам «Pink Floyd», так як пісню «Have a Cigar» з їхнього альбому «Wish You Were Here» виконав саме Рой.
1943 – Рег Преслі, вокаліст популярної наприкінці 60-х англійської групи «The Troggs».
1944 – народився Томмі Сміт, американський легкоатлет, який першим пробіг 200 м швидше ніж за 20 сек. Після перемоги на Олімпійських іграх в 1968 році в Мехіко на церемонії нагородження під час виконання американського гімну опустив голову і підняв угору руку в чорній рукавичці на знак протесту проти дискримінації негрів.
1945 – Георгій Кузнєцов, кінорежисер («Знайти і знешкодити», «Житіє Олександра Невського»).
1951 – Бред Делп, вокаліст американської рок-групи «Boston».
1978 – Дональд Джозеф Куоллс, більш відомий як Ді-Джей Куоллс, американський актор і продюсер.
1979 – Оскар Лоя, американський співак.