13 травня. Цей день в історії
1497 – Папа римський Олександр VI відлучив від церкви Джироламо Савонарола.
1501 – Амеріго Веспуччі відправився в подорож на захід (під час подорожі він з’ясував, що Колумб відкрив новий континент).
1598 – Благословення Бориса Годунова на велику державу Московську.
1637 – Кардинал Рішельє, пам’ятаючи про своїх ворогів, наказав закруглювати всі кинджали, які використовувалися за їжею для нарізування м’яса, створивши таким чином столовий ніж.
1647 – В результаті катастрофічного землетрусу майже повністю зруйновано місто Сантьяго – майбутня столиця Чилі.
1777 – Відкриття університетської бібліотеки у Відні.
1787 – Перший корабель з каторжниками відправився з Англії до Австралії.
1846 – США формально оголосили війну Мексиці. Перемігши в ній, американці анексували північну частину Мексики – Каліфорнію, Арізону, Нью-Мексико і Техас.
1857 – З-за безглуздих чуток про те, що впадуть високі будинки, парижани в паніці залишили місто.
1865 – відкритий Новоросійський університет в Одесі (зараз Одеський національний університет імені І. І. Мечникова).
1871 – Ватикан включений до Італійського королівства, а суверенітет папи обмежено палацами Ватикану, римською лютеранською церквою і заміською папською резиденцією.
1888 – скасування рабства в Бразилії.
1913 – у Петербурзі здійснив перший політ перший у світі 4-моторний літак “Російський витязь”. Загальна маса літака майже 5000 кг, побудований він на Російсько-Балтійському заводі за проектом київського авіаконструктора Ігоря Сікорського.
1909 – у Мілані стартувала перша велогонка “Джиро д’Італія”, ініційована редактором італійської “Газетта делло спорт”.
1918 – У США надруковані поштові марки з перевернутим зображенням літаків (які стали колекційною рідкістю).
1921 – Раднарком видав декрет про організацію будинків відпочинку.
1927 – У Німеччині стався крах фінансового і економічного ринку («чорна п’ятниця»).
1939 – у Блумфелді (штат Коннектикут) почала радіомовлення перша комерційна FM-станція – радіо WDRC-FM.
1950 – в англійському Сильверстоуні відбулася перша автогонка першого чемпіонату “Формули-1”. Переможцем став італійський гонщик Джузеппе Фаріна з команди “Альфа-Ромео”, який за підсумками сезону став першим чемпіоном “Формули-1”
1958 – Алжирська війна: початок травневого путчу в Алжирі, що завершився падінням Четвертої республіки у Франції та приходом до влади Шарля де Голля.
1975 – Київське “Динамо” вперше виграло Кубок володарів кубків Європи з футболу, перемігши з рахунком 3:0 угорський клуб “Ференцварош”.
1981 – у Ватикані за присутності 20 тисяч людей турецький терорист Мехмет Алі Агджа з організації “Сірі вовки” вчинив замах на Папу Римського Івана Павла II. Понтифік після стріляних поранень вижив.
1981 – тбіліське “Динамо” здобуло Кубок володарів кубків, перемігши в Дюссельдорфі у фіналі клуб “Карл Цейсс” (Єна, НДР) із рахунком 2:1.
1986 – відкрився V з’їзд Спілки кінематографістів СРСР. Першим секретарем організації обраний режисер Елем Климов, із “полиці” вирішили зняти раніше заборонені цензурою фільми
1991 – Корпорація «Apple» випустила в продаж «Macintosh System 7.0».
1992 – американські космонавти перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин (світовий рекорд), уперше в космос вийшли одразу три космонавти.
1995 – англійка Елісон Харгрівз перша з жінок зійшла на Еверест самотужки і без використання кисню.
2003 – Шаоліньський монастир вперше сплатив податки. Монастир отримав гроші від однієї кінематографічної компанії – за використання своєї торгової марки. Це перший дохід монастиря після того, як настоятель вирішив взятися за захист інтелектуальної власності.
13 травня народилися:
1680 – Міхал Сервацій Вишневецький, державний і військовий діяч Великого князівства Литовського, магнат, письменник; великий гетьман і канцлер литовський. Останній чоловічий представник старшої лінії і, імовірно, всього роду князів Вишневецьких.
Уродженець Львова.
1750 – Лоренцо Маскероні, італійський вчений і поет. Абат, професор алгебри і геометрії, ректор Павійского університету, він писав глибокі наукові трактати, а також обіймав відповідальні державні посади в Цизальпінської республіці.
1785 – графиня Анна Орлова-Чесменська, камер-фрейліна, меценат.
1795 – Павел Шафарик, чеський філолог, історик-славіст, автор ідеї слов’янської єдності.
1814 – Едуард Іванович Губер, поет і перекладач, переклав на російську мову «Фауста» Гете.
1840 – Альфонс Доде, французький письменник.
1849 – Панас Мирний (справжнє ім’я Панас Якович Рудченко), український письменник («Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Лимерівна», «Гуляща»).
1877 – Лев Мацієвич, український корабельний інженер, перший український авіатор, громадський і політичний діяч.Уродженець Чигиринського повіту (нині Кіровоградщина).
1923 – Ісаак Йосипович Шварц, радянський композитор, автор музики до багатьох театральних спектаклів і кінофільмів («Біле сонце пустелі», «Солом’яний капелюшок», «Втеча містера Мак-Кінлі»), заслужений діяч мистецтв Росії.
1926 – Уна Чаплін, дружина Чарлі Чапліна.
1939 – Харві Кейтель, американський кіноактор, який займає в списку ста кращих акторів за всю історію кінематографа почесне 37-е місце.
1957 – Людмила Нільська, актриса («Петрівка, 38», «Гардемарини, вперед», «Бабій»).
1965 – Маша Распутіна (Алла Агєєва), російська поп-співачка. За порадою одного із знайомих Алла Агєєва взяла псевдонім “Маша Распутіна”, пояснюючи це тим, що Маша – традиційне російське ім’я, а прізвище Распутіна робить його з одного боку більш еротичним, з іншого – пов’язує його володаря з одним з основоположників російського містицизму Григорієм Распутіним.
1971 – Ганна Безулик, українська телеведуча (ток-шоу “Я так думаю” з Ганною Безулик).
1979 – В’ячеслав Шевчук, український футболіст. Захисник донецького “Шахтаря” та збірної України. Триразовий чемпіон України (2006, 2008, 2010 років ), срібний призер 2007 і 2009 року Володар Кубка УЄФА 2010.
1986 – Олександр Рибак, норвезький співак, музикант, родом з Білорусії. Переможець Євробачення 2009, що набрав рекордну кількість балів – 387