15 червня. Цей день в історії
Сьогодні відзначається День захисту людей похилого віку (Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей). На початку цього місяця міжнародне співтовариство відзначало «День захисту дітей». 1-го жовтня святкується «Міжнародний день людей похилого віку». Сьогодні, 15 червня, рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 19 грудня 2011 року (резолюція №66/127), відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей. Ми називаємо цю подію – Днем захисту літніх людей.
Як показує практика, літні люди, ті яким за 60 років, також потребують захисту, і це не зважаючи на той факт, що найчастіше вони, на відміну від дітей, мають багатий досвід, відмінні професійні навички та мудрість, якої ще не дістає підростаючому поколінню. І все ж, за інших, здавалося б рівних умовах, вони піддаються дискримінації за віковою ознакою, не рідко опиняючись за межею бідності, у злиднях і не затребувані суспільством по справедливості і набутої вікової гідності. Почастішали випадки зловживань щодо літніх людей. За даними широкомасштабних досліджень, представлених на 89-му пленарному засіданні Організації Об’єднаних Націй, «частка людей у віці 60 або більше років у всій чисельності населення світу складе до 2050 року понад 20 відсотків». Максимальне і найбільш стрімке зростання числа літніх людей очікується в країнах, що розвиваються.
Події дня:
313 – візантійський імператор Костянтин оголосив свободу віросповідання і повелів повернути християнам конфісковану у них власність.
1300 – в уряд Флоренції увійшов поет Данте Аліг’єрі.
1502 – Христофор Колумб відкрив острів Мартініка.
1580 – англійська кругосвітню експедиція Френсіса Дрейка обігнула мис Доброї Надії.
1616 – відкрилася перша в Канаді школа для індійців.
1752 – Бенджамін Франклін в експерименті з повітряним змієм довів електричну природу блискавки.
1763 – Катерина II видала маніфест, що забороняє вимовляння необдуманих промов, небезпечних для громадського спокою.
1844 – Чарльз Гудієра запатентував спосіб вулканізації гуми.
1869 – Джон Хайат в Олбані (штат Нью-Йорк) запатентував целулоїд.
1911 – в США заснована компанія «Computing-Tabulating-Recording Company», відома сьогодні під ім’ям IBM.
1924 – компанія «Форд» здійснила свій 10-мільйонний автомобіль.
1956 – вперше зустрілися Джон Леннон і Пол Маккартні.
1963 – Китай звинуватив СРСР у «зраді світової революції».
1986 – газета «Правда» оголосила про звільнення за халатність керівників Чорнобильської АЕС.
1992 – у Трентоні (Нью-Джерсі) віце-президент США Ден Куейл «сів у калюжу», проводячи показовий урок у початковій школі і неправильно написавши слово «potato» («картопля»).
Ювілеї дня:
1902 – Ерік Еріксон, американський психоаналітик німецького походження. Його методи психоаналізу і сугестивному терапії були вивчені і адаптовані авторами NLP.
1914 – Юрій Володимирович Андропов, радянський державний і партійний діяч, Генеральний секретар ЦК КПРС, Голова Президії Верховної Ради СPСР.
1921 – Ерролл Гарнер, американський джазовий піаніст, керівник ансамблю, композитор. Видатний новатор і віртуоз джазового рояля, який розробив свій неповторний «оркестровий» стиль.
1936 – Михайло Державін, радянський і російський актор театру і кіно (фільми «Вони були першими», «Бабій», «імпотента», «Чокнутий»).
1941 – Іван Миколайчук, радянський актор театру і кіно (фільми «Тіні забутих предків», «Легенда про княгиню Ольгу», «Захар Беркут»).
1954 – Джеймс Белуші, американський актор албанського походження («К-9», «Червона спека», «Кучерява Сью»).
1977 – Ковальчук Ганна Леонідівна – актриса («Майстер і Маргарита», «Таємниці слідства»).