15 листопада. Цей день в історії
1315 – у битві біля кряжу Моргартен швейцарське ополчення «лісових кантонів» Швіц, Урі та Унтервальден завдало поразки військам Леопольда Габсбурга, герцога Австрії. Габсбурги були змушені визнати автономію Швейцарського Союзу.
1415 – відбувся поділ руської церкви на Київську та Московську єпархії. Православні єпископи, які зібралися в Новогрудці, з ініціативи князя литовського Вітовта обрали митрополитом київським Григорія (Цамблака).
1492 – Христофор Колумб у своєму щоденнику вперше описав тютюн, який вживають індіанці.
1533 – іспанські конкістадори на чолі з Франсіско Пісарро прибули у столицю імперії інків – місто Куско – і захопили його.
1777 – ІІ Континентальний конгрес (США) після 16 місяців обговорення ухвалив Статті Конфедерації – перший конституційний документ США
1815 – перший російський пароплав «Єлизавета» здійснив свій перший рейс – із Петербурга в Кронштадт і назад.
1843 – Державна рада Росії закріпила права караїмів
1864 – у ході громадянської війни у США американський генерал Армії Півночі Вільям Шерман спалив Атланту. Почався Марш Шермана до моря
1884 – Черговий етап у боротьбі за колоніальні володіння на африканському континенті – конференція у Берліні з африканських питань.
1889 – Бразилія стала республікою. Це сталось внаслідок військового перевороту, що мав на меті повалення імператорської форми правління. На той час імператором був Педро ІІ.
1904 – американець Кінг Кемп Жиллетт запатентував бритву зі змінними лезами
1917 – Рада народних комісарів ухвалила «Декларацію прав народів Росії», проголошену II з’їздом рад у червні. У ній стверджувалося рівність і суверенність народів Росії та їх право на вільне самовизначення аж до відділення
1917 – у Севастополі матроси-більшовики без жодних розстріляли вищий офіцерський склад Чорноморського флоту
1919 – Симон Петлюра стає головою системи влади в Україні. Це сталося внаслідок рішення верхівки Директорії та уряду Української Народної республіки.
1920 – Відбулося перше засідання Асамблеї Ліги Націй, що була створена на рік раніше.
1920 – Данціг (сучасний польський Гданськ) оголошений вільним містом
1922 – постанова ВЦВК про включення Далекосхідної республіки до складу РРФСР
1930 – у газетах «Правда» та «Известия» Максим Горький виступив зі знаменитою статтею «Якщо ворог не здається – його знищують».
1933 – пуск першої доменної печі Запорізького металургійного заводу
1934 – в СРСР проведена перша телепередача зі звуковим супроводом – актор МХАТу Іван Москвін прочитав оповідання Чехова «Зловмисник»
1935 – проголошено створення Філіппінської федерації на чолі з президентом Мануелем Квесоном
1938 – у Барселоні відбувся прощальний парад інтербригад, які боролися разом із республіканцями проти військ Франко
1940 – Бомбування англійського міста Ковентрі. Німецька авіація згидувала бомби протягом 10 годин, а всього в операції приймало участь близько 500 німецьких літаків.
1943 – керівник німецької служби СС Гайнріх Гіммлер видав наказ про відправку до концтаборів усіх циганів, що проживали на контрольованих німцями територіях.
1945 – в австрійському місті Аугсбург було засновано першу Українську вільну академію наук на чолі з Дмитром Дорошенко. Засновниками виступила група вчених, що працювали на еміграції.
1946 – В освітніх закладах України почали навчати новому правопису. Стилістика та граматика була наближена до російських правил написання та вимову слів.
1960 – вийшов у море перший підводний човен «Джордж Вашингтон» із ядерними балістичними ракетами на борту
1965 – американець Крейг Брідлов встановив новий рекорд швидкості руху автомобілем.
1971 – фірма Intel випустила свій перший мікропроцесор – модель 4004
1975 – у Рамбуйє (Франція) відбулася перша зустріч лідерів Франції, Великої Британії, США, Італії, ФРН та Японії, яка поклала початок регулярним нарадам «великої сімки» (з 1976 р. до них приєдналася Канада).
1975 – в Іспанії баскська, каталонська і галісійська мова визнані як національні
1977 – з конвеєру на заводі в Нью-Йорку зійшов 100-мільйонний автомобіль марки Ford, зібраний у США.
1983 – проголосила свою незалежність Турецька Республіка Північного Кіпру. Її визнала лише Туреччина
1988 – Виведення на орбіту космічного корабля «Буран». Взагалі, згідно планів розробників, корабель призначався для багаторазового запуску, але він вийшов на орбіту всього раз. Після того, як «Буран» двічі обігнув Земну кулю, він приземлився в автоматичному режимі.
1988 – в СРСР створено Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю (ГУБОЗ)
1995 – останній день перереєстрації акцій АТ «МММ». Штурм єдиного на всю Росію офісу Мавроді на Ленінському проспекті в Москві нагадував за розмахом взяття Бастилії
1996 – у Сіднеї (Австралія) Майкл Джексон одружився з Деббі Роу, вагітною від нього медсестрою, що асистувала під час проведених Джексону пластичних операцій.
2001 – завершений процес делімітації кордону між державами. Делімітація проводилася з обізначення сухопутних кордонів. Процес проводила та контролювала спеціально створена україно-російська комісія.
2004 – Подія, що мала визначні наслідки: на Першому Національному каналі України вперше був використаний формат дебатів у прямому ефірі. Учасниками дебатів стали два основних кандидати у президенти – Віктор Янукович та Віктор Ющенко.
15 листопада народилися:
1738 – Гершель Фрідріх Вільгельм, видатний астроном, на рахунку якого безліч відкриттів. На честь Гершеля названі кратери на Місяці, Марсі та Мімасі, а також кілька новітніх астрономічних проектів, зокрема космічний телескоп Гершель. Також Гершель захоплювався написанням музики.
1837 – Філософ Африкан Спір. Народився в Єлизаветграді, українському містечку. В першу чергу відомий за рахунок впливу, який він мав на погляди та переконання таких гігантів думки, як Ніцше та Лесінг.
1884 – Микола Радзієвський, український диригент та композитор. Протягом семи років (1928-1935) виконував обов’язки головного диригента Київської опери.
1930 – Письменник Джеймс Грем Баллард. Славу літератора отримав у другій половині 20-ого століття . Популярність йому принесли науково-фантастичні оповідання і романи. Більш пізні твори письменника відрізняються зміною сюжету та типу. Він почав писати психопатологічні трилери (найвідоміші: «Автокатастрофа», «Бетонний острів»).
1953 – Ігор Ліванов, російський кіноактор.
1954 – Александр Квасневський, польський державний і політичний діяч, президент Польщі в 1995-2005 роках (переобраний в 2000 році на другий термін).
1966 – Дмитро Стус, син дисидента Василя Стусa. Як і батько, Дмитро пішов літературною стежкою. Наразі він є письменником, літературознавцем, редактором. Також Дмитро виконує обов’язки почесного голови Міжнародної журналістської премії ім. В. Стусa.