17 березня. Цей день в історії
17 березня 1917 року в Києві було створено Українську Центральну Раду (УЦР) – національний політичний центр, згодом перший український парламент, який керував національно-визвольним рухом українського народу, а потім і відродженою державою – Українською Народною Республікою (УНР). Центральна Рада була створена з ініціативи демократичної української інтелігенції, об’єднаної в Товариство Українських Поступовців, за участю політичних партій України, а також представників робітництва, духовенства, військових, студентів, громадських і культурних організацій.
З 1762 року ірландці святкують День святого Патріка – релігійне й культурне свято, яке відзначається щорічно 17 березня в день смерті засновника і першого єпископа Ірландської християнської церкви, небесного покровителя Ірландії святого Патріка. До того ж, згідно з легендою, він вигнав з «зеленого острова» всіх зміїв та комарів. Цього дня в Ірландії та в інших країнах, де є ірландська діаспора (наприклад у США, Австралії, Великобританії), проводяться традиційні святкові фестивалі та карнавали.
Ювілеї дня:
182 роки від дня народження Готтліба Даймлера (1834-1900), німецького інженера, конструктора та підприємця, творця першого мотоцикла.
160 років від дня народження Михайла Олександровича Врубеля (1856-1910), видатного російського художника. В 1884-1889 рр. жив і працював у Києві. Розписував Кирилівську церкву, відновлював фрески у Софійському соборі (три постаті ангелів у куполі). Створив ескізи для розпису Володимирівського собору. У Києві написав картину «Дівчинка на тлі перського килима» і «Східна казка», а також малюнки – «Портрет М.К. Пимоненка», «Портрет В.Д. Замирала», «Автопортрет», «Етюд жіночої голови».
142 роки від дня народження Августина Волошина (1874-1945), визначний український політичний і культурний діяч Закарпаття, греко-католицький священик. Засновник і керівник Християнсько-народної партії (1922 – 1939); 1938 – 1939 – прем’єр-міністр Карпатської України, 15 березня 1939 року обраний її президентом; після окупації краю Угорщиною емігрував, мешкав у Празі.
140 років від дня народження Вадима Михайловича Щербаківського (1876-1957), українського етнографа, мистецтвознавця, археолога, педагога. Ректор, професор, академік, дійсний член Української Академії наук і Чеської академії словесності та мистецтв. Професор Українського Вільного Університету (УВУ) у Празі (кафедра археології).
65 років від дня народження Курта Рассела (1951), американського актора кіно, продюсера і сценариста. Відомий своїми численними ролями у фантастичних стрічках і бойовиках 1980-х і 1990-х років.
Роковини смерті:
60 років з дня смерті Ірен Жоліо-Кюрі (1897-1956), французького радіохіміка і фізика. Дочка П’єра Кюрі і Марії Склодовської-Кюрі. Дослідження Ірен Жоліо-Кюрі стосуються ядерної фізики, більшість з яких вона провела з своїм чоловіком Фредеріком Жоліо-Кюрі. Лауреат Нобелівської премії з хімії.
40 років з дня смерті Лукіно Вісконті (1906-1976), видатного італійського режисера і сценариста, одного з засновників неореалізму. Автор фільмів: «Земля тремтить», «Рокко і його брати» (1960, спеціальний приз МКФ у Венеції), «Леопард» (1963, головний приз МКФ у Каннах), «Туманні зорі Великої Ведмедиці» (1965, головний приз МКФ у Венеції) «Загибель богів», «Смерть у Венеції» (1971, ювілейний приз МКФ у Каннах), «Людвіг», «Сімейний портрет в інтер’єрі», «Невинний». Займався також і театральними (оперними) постановками.
3 роки з дня смерті Оксани Хожай (1965-2013), співачки, актриси, поета, композитора, заслуженої артистки України.
Події дня:
1787 — освячено й відкрито богослужіння у церкві Архангела Михаїла в слободі Гологрушівці. Катеринославський протоієрей Федір Фомич освятив нововлаштовану церкву в ім’я Архангела Михаїла в слободі Гологрушівці (нині Нікопольського району) і відкрив у ній богослужіння та священнодійство.
1960 — у Кривому Розі засновано Криворізький історико-краєзнавчий музей. У фондах музею налічується 54 тис. музейних предметів, серед яких: природні й археологічні колекції, етнографічні та нумізматичні матеріали, твори образотворчого та народно-прикладного мистецтва, фото та документальні джерела з історії Криворіжжя ХIХ-ХХ ст.
1960 — у Японії вперше у світі надійшли у продаж різнокольорові фломастери.
1972 — у Києві створили Інститут книги та друкарства.
2003 — Джордж Буш визнаний найгіршим президентом США.