21 травня. Цей день в історії

У третю суботу травня в Україні відзначається професійне свято працівників науки – День науки. Він встановлений Указом Президента № 145/97 від 14 лютого 1997 року. Вищою державною науковою організацією України є Національна академія наук України (НАН України), утворена 27 листопада 1918 року. Свого часу вона була найстаршою і найбільшою з республіканських академій, які працювали в Радянському Союзі. У 1999 році був прийнятий Закон України «Про науку і науково-технічну діяльність», в якому були регламентовані основні напрямки функціонування науково-технічної сфери країни.

Сьогодні святкується День Європи в Україні. З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року. Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.

Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати «День Європи».

Сьогодні  жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

21 травня відзначається Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку. Проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 20 грудня 2002 року на підтримку Загальної декларації ЮНЕСКО про культурне різноманіття, прийнятої у листопаді 2001 року.

Крім того, сьогодні відзначається День вуличної музики. Щорічно, в третю суботу травня, сотні виконавців найрізноманітніших музичних стилів збираються в центрі своїх міст. До них приєднуються артисти цирку, актори театру, місцеві кулінари, майстри handmade, художники.

Події дня:

1091 – відбулося перше зареєстроване на Русі затемнення Сонця.

1499 – правителем з необмеженими повноваженнями Еспаньоли (так назвав Христофор Колумб відкритий ним острів Гаїті) замість адмірала призначений Франсиско Боваділья.

1502 – іспанський мореплавець Жуан та Нова, що перебуває на службі у португальців, відкрив острів Святої Олени в Південній Атлантиці, розташований в 1950 км на захід від Африки і площею 122 кв. км

1635 – Франція вступає у Тридцятилітню війну (1618-1648 рр).

1842 – вийшов у світ перший том «Мертвих душ» – великої сатири Гоголя.

1851 – в Австралії виявлено перше золото.

1859 – запуск годин Біг Бен у Лондоні.

1892 – в Києві пущено перший в Росії електричний трамвай.

1904 – в Парижі заснована ФІФА – Міжнародна федерація футболу.

1918 – у Києві представники різних партій сформували Український національно-державний союз.

1921 – на Україні створена комісія з ліквідації неписьменності на чолі з Г. Петровським.

1925 — у США Клеренс Бердсей уперше застосував глибоке замороження для збереження продуктів, які пройшли попередню кулінарну обробку.

1928 – Уолт Дісней отримав патент на монопольне використання образу Міккі Мауса.

1977 – завершені зйомки фільму Френсиса Форда Копполи «Апокаліпсис сьогодні».

1979 – Елтон Джон дав в Ленінграді перший з восьми концертів у Радянському Союзі, ставши першою західною зіркою рок-музики, яка виступила в СPСР.

1980 – в США відбулася прем’єра фільму «Імперія завдає удару у відповідь» з серії «Зоряні війни»

1982 – Фолклендська війна: Великобританія почала висадку морського десанту на Фолклендських островах.

1991 – Алла Пугачова стала бабусею. У Лондоні у Крістіни Орбакайте народився син Микита.

2005 – в  Києві відбувся фінал 50-го конкурсу “Євробачення”. Перше місце посіла представниця Греції Єлена Папарізу (230 балів), у п’ятірку лідерів увійшли також учасники від Мальти (К’яра), Ізраїлю (Ширі Маймон), Румунії (Люмініта Анхель) і Латвії (дует Валтерс і Кажа). Україна, яку представляла група “Ґринджоли” з піснею Помаранчеої революції “Разом нас багато”, опинилася на 20-му місці з 30 балами.

2006 –  в Афінах відбувся фінал 51-го пісенного конкурсу “Євробачення”. Перемогу здобула рок-група “Лорді” з Фінляндії. Друге посів російський виконавець Діма Білан, українка Тіна Кароль — сьома.

Ювілеї дня:

1471 – Альбрехт Дюрер, німецький живописець і графік Відродження («Вершники Апокаліпсису»).

1780 – Елізабет Фрай, одна з перших англійських феміністок, реформатор тюремної системи у Великобританії.

1820 – Мішель Ленц, поет, автор тексту гімну Люксембургу «Ons H?m?cht».

1858 – Микола Чехов, художник, піаніст і скрипаль, старший брат письменника Антона Чеховa. Намалював ведмедів на відомій картині Шишкіна.

1878 – Гленда Хаммонд, американський винахідник гідроплана.

1894 – Арсеній Гладковський, композитор, автор опер, балету «Том Сойєр», музичних комедій, поем, симфоній і червоноармійських пісень.

1919 – Віра Алтайська, актриса («Це було в Донбасі», «Світлий шлях», «Королівство кривих дзеркал»).

1943 – Хілтон Валентин, гітарист групи «Animals».

1949 – Любов Поліщук, актриса («Дванадцять стільців», «Той самий Мюнхгаузен», «Інтердівчинка», «Моя прекрасна няня»).

1962 – Олег Фомін, актор, сценарист і режисер.

1966  – Ліза Едельштейн, американська актриса. Найбільш відома своєю роллю завідувача лікарні “Прінстон-Плейнсборо” Лізи Кадді в серіалі “Доктор Хаус”. Актриса живе  в столітньому будинку в Лос­-Анджелесі разом із котом та трьома собаками, яким вона дала притулок.

1969 –  Георгій Гонгадзе, український журналіст.  Засновник та перший головний редактор інтернет-газети “Українська правда”. Викрадення і вбивство Гонгадзе 16 вересня 2000 року  викликало широкий резонанс в Україні та за її межами, особливо після “касетного скандалу”, та вважається однією з найгучніших кримінальних справ сучасної України. За найпоширенішою версією, до знищення опозиційного журналіста причетні високопосадовці, наближені до президента Леоніда Кучми, який особисто видавав накази щодо розправи з Гонгадзе.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *