22 листопада. Цей день в історії

1497 – португальський мореплавець Васко да Гама обігнув мис Доброї Надії на шляху до Індії.

1675 – Оле Крістенсен Ремер представив в Паризьку академію звіт про визначення швидкості світла (коротко суть: швидкість розповсюдження електромагнітної взаємодії у вакуумі — фундаментальна фізична стала, прирівняна до c =299 792 458 м/с.)

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

1708 – РПЦ, з ініціативи Петра І, проголосила анафему гетьману Івану Мазепі. Доречі, ця анафема й досі вважається Московським партіархатом легітимною.

1906 – на Міжнародній конференції з радіотелеграфії в Берліні прийнято рішення про використання сигналу SOS (…—…) в якості заклику про допомогу.

1911 – російський льотчик Сокольцов здійснив першу радіопередачу з літака на землю

1917 – в Канаді утворена Національна хокейна ліга, тоді вона складалася з п’яти клубів – “Монреаль Канадієнз”, “Монреаль Марунз”, “Торонтареназ”, “Оттава Сенаторз” і “Квебек бульдогз”.

1941 – по льоду Ладозького озера вирушила за борошном для блокадного Ленінграда перша автоколона машин

1941 – англійський крейсер “Девоншир” торпедував і потопив найефективніше судно ІІ Світової війни – німецький есмінець “Атлантіс”.

1946 – в Англії надійшли у продаж перші кулькові ручки.

1955 – на Семипалатинському полігоні підірвана радянська супербомба – термоядерна РДС-37, енергія вибуху склала “300 Хіросім”. Для повної розробки та створення бомби знадобилося лише півтора року; випробуваннями керував академік Ігор Курчатов

1960 – Запорізький завод “Комунар” (тепер — АТ “АвтоЗАЗ”) випустив першу партію малолітражних легкових автомобілів “Запорожець”.

1963 – о 12-30 в центрі Далласа (штат Техас) Лі Харві Освальд зробив три постріла з шостого поверху складу підручників, влучивши в президента США Джона Кеннеді і губернатора Техасу Джон Коннолі, котрий його супроводжував, що проїжджали містом у відкритому автомобілі.

1963 – в Англії вийшов другий альбом “Бітлз” – With the Beatles

1968 – в Англії вийшов подвійний альбом “Бітлз” – The Beatles, прозваний “Білим альбомом”

1975 — Коронація 37-річного Хуана Карлоса Бурбона, що став королем Іспанії після смерті диктатора-батька Франсиско Франко.

1977 – почалися польоти надзвукового літака “Конкорд” із Парижа і Лондона до Нью-Йорка

1986 – Майк Тайсон став наймолодшим чемпіоном світу з боксу серед професіоналів у надважкій ваговій категорії.

1988 – у присутності членів конгресу і журналістів на авіазаводі №42 в місті Палмдейл (штат Каліфорнія) було вперше продемонстровано публіці бомбардувальник-невидимку B-2, виготовлений компанією Northrop.

1989 – у Західному Бейруті поблизу кортежу, в якому проїздив президент Лівану Рене Моавад, вибухнула бомба. Президент загинув

1990 – Відставка з поста прем’єр-міністра легендарної особистості Англії ХХ століття – 65-річної Маргарет Тэтчер («Залізна леді»).

1990 – у Києві завершено зведення найвищої у світі піраміди з пробок для пляшок.

1993 – Вірменія ввела національну валюту – драм

1995 – у прокат вийшов мультфільм “Історія іграшок” – перший анімаційний повнометражний фільм, повністю намальований на комп’ютері

2005 – указом Президента Віктора Ющенка в Україні 22 листопада проголошено Днем свободи

2005 – Ангела Меркель стала першою жінкою – канцлером Німеччини

22 листопада народилися:

1722 – Григорій Сковорода, найвидатніший український просвітитель-гуманіст, та філософ. Ім’ям Сковороди названо село Сковородинівка, Золочівського району на Харківщині; вулиці у Києві, Харкові, Полтаві, Одесі та інших містах; Харківський педагогічний інститут та Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди носять ім’я Сковороди. Іменем філософа названо також Інститут філософії НАН України.

1808 – Томас Кук, англійський підприємець, засновник першого у світі туристичного агентства.

1869 – Андре Жид, французький письменник (“Підземелля Ватикана”, “Фальшивомонетники”), лауреат Нобелівської премії (1947).

1890 – Шарль де Голль, французький військовий та політичний діяч. Після відставки та смерті де Голля всесвітня непопулярність залишилась в минулому, його визнають перш за все як значну істористичну постать, національного лідера, такого, як Наполеон І. Хоча більшість французів згадують його як генерала де Голля, неприязнь до цієї постаті виникає хіба що у лівих.

1893 – Лазар Каганович, радянський партійний і державний діяч. Продовжував традиційну для більшовиків політику репресій проти української інтелігенції, звинувативши її в «українському буржуазному націоналізмі», провів обширну чистку серед українських національних кадрів. Брав активну участь у ліквідації націоналістичного підпілля та особисто керував боротьбою проти частин Украінської Повстанської Армії.

1943 – Біллі Джин Кінг, американська тенісистка, 20-разова переможниця Уімблдонського турніру, включаючи одиночний розряд.

1952 – Савік Шустер, журналіст з канадським і італійським громадянством, автор і ведучий програми «Шустер live» на ТРК Україна, засновник ТОВ «Савік Шустер Студіос». Володіє мовами: литовською, російською, англійською, французькою, італійською, івритом, німецькою, розуміє та трохи говорить українською.

1962 – Віктор Пелевін, російський прозаїк 90-х, автор збірки оповідань «Синій ліхтар» (мала Букерівська премія, 1993), повістей «Омон Ра», «Життя комах», «Жовта стріла». Перекладач Карлоса Кастанеди та Артура Макіна.

1967 – Борис Беккер, німецький тенісист, наймолодший переможець Уімблдону, переможець US Open Australian Open.

1984 – Скарлет Йохансон, американська кіноакторка. Отримала визнання завдяки ролям в фільмах «Світ примар» та «Труднощі перекладу», за які отримала «Золотий глобус» у 2003 році.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!