9 фактів про кров, які ви могли не знати

У кого існує більше типів крові, ніж у людини, і чому різні групи крові не можна змішувати? Цікаві факти про кров розповідає invaders.com.ua.
• Карл Ландштейнер відкрив групи крові в 1901 році, спостерігаючи за тим, як згортається кров різних людей при змішуванні. Пізніше він класифікував їх як A, B і 0. Згідно з цією системою, існує чотири групи крові: 0 (I), А (II), В (III) і АВ (IV).
• Ця система не є унікальною. В даний час існує 33 системи класифікації, визнані Міжнародним товариством з переливання крові, в тому числі Лютеранська, Бомбейська, Даффі і навіть «Ок».
• Група крові характеризується різним набором молекул на поверхні червоних кров’яних клітин. Невідповідність цих молекул між донором і одержувачем може викликати фатальну імунну реакцію після переливання крові.
• Деякі групи крові є дуже рідкісними або існують тільки в певних етнічних групах. Перша є найбільш поширеною у всьому світі – її володарями є близько 45% населення. Кров другої групи – найпоширеніша серед європейців, і її володарями є 35% світового населення. Третя група зустрічається у 13%, людей а четверта – у 7%.
• Четверта група крові (AB) є наймолодшою і, за однією з версій, сформувалася в результаті змішування індоєвропейців і монголоїдів.
• Групи крові не є унікальною особливістю людини. Наприклад, у собак їх більше десятка.
• Перед тим, як були відкриті групи крові, лікарі експериментували з переливанням між людьми і тваринами. У грудні 1667 року лікар Жан-Батист Дені зробив переливання крові теляти людині під час спроби вилікувати того від психічного захворювання. Після другої процедури переливання у пацієнта почалася рясна блювота, біль у нирках, а сеча забарвилася в чорний колір. Після третього переливання чоловік помер. Дені засудили за вбивство пацієнта, проте його виправдали, коли стало відомо, що пацієнт був отруєний – але не кров’ю, а миш’яком.
• Гематофаги – істоти, які харчуються кров’ю тварин або людини. Таких видів комах налічується близько 14 тисяч.
• Гемофілія – спадкове захворювання, пов’язане з порушенням згортання крові. Гемофілія A викликає недостатність в крові необхідного білка і зустрічається найчастіше, приблизно в 85% випадків, на відміну від гемофілії B. При цьому захворюванні виникають крововиливи в суглоби, м’язи і внутрішні органи. Сьогодні хворих на гемофілію лікують вливаннями концентратів факторів згортання, які виготовляють з донорської крові.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!