В Україні з’явилась онлайн-карта із технічними пам’ятниками
На Тернопільщині створено онлайн-карту залізничної, сільськогосподарської та автомобільної техніки на постаментах у різних куточках України. Інтерактивну мапу розробив житель Тернопільщини, краєзнавець Ярослав Ярошевський.
«Звичайно, у Вікіпедії є деяка інформація про пам’ятки такого характеру. Але той перелік далеко не повний і містить лише назву транспортного засобу й назву населеного пункту. Але, позаяк я вже п’ять років поспіль займаюсь онлайн-картами, то для мене дуже важливою інформацією є точні координати розташування певного об’єкта. Загалом в Україні на постаментах встановлено приблизно 1000 одиниць техніки і трохи більше тисячі – в музеях”, – розповів картограф-дослідник.
Карта «Технічні пам’ятники України» містить три рівні: «Залізниця», «Трактори» й «Автомобілі». Усього майже півтисячі одиниць. Найбільше опрацьована тема залізничної техніки – 250 одиниць, із них -– 70 пам’ятників, 120 експонатів у музеях. Паротягів – 53 на постаментах та ще 24 у музеях, а також 8 діючих.
Як зазначив Ярослав Ярошевський, в Україні він знайшов лише два майданчики з музейною сільгосптехнікою – у смт Петрове Кіровоградської області й у Переяславі-Хмельницькому в музеї хліба. Та найцікавіше – збережені тут локомобілі – парові дорожні локомотиви. Їх знайшлося вже 4 штуки, 3 з яких є локомобілями виробництва Херсонського локомобільного заводу, а у селі Власівка зберігається унікальний німецький локомобіль початку ХХ століття.
Автомобілів на постаментах теж небагато, лише сім десятків. Найбільше – ГАЗ-АА та ЗіС-5 – наймасовіші вантажівки 1930-1950-х років. Та є й цікавіші, як-от пожежний автомобіль на базі ГАЗ-АА й авто для прибирання доріг у Чернігові, автовишка в Криму і навіть сміттєвоз у Києві.
Розробник стверджує, що наповнення карти триває. Вона доповнюватиметься новими цікавими об’єктами, яких в Україні не так вже й мало.