У Дніпрі відкрилася скандальна виставка

Тарас Григорович Шевченко – Спайдермен, Христофор Колумб, Гаррі Поттер, Джин у лампі. Загалом 29 плакатів, на яких Великий Кобзар постає в образах упізнаваних реальних та вигаданих персонажів. Дізнатися, що спільного між знаним поетом України та відомими особистостями й героями масової культури можна у Дніпрі у Національному історичному музеї ім. Д. І. Яворницького.

ЛЮДИНА ЧИ ІКОНА?

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Поет, письменник, художник, громадський діяч, Національний герой і символ України Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року, зростав у багатодітній кріпацькій родині, рано залишився сиротою, змалечку наймитував. І в зрілому віці він зазнав чимало страждань, утім завжди пам’ятав про біди свого народу, мріяв і боровся за його щастя. Такий канонічний портрет Тараса Григоровича, схожого на ікону мученика, десятиліттями малювали й подекуди продовжують малювати у школах та в медіапросторі. Проте реальний Шевченко значно  багатогранніший: цей геній та інтелектуал любив модний одяг, був світським левом із почуттям гумору і ловеласом, знався на доброму пиві, устрицях і сигарах.

ПІД НОВИМ РАКУРСОМ

Вийти за шаб­лонний портрет Кобзаря і показати його людиною, яку захочеться додати в друзі у Фейсбуці, рік тому вирішили Національний музей Тараса Шевченка та київський ілюстратор Олександр Грехов, створивши серію постерів, де поет зображений у популярних медійних образах.

Під кожним малюнком є пояснення, що спільного між ним та персонажем, на якого він перевтілився: «Колумб відкрив Європі Америку, а Шевченко своїм альбомом офортів «Живописна Україна» прагнув відкрити для Європи історію, традиції та побут рідного народу», «Король рок-н-ролу Елвіс Преслі полюбляв яскраве сценічне вбрання, навіть давав своїм костюмам імена. Та мало хто знає, що Шевченко також був неабияким франтом під час свого навчання в Петербурзі. За словами друга Івана Сошенка, він «часто їздив на вечори, гарно вдягався, навіть із претензією на елегантність. Одне слово, на деякий час у нього вселився світський біс». Ці тексти, на думку співробітників музею, є освітнім моментом, що дає змогу по-новому поглянути на Шевченка, сприйняти його більш близьким сучасній молоді, спонукає почитати про нього більше, ніж є у шкільному підручнику.

ВІЧНО АКТУАЛЬНИЙ

Уперше ці постери були розвішані на станції київського метро в лютому 2019 року. Виставку достроково згорнули, бо один із недоброзичливців зіпсував більшість постерів і погрожував усім, хто надумає знову їх виставити. Тоді ж скасували заплановані експозиції у Львові та Вінниці. Цьогоріч, напередодні дня народження Тараса Григоровича, виставка «Квантовий стрибок Шевченка» відкрилася в один день у Львові та Дніпрі. Національний історичний музей імені Д. І. Яворницького доповнив її експонатами із власних фондів. Зокрема, тут є видання «Кобзаря», що його два молодих фронтовики Другої світової війни врятували з пожежі у ленінградській бібліотеці, в яку влучив снаряд. Ця чималих розмірів книга у солдатському наплічнику дісталася Відня, звідки дніпропетровець Іван Фесенко привіз її додому й у 1970-х передав музею. На думку заступниці директорки ДНІМ Валерії Лавренко, ця історія свідчить про те, що Шевченко завжди був актуальним для молоді.

Наталія Рекуненко,

фото Володимира Таразевича

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!