У Новомосковськ привезли старовинні хрести
Великий бронзовий хрест зі зруйнованої садиби «дикого попа» Кирила Тарловського, дерев’яна дарохранительниця початку ХХ століття із Старокодацької Свято-Георгіївської церкви, знищеної більшовиками, – ці та інші експонати можна побачити на виставці Музею Хреста, що нещодавно відкрилась у Новомосковську.
«Чому саме Новомосковськ?» – запитали ми директора Громадського Музею Хреста Віктора Векленка. «Ще минулоріч колеги-музейники просили привезти виставку до них. Але не вдалося, бо всі планшети тоді були прикріплені цвяхами, і транспортувати їх із Галушківки до Новомосковська – дуже багато клопоту. Тому я зробив часткову реекспозицію: перекріпив експонати на оксамит і ліску. Тож коли запросили вдруге, одразу погодився на пропозицію», – розповідає громадський діяч.
Крім фондів Музею Хреста, на виставці представлено чимало цікавих предметів із експозицій Новомосковського музею історії та краєзнавства імені Петра Калнишевського, приватних зібрань єпископа Євлогія – всього понад 600 експонатів. Є тут хрести з Харківщини, Черкащини, Одещини, Київщини – кожен особливий. «Виставка покликана привернути увагу до створення державницької ідеї України, єдиного культурного простору, – зазначає Віктор Векленко. – Зрозуміло, що є й вітрини, присвячені Криму, Донецькій та Луганській областям».
Де подивитися?
Виставка триватиме до 4 квітня в Новомосковському музеї історії та краєзнавства імені Петра Калнишевського за адресою: м. Новомосковськ, вул. Українська, 4.
Олена Ткач, фото автора