Виставка-пам’ять у Дніпрі: паралель між трьома датами (Фото)

Від вибуху на ЧАЕС – 33 роки, від утворення обласної Чорнобильської організації – 30, від початку Другої світової – 80…   Поточний навчальний рік у багатьох школах країни розпочався уроками «01.09.1939 – 02.09.1945». Школа юного журналіста, яка має свою місію в програмі діяльності КПНЗ «Дніпропетровський обласний дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» Дніпропетровської обласної ради», продемонст­рувала готовність до роботи у виставковому інтерактиві. Наші новачки в імпровізованому кінозалі, що в офісі Соборної/Жовтневої організації ВГОІ «СЧУ», переглядали міні-серіал «CHORN’33» і робили вибір на користь професії журналіста чи навпаки. Своєчасно сказане «так» або «ні» дуже важливе в орієнтації підлітка. Надто ж на території пам’яті серця, де складає свою правду про Чорнобильську війну очолюваний Олександром Лісняком районний у м. Дніпро підрозділ Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України». Ділогія «Територія пам’яті серця» та «Різдвяні мотиви в контексті чорнобильських мотивацій на території пам’яті серця» з прологом про життєдайну сутність весни «26.04-09.05» як Перемоги сприймалася насамперед крізь призму ведення екскурсій у музеї НВК-111.

Юні екскурсоводи впевнено супроводжують виставку «Люди – Місця – Солідарність – Майбутнє», яку Дортмундський міжнародний освітній центр (Німеччина) передав нашій області за роботу на ниві відтворення історичної правди про Чорнобильську трагедію, знайшла тут постійну прописку.

У контексті війн

У Дніпропет­ров­ському національному історичному музеї ім. Дмит­ра Яворницького відкрито виставку, при­свячену 30-річчю діяльності Обласного об’єднання громадян – структурного підрозділу ВГОІ «СЧУ», очолюваного Олегом Геращенком. Область готується приймати делегації з країн СНД – учасниць
ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вірогідні й гості з далекого зарубіжжя. Музею низький уклін за роботу з екс­позицією. Відвідувачам бажаємо зробити висновки щодо неї та суміжних екс­позицій. Надто ж – про сучасне горе країни. Атошне.

…А де ж ми в контексті Другої світової? На фінішній прямій до проголошення жаданого миру, коли було очевидно, хто переможе, Хіросіму і Нагасакі вразили атомні бомби. З метою експерименту чи демонстрація сили? Ми далекі від політизації «експерименту» на ЧАЕС, однак готові сказати, що трагедія не сталася в масштабах, які вимальовувалися в ніч на 26 квітня 1986 року. Пожежу на 4-му блоці загасили й попередили вибух, що перевершив би руйнації внаслідок розриву водневої бомби… Ми дуже хочемо допомогти збагнути, настільки небезпечне «Я» людини у взаєминах із надскладними технологіями. Важливо довести до свідомості й правду про неприпустимість війни в Україні, територія якої перенасичена  радіоактивними та іншими техногенними «пам’ятками», готовими вибухнути під час бойових дій чи просто побу­тування. Автори проекту «Територія пам’яті серця» закликають чорнобильців країн-учасників  ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виступити єдиною миротворчою силою проти війни в Україні й зосередитися на ліквідації наслідків трагедії на сході країни. Хто з нами?..

Наталія Абросимова, фото автора