У центрі Дніпра зберігся будинок катеринославського купця (Фото)

У Дніпрі на вулиця Андрія Фабра, 8 знаходиться прибутковий будинок, який є пам’яткою місцевого значення за видом «архітектура». Будівля зведена в 1890-х роках, як прибутковий будинок катеринославського купця Арона Герцевича Лур’є, архітектор не відомий.

В Управлінні з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради зазначили, що в будинку у 1901 році знаходився бакалейний магазин торгового дому «Лур’є і Шейнфінкель», який був заснований 22 лютого 1894 року Лур’є Ароном Герцевичем та Шейнфінкелем Іллею Гершевичем, і мав у місті два магазини: винно-бакалейний (просп. Дмитра Яворницького, 83) та бакалейний (вул. Андрія Фабра, 8 ).

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

На початку 1900-х рр. – садиба переходить у власність  Іуди Зельмановича Файнберга. В будинку в різні роки розміщувались фабрика масляних фарб та солодощів Горенштейна М. Ш., лікарня Глаголєва В. А., технічна контора Рабиновича, перукарня Живова Л. Х., аптека, товариство бджільництва, контора по найму прислуги Гербальського, корсетна майстерня Шнірельмана, фабрика по виробництву ваг Кейфмана та інше. Мешкали: лікар Берчанський, лікар-дантист Болоховська-Фукс, акушерка Дубинська-Соковнина, помічник бухгалтера Катеринославського агентства Азово-донського банку Шапіро, член гімнастичного товариства Гесберг, Кофман. Пізніше квартири будинку було переплановано та зроблено ряд комунальних квартир, мешканці яких постійно змінювались через репресії 1920-х – 1930-х рр.

У 1927 р. садибу включено до складу орендно-житлового кооперативу: Садова, 4, 7, 8. Навесні 1938 р. приміщення, які раніше належали «Укрснабу» (“Укрпостач”), було передано під розміщення «Закупголовторгу», але самовільно зайнято «Спецкрицею».

Під час бойових дій 1941-1943 рр. будівля серйозно не постраждала. Відомо, що у 1942 р. тут розміщувалась артіль «Своя праця».

У другій половині 2010-х рр. новими власниками було проведено роботи з підсилення всіх несучих конструкцій будівлі з надбудовою мансардного поверху. У 2019 – 2020 роках зроблено ремонт (реставраційний) головного фасаду, з підсиленням арки проїзду та частини несучих конструкцій через наявні просадочні процеси. В ході ремонту фасаду було змінено його опорядження, а саме його було оштукатурено, через незадовільний стан лицьової цегли.

В матеріалах історичної довідки використана інформація з сайту “Дніпровська міська енциклопедія” tfde.dp.ua

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!