Братовбивча війна: кримчанин примусово мобілізував українців із АР Крим воювати проти своїх

Трагізм цієї війни полягає ще й у тому,  що мирні українці гинуть від рук таких же українців з окупованих територій, яких під прицілом автомата примусово кинули у цю боротьбу.

«Якби я знала, проти кого буде воювати мій чоловік – я лягла б трупом. Із цієї кровопролитної війни мій Сашко не повернувся живим», – емоційно наголошує пані Арина, котра виїхала з Криму невдовзі після поховання чоловіка, який загинув у війні росії проти України.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Сама жінка з Київщини. Після одруження переїхали з чоловіком до мальовничого українського Криму. Життя та побут налагодили, діти дорослішали. Боляче перенесли анексію. Однак до останнього сподівались на покращення ситуації.

«Силова мобілізація чоловіка підкосила моє здоров’я. Його схопили просто під будинком у Феодосії. Він був без документів і телефону. За якийсь місяць Сашка привезли у труні з поля бою в Україні. Все це залишило у моєму серці бездонну прірву. Моя родина ніколи не пробачить того свавілля, що з нами вчинили: цинічно викрали і мобілізували живого і здорового чоловіка. Повернули мертвим!» – розповідає жінка.

Справедлива розплата

Таких випадків в АР Крим – тисячі. За трагедіями кримських родин, яких торкнулася силова мобілізація, стоїть цинізм військових комісарів, котрі примусом гнали українців убивати українців. Однак за кожен злочин буде обов’язкове покарання. І посадовець, який силоміць мобілізував чоловіка Арини, отримав своє.

Вісім років позбавлення волі отримав військовий комісар із м. Феодосія (АР Крим), який мобілізував сотнями кримчан, серед яких – і чоловік нашої героїні.

За даними з відкритих джерел, реалізовуючи свій злочинний умисел, кримчанин, перебуваючи на посаді військового комісара м. Феодосія та Кіровського району, здійснював примусовий призов цивільного населення України на строкову службу до збройних сил рф.

Адвокатка Галина Бабка пояснює: «Цей випадок є дуже важливим із правової точки зору. Він демонструє, що навіть в умовах окупації міжнародне гуманітарне право продовжує діяти. Женевська конвенція чітко забороняє державі-окупанту мобілізувати цивільне населення на військову службу. Саме тому цей вирок є прикладом персональної відповідальності за порушення норм міжнародного права».

Судами встановлено, що вина обвинуваченого підтверджується численними документальними доказами: повідомленнями СБУ, протоколами огляду сайтів окупаційних органів влади, копіями повісток, які підписував обвинувачений.

Вироком Дарницького районного суду м. Києва чоловіка визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення за ст. 438 КК України – порушення законів та звичаїв війни – та призначено покарання у вигляді 8 років позбавлення волі.

Київський апеляційний суд залишив вирок без змін, як і Верховний Суд, який підкреслив: цивільне населення АР Крим та м. Севастополя з дня тимчасової окупації рф перебуває під захистом Женевської конвенції.

Юрист Сергій Воронський наголошує:«Це рішення також демонструє, що правосуддя можливе навіть в умовах війни. Примусовий призов цивільного населення на окупованих територіях є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права. Варто розуміти: подібні вироки мають значення не тільки для конкретної родини, як у випадку пані Арини, а й для майбутнього – вони формують практику, яка може бути використана в міжнародних судах, включно з  Міжнародним кримінальним судом».

Цифри говорять самі за себе!

В ООН стверджують, що упродовж 2024 року кількість жертв серед цивільного населення в Україні значно зросла. За словами заступниці генерального секретаря ООН з політичних питань Розмарі Дікарло, чисельність загиблих і поранених унаслідок дій російських військ зросла на 30%, порівняно з попереднім роком.

За інформацією Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), загалом від початку повномасштабного російського вторгнення загинули щонайменше 12 456 людей, серед яких 669 дітей. Рік тому ООН оперувало цифрою про 10 191 загиблого цивільного.

Цифри щодо  втрат серед військових озвучив Президент України Володимир Зеленський на початку 2025 року в інтерв’ю британському журналісту Пірсу Моргану. За його словами, кількість загиблих українських захисників за три роки війни склала 45 100.

Про що свідчить судова практика

За 2024 рік українські суди винесли 41 вирок за ст. 438 Кримінального кодексу України – порушення законів і звичаїв війни. 40 із цих вироків винесено заочно. Про це повідомили у Медійній ініціативі за права людини з посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень.

Ольга Гаврилова 

Матеріал підготовлено в рамках «Проєкту «Посилення стійкості медіа в Україні». Впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity)».

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *