Чи можуть переселенці впливати на життя громад

В обласному центрі на Дніпропетровщині було презентовано масштабне дослідження локальних політик і програм, що ілюструють дотримання прав ВПО та те, наскільки вони залучені до життя громади. Про дослідження, а також його результати розповіли експерти програми «Єднання заради дії».

ПРОГАЛИНИ В СТАТУТІ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

«Єднання заради дії» була впроваджена міжнародною організацією IREX разом із благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США. Юристи, залучені до дослідження прав ВПО, ви­вчили 193 нормативно-правові акти в 15 областях України. Вони розглянули стан справ 25 громад країни, серед яких Дніпровська, Криворізька та Кам’янська. Виявилось, що в статутах громад та нормативно-правових актах є прогалини.

«Більшість статутів не передбачає приналежність ВПО до членів територіальних громад, тобто переселенці не можуть брати участь у загальних зборах, громадських слуханнях, голосувати за проєкти бюджету і користуватись іншими інструментами локальної демократії. Крім того, на них не поширюються деякі пільги, передбачені місцевими програмами», – сказала регіональна юристка програми «Єднання заради дії» у Дніпропет­ровській області Олена Дем’яненко.

СОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА

У Кам’янській громаді діє одна програма для ВПО. У Дніпровській та Криворізькій громадах окремої програми для підтримки ВПО немає. «Ми не розділяємо отримувачів соціальних послуг на місцевих мешканців Дніпра та внутрішньо переміщених осіб. Кожен, хто згідно із законом має підстави для користування цільовими програмами соціальної підтримки, може отримати послуги», – сказала директорка Дніпровського міського територіального центру соціального обслуговування Ольга Мешко.

Зазначимо, у Криворізькій та Кам’янській громадах при органах місцевого самоврядування діють координаційні ради з питань внутрішньо переміщених осіб – ради ВПО, а у Дніпрі поки тільки планують створити такий орган. Дніпро – місто серед трійки лідерів за кількіс­тю переселенців. Тут зареєстровано понад 180 тис. ВПО. Загалом у регіоні станом на початок літа 2023 року було зареєстровано майже пів мільйона внутрішньо переміщених осіб. За кількістю переселенців область посідає перше місце в Україні.

Автори дослідження сформували рекомендації для місцевої влади, щоб вона враховувала інтереси та права ВПО. Вони пропонують внести зміни до статуту громади, місцевих цільових програм та нормативно-правових актів, що призначають порядок пільг і допомог окремим категоріям населення. Крім Дніпропет­ровщини, результати дослідження презентують іще в 14 областях, де воно проводилося. Узагальнені рекомендації програма «Єднання заради дії» передасть до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, інших органів державної влади та місцевого самоврядування.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!