Чи повернуться графіки відключень восени та взимку

Початок вересня в Україні минув майже без відключень світла. Цьому сприяла тепла погода, запуск після ремонту кількох блоків атомних електростанцій та оперативна робота українських енергетиків. Утім, у медіа періодично з’являються невтішні прогнози щодо ситуації зі світлом восени та взимку – мовляв, коли настане похолодання, відключень електроенергії не уникнути. Наскільки реальні ці ризики – читайте в матеріалі.

ЗМІНИЛИ ТАКТИКУ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

У березні цього року поновилися ворожі обстріли української енерго­системи. Проте, якщо упродовж 2022-2023 років їхніми цілями були розподільчі потужності, то тепер вони обстрілюють передусім об’єкти теплової генерації та гідроелектростанції. Трансформували і тактику ударів, що дало можливість їм завдавати більше пошкоджень та ускладнювати роботу з відновлення об’єктів.

«Під час атаки 26 серпня росіяни вперше активно використовували ракети з касетними боєприпасами. Це призвело до дуже великої кількості дрібних пошкоджень. Крім того, після їх влучання територія навколо потребує розмінування, що теж сповільнює ремонтні роботи», – пояснює експерт з питань енергетики «Українського інституту майбутнього» Адріан Прокіп.

Наслідки російського обстрілу 26 серпня вдалося усунути приблизно за тиждень. Утім, як заявляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль, таке затишшя – лише тимчасове, адже Україна вже має дані розвідки, що ворог готує наступні ракетні та дронові удари по нашій енергосистемі.

Водночас, Денис Шмигаль припускає, що якщо ситуація в енерго­системі не зміниться, то зима може минути без відключень. Погоджується з такими прогнозами і директор «Центру досліджень енергетики» Олександр Харченко. За його словами, Україна має шанси обійтися без відключень світла, принаймні у вересні та жовтні.

«Якщо не буде додаткових атак, якщо не буде додаткових пошкоджень, то, за умови, що ремонти «Енергоатому» будуть завершені вчасно, ядерні енергоблоки працюватимуть, то ми маємо шанси у вересні пожити без обмежень та й у жовтні», – зазначає фахівець.

ПРОГНОЗИ НЕВТІШНІ

Із початком опалювального сезону ситуа­ція зі світлом може погіршитися. Експерти припускають, що після початку опалювального сезону до графіків відключення електроенергії доведеться повернутися.

«Після зниження температури до -5 і нижче повернуться вимкнення в обсязі трьох-чотирьох черг, тобто до 12 годин на добу. На жаль, немає підстав казати, що ситуація може покращитися, адже прогнозується суттєва нестача електроенергії до чотирьох-п’яти гігават», – повідомив експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.

За такого сценарію, найбільше постраждають мешканці великих міст, і, зокрема, Києва. Також найважча ситуація очікується в Одесі, Харкові та загалом на лівобережній частині України.

ПІДГОТУВАЛА НАТАЛІЯ КОВАЛЬЧУК,
фото з відкритих джерел

 

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!