День Соборності України: сто років історичного досвіду

У 1919 році Українська і Західноукраїнська народні республіки підписали Акт злуки в єдину державу з назвою Україна. Про підписаний Акт проголосили о 12:00 під час урочистих зборів 22 січня на Софійській площі у Києві. Після чого відбувся святковий молебень та військовий парад. Зі сторони Директорії УНР на площі був присутній її голова Володимир Винниченко, а з боку ЗУНР – держсекретар внутрішніх справ Лонгин Цегельский.

Вже наступного дня, 23 січня розпочався Трудовий конгрес України, який тоді мав виконувати функцію парламенту. Він затвердив, що єдиним державним гербом став тризуб.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Вперше офіційно підписання Акта злуки в молодій державі відсвяткували у 1939 році. Акт злуки вважається першим кроком до об’єднання українського народу, який справив значний вплив на подальшу історію та політичні процеси в нашій державі.

Цікавий збіг, у післявоєнний час, коли СРСР об’єднувався в одну велику країну саме 22 січня 1946 року Верховна Рада УРСР включила Закарпатські землі до складу УРСР. Вперше вже після розпаду радянської держави День соборності України відзначили у 1990 році. Тоді патріоти організували «живий ланцю» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом, що символізував духовну єдність людей зі східних і західних земель України. За різними оцінками, тоді участь в акції взяли до 3 млн. людей.

На всеукраїнському рівні День Соборності почали святкувати у 1999 році. Саме тоді Президентом був підписаний указ про надання державного статусу цьому дню. Втім, у 2011 році День соборності на офіційному рівні було скасовано та встановлено замість нього «День Соборності та Свободи України», однак наприкінці 2014 року свято було відновлено.

Чим більше років виповняється незалежній Україні – тим більше людей починають розуміти духовне значення дати 22 січня і все більше люду виходить на вулиці в День Соборності, аби продемонструвати єдність. «Живий ланцюг» стає традиційною акцією. Взяти участь у ній виходять люди на вулиці від Ужгорода до Харкова. В цьому році Україна святкує 100 років Акту злуки. У цей день Президент Петро Порошенко поклав квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському.

«Ми з вами зберегли державу, зцементували її фундамент і довели, що здатні здобувати перемоги на нашому власному шляху. Сто років історичного досвіду заохочують нас до правильних висновків з минулого. Немає сумнівів у мудрості нашого народу, його єдності на шляху, яким ми йдемо у майбутнє», – сказав Петро Порошенко.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!