Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС інформує
У Дніпропетровському управлінні розповіли про необхідність дотримання платниками Порядку ведення операцій з готівкою, зміни до форми та змісту розрахункових документів.
Так, у Дніпрі відбулась зустріч завідувача сектору фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями Сергія Пищика з представником Обласної суспільно-політичної газети «Вісті Придніпров’я». На зустрічі було повідомлено про необхідність дотримання платниками Порядку ведення операцій з готівкою, змін до форми та змісту розрахункових документів.
Як зазначив Сергій Пищик: «Операції з готівкою в національній валюті здійснюють більшість підприємств, а саме: отримують її за продані товари (роботи, послуги), виплачують зарплату, видають готівку під звіт працівникам на відрядження тощо. Як правило, зазначені операції проводяться через кассу. Тому платникам необхідно дотримуватися Порядку ведення операцій з готівкою. Підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком строки здавання ним готівкової виручки для зарахування на рахунки в банках згідно з розділом V Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Більш детально завідувач сектору зупинився на змінах до Положення про форму та зміст розрахункових документів, внесених наказом Міністерства фінансів України від 19.02.2018 р. № 288. Наказ набрав чинності з 06.04.2018 р. Змінами передбачено доповнення переліку обов’язкових реквізитів фіскального касового чеку видачі коштів новим реквізитом «код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД». Також зазначення коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД передбачається як додатковий реквізит чека, у фіскальному касовому чеку за операціями приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування, якщо переказ призначений для оплати товарів (послуг), що придбаваються, а також якщо це передбачено правилами (регламентом) отримувача коштів.
Звернуто увагу, що від виконання суб’єктами господарювання приписів чинного законодавства щодо зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у касових чеках реєстраторів розрахункових операцій напряму залежить зарахування частини акцизного податку з виробленого в Україні та ввезенного на митну територію України пального до загального фонду бюджетів місцевого самоврядування.
Наприкінці зустрічі завідувач сектору розповів про відображення у касовій книзі коштів наданої фінансової допомоги, збільшення статутного фонду тощо, внесених одним із засновників або посадовою особою суб’єкта господарювання на розрахунковий рахунок підприємства через касу банку.
Відображення у касовій книзі коштів наданої фінансової допомоги, збільшення статутного фонду тощо, внесених одним із засновників або посадовою особою суб’єкта господарювання на розрахунковий рахунок підприємства через касу банку
Дніпропетровське управління Офісу великих платників повідомляє, що відповідно до пунктів 6 та 7 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148, фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами з суб’єктами господарювання у розмірі до 50 000 гривень. Платежі понад установлену граничну суму проводяться зокрема через банки шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточній рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку.
Отже, якщо сума фінансової допомоги або внеску поповнення статутного фонду перевищує 50000 гривень, то фізичні особи (наприклад один із засновників або директор чи головний бухгалтер суб’єкта господарювання) можуть скористатися для розрахунків послугами банків шляхом внесення готівкових коштів та подальшого їх перерахування на рахунки отримувачів (у данному випадку на поточні рахунки суб’єкта господарювання). Такі кошти не повинні відображатися у касовій книзі суб’єкта господарювання, оскільки вони надійшли на поточний рахунок у безготівковому порядку.
Одночасно повідомляємо, що зазначена норма діяла і відповідно до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (зі змінами) та постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 № 210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» (зі змінами), які відповідно до пункту 2 постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 визнано такими, що втратили чинність.
(лист Національного банку України від 07.02.2018 № 50-0007/7855)