Дніпровська бібліотека оцифрувала рідкісні книги української діаспори

Діаспорна література відіграє важливу роль у збереженні та популяризації історичної пам’яті українського народу, оскільки містить унікальні свідчення очевидців, альтернативні погляди на події та аналіз історичних процесів, які не завжди висвітлювалися в офіційній радянській історіографії.

Культурна спадщина діячів української діаспори в Канаді стала важливим інформаційним пластом для вивчення справжньої історії України.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

В Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія працює Канадсько-Український бібліотечний центр, який містить 18 тисяч унікальних книг та журналів з української історії, культури, мовознавства, літературознавства, мистецтвознавства, політології, економіки, релігії, художньої та дитячої літератури, які були видані на Заході з 1907 по 1998 роки.

Дослідників історії можуть зацікавити видання про трагічні сторінки українського народу, які в СРСР замовчувалися та заперечувалися. Наприклад, збірник «Позиції Українського визвольного руху: матеріали з рідних земель до питань боротьби за українську державу» (Мюнхен, 1948) містить матеріали про основні соціально-політичні проблеми української визвольної боротьби. На окрему увагу заслуговують мемуари Остапа Войнаренка «З гетьманських часів: спогади самовидця з року 1918» (Детройт, 1955). Важливим джерелом для вивчення політичного життя Директорії є монографія українського правознавця Матвія Стахіва «Україна в добі Директорії УНР» (Вінніпег, 1969). Діяльності ОУН-УПА присвячений багатотомник «Літопис УПА», де з дотриманням джерельної точності опубліковані документи й матеріали з історії УПА та Збройного підпілля ОУН.

Крім того, у Канадсько-Українському бібліотечному центрі зберігаються твори поетів-неокласиків, поетів «празької школи» та інших. Літературознавців зацікавить книга Р. Задеснянського «Леся Українка» (Торонто, 1945), де автором не тільки простежується еволюція світогляду української поетки на підставі аналізу її творчості, а й наведений порівняльний аналіз творів «Лісова пісня» Лесі Українки та «Затоплений дзвін» Гергарта Гауптмана. Також варто ознайомитись з творчим доробком Богдана Лепкого «Начерк історії української літератури» (Коломия, 1909), який у своїх дослідженнях показав, як українська література, творчо засвоюючи європейський досвід, виробляла власну тематику, образну самобутність, жанрово-стильову манеру. Унікальне видання О. Лугового «Визначне жіноцтво України» (Торонто, 1942) є своєрідним літописом життя і діянь найвизначніших жінок України від княжих часів і до перших десятиліть ХХ сторіччя. Автор майстерно подав історичні істини поряд із легендами.

Спадщина діячів української діаспори в Канаді є важливим інформаційним джерелом, тому з метою збереження та популяризації друкованих матеріалів, що мають історико-культурну цінність та являють собою важливий об’єкт подальшого вивчення та дослідження, у Дніпропетровській обласній універсальній науковій бібліотеці реалізується проєкт «Збережена Україніка: цифровий архів української діаспори». Результатом проєкту став розділ бібліотечного сайту «Збережена Україніка: цифровий архів української діаспори», на якому розміщена повнотекстова колекція оцифрованих матеріалів, переданих в дар Канадським Товариством Приятелів України, якою можна користуватися 24/7. Всіх охочих ознайомитися з друкованими виданнями Канадсько-Українського бібліотечного центру запрошуємо до бібліотеки за адресою: пр. Д. Яворницького, 18.

заст. директора
з внутрішньобібліотечної роботи КЗК «ДОУНБ»
Оксана Шевченко
фото автора

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *