Дніпровський ЦУМ: як створювали всім відомий універмаг (Фото)

Будівля центрального універмагу у Дніпрі  на проспекті  Дмитра Яворницького, 52 давно вже стала символом міста. Біля неї фотографуються, призначаються побачення. Зображення ЦУМу публікують на листівках та магнітах. «Вісті Придніпров’я» вирішили дізнатися більше про історію славетної будівлі.

Історія

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

ЦУМ збудований у стилі ар деко за проектом архітектора  Красносельського у 1936—1938 роках. Неодноразово добудовувався та перебудовувався, наразі — один з найбільших торгових центрів міста. Будівництво головного універмагу Наркомату торгівлі у Дніпропетровську почалося у 1936 році. Планувалося відкрити магазин у 1937, проте через непередбачувані складнощі (підняття рівню грунтових вод), будівництво затягнулося і перших покупців ЦУМ прийняв лише 26 грудня 1938 року. На момент відкриття магазин складався з 26 відділів, які обслуговували 150 продавців — це був найбільший заклад торгівлі в області, та один з найбільших в Україні.

fc6ad838d6297a4402ad3c36b97b745d

З початком війни магазин припинив роботу. Восени 1941 нацисти обрали ЦУМ місцем для збору євреїв міста — звідси їх згодом повели на розстріл. У 2010 на торговому центрі встановлено меморіальну дошку в пам’ять про 11 тисяч розстріляних євреїв-дніпропетровців. У 1943 ЦУМ пережив масштабну пожежу, наслідки якої були ліквідовані лише у 1948.

У 1971-1973 будівля універмагу пережила ще одну реконструкцію — за рахунок добудови вздовж проспекту Яворницького та вглиб вулиці Центральної площу магазину вдалося збільшити вдвічі, утім унікальне внутрішнє оздоблення було втрачене.

61e4fac4947c2bf3e9d3750dfee6701d

У 2002 році зі сторони вулиці Володимира Мономаха до ЦУМу добудували чотириповерхову скляну “Ротонду”. Проте приблизно з 2008 року добудова не експлуатується. Після відкриття в середині 2000-х неподалік ЦУМу торгових центрів “Grand Plaza”, “Europe”, “МОСТ Сіті”, “Passage” Центральний універмаг втратив своє звання центрального торгівельного магазину.

Сучасніть

Та все ж ЦУМ продовжує користуватися популярністю у покупців та гостей міста. Тут можна придбати парфуми, сувеніри та подарунки, фототовари, взуття, зброю, електротовари. Є тут , салон оптики, ювелірні прикраси, біжутерія, мобільні телефони, канцтовари, шкіргалантерея.

Увічнили в кіно

ЦУМ навіть «засвітився» в одному з радянських фільмів. “Вийти заміж за капітана” – мелодрама з елементами комедії.

892394

У головних ролях знялися Віктор Проскурін і Віра Глаголєва. За роль фотокореспондентки у цьому фільмі Віра Глаголєва була визнана кращою актрисою 1986 року за версією журналу “Радянський екран” (найпопулярнішого радянського видання в галузі кіно). Крім Дніпра (фонтан біля ЦУМу, універмаг, ресторан “Маяк” і проспект “Правди”) зйомки проходили і у Новомосковську.

Підготувала Дарина Сухоніс

за інформацією з відкритих інтернет- джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!