Дніпрян застерігають від зарплати «у конвертах»
Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС інформує: погоджуєтеся отримувати зарплату «у конвертах» – позбуваєтеся права на отримання соціальних виплат.
Зарплата «у конвертах» – вигідна трудова пропозиція, чи спосіб обкрадання працівників? В реаліях сьогодення, це запитання – риторичне. Про колосальну шкоду, яку тіньовий ринок праці завдає українській економіці, щороку позбавляючи Держбюджет, а відповідно і Пенсійний фонд мільйонів коштів, зрозуміло усім. Проте чималої шкоди вона завдає і самим робітникам.
Переконати працівника у тому, що отримувати зарплату «у конвертах» вигідно як для нього так і для самого роботодавця не надто складно. Один, економить на податках, інший – має більшу зарплатню. Проте, насправді, така вигода – примарна. Отримуючи «більше» коштів «у конвертах», працівник по факту отримує значно менше. Виплата лікарняних, коштів на оздоровлення, відпускних, інших соціальних гарантій та, зрештою, розрахунок пенсії, здійснюється відповідно до суми офіційної заробітної плати, яку отримує працівник.
Наведемо іще один приклад для працівників, які погоджуються отримувати заробітну плату «у конвертах».
Потрапити у ДТП, коли майже кожен другий має свій автомобіль, або користується послугами автомобілів-перевізників чи комунального-громадського транспорту може кожен. Не застраховані від цього навіть пішоходи. Слизька дорога, неуважність, поспіх – це лише найпростіші причини виникнення ДТП, які спадають на думку.
Українське законодавство передбачає право громадян отримати відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю, пов’язаної з тимчасовою втратою працездатності.
Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», зокрема, Статтею 25 передбачено, що відшкодування неотриманого доходу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю здійснюється у розмірах:
– для працюючої особи, яка офіційно працевлаштована, це – неотримана середня заробітна плата, обчислена відповідно до норм законодавства України про працю.
Тобто, працівники, які отримують зарплату у «конвертах», у разі тимчасової втрати працездатності у ДТП отримають від страхової компанії відшкодування у сумі, відповідній до офіційної заробітної плати працівника.
Страхові компанії, як правило, у таких випадках звертаються до податкових органів із запитами щодо отримання інформації про розмір заробітної плати фізичних осіб.
Виявляється, що це, здебільшого, в рази менша сума, аніж працівник отримував за свою роботу насправді. Погодьтеся, прикро отримувати компенсацію від держави у розмірі, скажімо, 4173 грн (сума мінімальної зарплати у 2019 році), якщо фактична заробітна плата працівника на підприємстві складала 10000грн. чи більше.
Тому, команда Офісу великих платників вкотре нагадує працівникам – відмовляйтеся від зарплати «у конвертах», адже погоджуючись на таку оплату праці, страждаєте саме ви, залишаючись незахищеними у разі виникнення незапланованих життєвих ситуацій.
Фото pixabay