Громадянське суспільство Дніпропетровщини: діалог влади та громадян виходить на новий рівень
Динаміка розвитку громадянського суспільства на Дніпропетровщині характеризується позитивними тенденціями. Жителі області все активніше відстоюють свої інтереси та виходять до влади з конкретними пропозиціями. Як на Дніпропетровщині вдалося розбудити інтерес громадськості до суспільних питань та налагодити діалог? На ці та інші запитання відповів перший заступник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олег Миколайович Кужман.
– Олегу Миколайовичу, якщо говорити про пріоритетні напрямки розвитку громадянського суспільства на Дніпропетровщині, якими вони є?
– На сучасному етапі налагодження співпраці та ефективної взаємодії органів влади з інститутами громадянського суспільства набуває своєї актуальності в різних напрямах реалізації державної політики. Тому, без перебільшення, основними тенденціями розвитку громадянського суспільства є подальше посилення інститутів громадянського суспільства, насамперед, громадських і волонтерських організацій у політичному житті. Крім того, передбачена інтеграція українського громадянського суспільства та його інститутів у Громадянський форум держав-учасниць ЄС, як це передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС від 2014 року. Пріоритетним напрямком залишається посилення функції громадського контролю за діяльністю органів державної влади й органів місцевого самоврядування, а також антикорупційної функції. Ще одним центральним напрямом є подальший розвиток волонтерського руху, легалізація нових типів і видів інститутів громадянського суспільства.
– При Дніпропетровській облдержадміністрації створена громадська рада. Розкажіть, що це за орган? На яких принципах базується його діяльність?
– Громадська рада – це постійно діючий колегіальний виборний консультативно-дорадчий орган, утворений для забезпечення участі громадськості в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.
Громадська рада, яка створена зараз при Дніпропетровській обласній державній адміністрації, виконує функцію зв’язку між владою та громадянським суспільством. Громадську раду при Дніпропетровській облдержадміністрації було затверджено 5 грудня 2017 року розпорядженням голови облдержадміністрації на підставі протоколу установчих зборів, які були проведені 15 жовтня. Для участі в установчих зборах подано 92 заяви від г ромадських організацій. Усю роботу із приймання документів та організації установчих зборів провели представники громадського суспільства у складі ініціативної групи. На установчих зборах шляхом рейтингового голосування обрано 35 представників громадських організацій та об’єднань, які ввійшли до складу громадської ради. Сподіваюсь, що робота нової громадської ради буде плідною та ефективною.
– Скільки громадських організацій на Дніпропетровщині? Як влада намагається налагодити з ними діалог?
– Загалом на Дніпропетровщині зареєстровано понад 5 тисяч громадських організацій. Але деякі з них працюють, м’яко кажучи, не на повну силу. В Дніпрі зареєстровано близько 2,5 тисячі громадських організацій, з них активних – 300. У Кривому Розі – близько тисячі, але активних – 100. Зрозуміло, що найініціативнішими є представники громадськості в обласному центрі.
– Як влада опікується проблемами інститутів громадського суспільства?
– Проблеми громадськості ніколи не залишалися поза увагою обласної влади. Так, наприклад, з метою розвитку громадянського суспільства в Дніпропетровській області наприкінці 2016 року була прийнята регіональна програма «Про сприяння розвитку громадянського суспільства у Дніпропетровській області на 2017 – 2020 роки». Вона була створена для активізації та посилення ініціатив громадських організацій та ставить за мету прогресивний розвиток області та міста. Крім того, ця регіональна програма дає змогу втілювати практичні проекти, що покращують якість життя в регіоні, та залучати нашу громадськість до активної участі в процесах розвитку Дніпропетровської області.
– Наприкінці грудня заплановано проведення Форуму громадянського суспільства. Розкажіть про нього докладніше?
– Щороку ми проводимо Форум громадянського суспільства, в якому беруть участь усі дієві громадські організації Дніпропетровщини. Фактично на форумі буде підбито підсумки роботи та визначено основні напрямки розвитку громадянського суспільства на наступний рік. На захід ми запросимо всі дієві громадські організації, які мають енергію і бажання щось робити. Сподіваюся, що такою злагодженою роботою ми покажемо приклад усій країні. Адже обласна влада Дніпропетровщини запрошує до діалогу всі громадські організації, які подають заявки для участі в обговореннях законодавчих актів, розпорядчих документів. Ми завжди дослухаємося до людей, які пропонують не тільки критику, а й висувають конкретні пропозиції.
– Дніпропетровщина однією з перших в Україні прийняла бюджет на 2018 рік. Чи передбачено кошторисом області фінансування програм з розвитку інститутів громадянського суспільства?
– Так, обласна рада та облдержадміністрація заклали необхідні кошти для здійснення заходів. Сприяння розвитку громадянського суспільства є однією iз найважливіших умов становлення України як демократичної, правової і соціальної держави. Це, насамперед, передбачає налагодження системи взаємодії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства, що повинна базуватися на партнерстві, взаємній зацікавленості щодо досягнення цілей, пов’язаних із процесом демократизації усіх сфер державного і регіонального рівнів управління і суспільного життя, соціально-економічним і духовним прогресом, усебічним забезпеченням захисту прав і свобод людини та громадянина.
– На Дніпропетровщині активно триває процес децентралізації. Яких результатів досягли громади області, які вже рік працюють із новими повноваженнями?
– Децентралізація – це найдієвіша реформа в Україні, яка дає відповідні позитивні результати. І приємно зазначити, що Дніпропетровщина є першою в Україні щодо вирішення цього питання. Так, нещодавно під патронатом Президента відбувся Форум територіальних об’єднаних громад. На цьому заході Дніпропетровщина виглядала дуже потужно. Наша область створила найбільше громад у країні. Також об’єднані громади регіону стали лідерами країни за рівнем фінансової спроможності. У рейтингу ТОП-20 найуспішнішими визнані Слобожанська, Богданівська та Вербківська об’єднані громади Дніпропетровщини.
– Які конкретні переваги отримали громади Дніпропетровщини?
– По-перше, бюджети цих громад зросли вдвічі, а подекуди й до 12 разів, залежно від спроможності громад. За період децентралізації у 53 громадах ми побудували майже тисячу інфраструктурних об’єктів: дороги, дитячі садочки, школи, центри надання адміністративних послуг та багато іншого. Фактично, село не бачило такого за всю історію розвитку сучасної України. На минулій сесії обласної ради була прийнята стратегія розвитку Дніпропетровської області. Також кожна громада до 2025 року розробила свою стратегію, за якою буде працювати. Все це відбувається прозоро. Вся інформація доступна в Інтернет-ресурсах. Громадяни можуть бачити, які об’єкти в системі освіти, транспортних послуг, громадської безпеки будуть розбудовуватися та розвиватися. Також там є інформація, звідки надходить фінансування, хто виконавець цього проекту і який термін його виконання. Тобто, люди знають, коли в них відремонтують Будинок культури, коли з’явиться дорога, місце відпочинку тощо. Якщо раніше кошти надходили з бюджету і «розпливалися» по району, то тепер усе чітко видно, на яку стратегічну ціль вони спрямовані. Ми плануємо, що у 2018 – 2019 роках усі сільські райони будуть децентралізовані. На Дніпропетровщині вдалося зруйнувати міфи про децентралізацію. Якщо людина бачить, що є перспективи, то вона починає довіряти. Наведу конкретний приклад – Солонянська школа, яка не реконструювалася 40 років, стала найкращою не лише в нашій області, а й в Україні. І це завдяки децентралізації.
– Наша з Вами розмова відбувається напередодні Дня святого Миколая та новорічних свят. З якими словами привітань Ви хотіли б звернутися до жителів Дніпропетровщини?
– День святого Миколая – це день подарунків. І я сподіваюся, що громади Дніпропетровщини не лише на свята отримуватимуть від нашої команди подарунки у вигляді нових об’єктів. Безумовно, напередодні новорічних та різдвяних свят усім бажаю здоров’я, добра, щастя, благополуччя.
ТЕТЯНА СІДЕНКО