Кабмін дозволив відключати боржникам житлово-комунальні послуги: яка ситуація на Дніпропетровщині

Наприкінці минулого року Кабінет Міністрів відмінив мораторій на заборону відключення комунальних послуг боржникам, що діяв від березня 2022 року. Також було дозволено знову нараховувати штрафи та пеню. Мораторій відмінили не в усій країні. Він продовжиться на тимчасово окупованих територіях, там, де ведуться чи велись бойові дії та у прифронтових районах. Яка ситуація на Дніпропетровщині – розбирались “Вісті”.

ЗАБОРГОВАНІСТЬ ЗРОСЛА

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Ситуацію, що склалась через мораторій, в уряді називають катастрофічною. Борги за комунальні послуги торік склали понад сотню млрд грн, адже до його введення оплата послуг населенням уже була на критичному рівні, а відтоді суттєво погіршилась. Як зазначають у Міністерстві розвитку громад та територій, у 2022 році борги населення складали 40,5 млрд грн, а на 1 квітня 2023 року сягнули 140 млрд грн.

На Дніпропетровщині борги за світло на початку 2024 року становили 417,5 млн грн. Заборгованість населення за послуги централізованого водопостачання та водовідведення склала 1 750,2 млн грн. Найбільше боржників за воду мешкають у Дніпрі – борг 600,6 млн, Кривому Розі – 561,5 млн грн. За теплопостачання мешканцями області не сплачено 3933,2 млн грн, а найбільшими містами-боржниками є Дніпро та Кривий Ріг – із 1 564,1 млн грн та 654, 4 млн грн відповідно.

«Основна причина скасування мораторію – це зростання заборгованості за житлово-комунальні послуги. Зокрема, сьогодні борг населення за спожиту електроенергію збільшився на 41% відносно довоєнного часу», – повідомив в ефірі телемарафону голова КНРЕКП Кос­тянтин Уща­повський.

Він зазначив, що люди, які мають можливість платити за послуги, користувались мораторієм та не сплачували і дуже серйозно погіршили платіжну дисцип­ліну, а скасування мораторію повинне цю дисципліну покращити. Хоча, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи, у 2023 році за межею бідності опинились близько 67% українців, що еквівалентно 20 мільйонам осіб. Дохід таких родин менший за прийнятний прожитковий мінімум. І яким чином відміна мораторію допоможе їм налагодити платіжну дисципліну – сказати важко.

ПОСТАЧАННЯ ВОДИ

У Дніпрі відключення боржників почались від лютого цього року. У «Дніпроводоканалі» розпочали з того, що в різних районах міста розклеїли лис­тівки-попередження про можливе відключення послуг споживачам-боржникам, а з настанням лютого перекрили постачання води декільком із них. Першими відміну мораторію відчули неплатники Індустріального району міста. Декільком уже вимкнули воду. Почали з мешканців приватного сектора, борги яких становлять 15-20 тис. грн. Та найбільші неплатники мешкають у багатоквартирних будинках. Так, один із жителів Дніпра заборгував за воду 220 тис. грн.

«Спочатку ми попереджаємо людину про можливе відключення. Потім пропонуємо реструктуризувати борг. Якщо людина не хоче цього робити і не виплачує борг, то відключаємо. У нас уже були подібні випадки з відключенням споживачів від послуги. За рішенням суду вони оплачували весь свій борг, судовий позов, а потім іще за підключення послуги. Через несплату від споживачів ми не можемо у повному обсязі проводити необхідні ремонти», – зазначив представник КП «Дніпроводоканал» Ян Майдан. Загалом, за даними зазначеного підприємства, на сьогодні абоненти винні КП 718 млн грн.

БОРГ ЗА ТЕПЛО

Якщо відміна мораторію наприкінці минулого року стосувалась лише води та електроенергії, то на початку лютого Кабмін дозволив відключати злісних неплатників від послуг опалення. Вимикати тепло боржникам у Дніпрі почнуть за місяць.

«Якщо раніше у споживачів була заборгованість більш ніж три місяці, то підприємство мало право подавати на них лише судовий позов. Зараз є право призупиняти послугу з теплопостачання до тих будинків, які мають заборгованість», – сказала помічниця директора КП ­«Теплоенерго» Анастасія Сухіна. Вона зазначила, що нині заборгованість мешканців Дніпра за тепло складає 1,5 млрд грн.

ПРИФРОНТОВІ ТЕРИТОРІЇ

Аби не залишитись без комунальних послуг, мешканці області можуть скористатися програмою реструктуризації боргу. Для цього потрібно прийти до офісу компанії- постачальника послуги та укласти договір, де сума боргу буде «розбита» на кілька місяців. Укласти угоду на реструктуризацію можна на рік, але водночас це не звільняє від сплати за послуги, які споживач отримує й надалі. Також, якщо людина не мешкає у квартирі чи будинку упродовж місяця і більше і за цей час їй був нарахований борг, то вона може його анулювати.

«Для цього власник житла повинен надати довідку, що в зазначений час він не проживав у квартирі. Це може бути довідка з тимчасового місця проживання, роботи або навчання. Бували випадки, коли постачальники нараховували борги людям, чиє житло постраждало внаслідок ракетної атаки. В такому разі такий борг можна теж анулювати. Для цього потрібно повідомити про нарахування боргу органи місцевого само­врядування, а ті вже повинні передати інформацію комунальникам», – пояснює юристка Анастасія Андреєва.

Щодо дії мораторію у при­фронтових районах та зонах бойових дій, то на Дніпропетровщині такими територіями визнано понад 10 пунктів. Там діятиме заборона на відключення споживачів від комунальних послуг. Це, зокрема, Зеленодольська, Мирівська, Великомихайлівська, Маломихайлівська, Новопавлівська, Покровська територіальні громади, а також низка селищ Червоногригорівської громади: Борисівка, Дмит­рівка, Привільне. До списку належать також селища Покровське та Приміське, які є частиною Покров­ської сільської територіальної громади. Але, незважаючи на те, що селище Вищетарасівка знаходиться в складі Мирівської громади, воно є зоною, яке підпадає під дію мораторію.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!