Квіти замість сміття: як громада власноруч озеленює місто

Близько тридцяти волонтерок, що захоплюються вирощуванням квітів та садівництвом, об’єдналися, щоб навести лад на клумбах міста. Хоста, морозник, пеларгонія, сульфінія, петунія  оселилися там, де  нещодавно панував бур’ян.

Галина Слонська розповіла, як  усе починалося та які плани мають членкині клубу шанувальників рослин.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Галина Слонська захоплюється садівництвом, модераторка Facebook-спільноти “Клуб любителів рослин у Жовтих Водах”, мріє прикрасити місто квітами.

Найболючіше питання

Благоустрій міста, а якщо сказати точніше – його відсутність, –  одне з найболючіших питань, що турбує жовтоводців. Жителі  з розумінням ставляться до браку коштів у міському бюджеті під час війни. Проте вони хотіли б, щоб місто виглядало охайніше – нарікають на занедбаність парку, велику кількість сміття та відсутність квітів.

“На мою думку, можна, щоб чистіше було. Особливо восени листя не прибирають, а діти грають, у листі ж може бути що завгодно. Але, зважаючи що така ситуація в країні, можливо, не вистачає просто робочої сили, тому я це все розумію”, – говорить Наталія.

За словами старшого майстра комунального підприємства «Благоустрій» Дмитра Куриленка, на підприємстві працюють 17 людей, що обслуговують усе місто. Їхнім обов’язком є  покос трави, прибирання урн та випадкового сміття, обпилювання дерев, ямковий ремонт та багато іншого. У штаті працює одна жінка-озеленювачка, яка доглядає за всіма клумбами міста.

Волонтерська діяльність

Чистота міста – відповідальність не тільки комунальників, а й жовтоводців – таку думку озвучила пані Леся. “Це все навкруги можна прибрати, посапати, можна згуртувати людей і все зробити. Раніше суботники робити, всі працювали та не обурювалися. Зараз когось попросиш папірець підняти –  й уже невдоволення”, – говорить жителька Жовтих Вод.

Переселенка Майя Труш активно долучилася до життя міста, намагаючись зробити його кращим. У лютому 2024 року вона організувала прибирання занедбаних ділянок, що стало поштовхом й для інших небайдужих людей. Із її легкої руки весна- 2024 стала багатою на толоки.

“Висадити квіти і навести лад на клумбах – ідея, якою зі мною поділилася Майя. Запропонувала очолити цю ініціативу”, – розповідає пані Галина. Жінки познайомилися під час однієї з толок. Галина Слонська зізнається, що насправді мала таку мрію – прикрасити місто квітами, але сама ніяк не могла наважитись організувати волонтерську діяльність. Таку пропозицію радо підтримали комунальники “Благоустрою”.

Тож жінки об’єднались, щоб згуртувати навколо себе однодумців та тих, хто так само мріє жити в ошатному місті.

Водночас перед ними постали такі виклики:

  • вандалізм;
  • пошук посадкового матеріалу;
  • догляд за клумбами після висадки.

Проте труднощі не стали на заваді реалізації проєкту і, як наслідок, упродовж трьох волонтерських зустрічей садівницям-волонтеркам вдалося посадити

16 клумб на бульварі Свободи та навести лад іще на шести.

Робота кипить

“Спочатку я дуже хвилювалася, а потім заспокоїлася. Найскладніше було очікувати, поки на оголошення відгукнуться охочі привести клумби до ладу”, – розповідає Галина.

Як виявилося згодом, знайти посадковий матеріал – найлегше завдання. Кожна волонтерка-садівниця приносила квіти для висадки. Були й ті, хто не міг допомогти фізично, а ділилися рослинами.

“Подаруємо місту красу і надію!” – так фіналізувала своє звернення із закликом долучитися до благодійної акції із доброустрою клумб пані Галина. Третя волонтерська толока відбулася на перехресті вулиць Івана Богуна і бульвару Свободи. Розпочали активісти свою діяльність вже о 6-й ранку, щоб устигнути до настання спеки. Тож коли я прийшла о сьомій годині – робота кипіла на повну силу.

Група жінок поблизу проїжджої частини наводить лад на клумбі, що квітне, – прополюють квітник та вигортають сміття. Кажуть, що подекуди робити це непросто, адже, як видно, землю давно не обробляли. На іншій клумбі пані Галина ретельно підгортає щойно висаджені кущі. А слідом за нею працівник “Благоустрою” поливає їх. Загалом, запевняє жінка, комунальники ставляться до таких ініціатив із вдячністю, допомагають, чим можуть:

“Ось машина з водою, яку виділили, – звертає увагу волонтерка. – Коли  зрозуміли, що з лопатами ми безсилі, адже ґрунт занадто твердий, то підприємство допомогло обробити клумби мотоблоком”.

Проходжу далі, а там саме триває творчий процес – жінки вирішують, як розподілити рослини на квітнику, аби було гарно. Хоста, морозник, пеларгонія, сульфінія, петунія та багато інших квітів, що містянки розмножували вдома, тепер ростимуть і радуватимуть жителів та гостей міста.

Вандалізм – ось що хвилює, але не зупиняє волонтерок. Вони зізнаються, що хвилюються через те, аби люди не псували та не крали щойно посаджені рослини. Проте налаштовані оптимістично і вважають, що для всього потрібен час. Упевнені, що добро переможе.

Новий проєкт

Галина Слонська говорить, що це лише початок. Волонтери планують спостерігати за клумбами, щоб виявити, які рослини почувають себе добре в наявних умовах, а які  потребують заміни. Попереду багато кропіткої роботи і вони сподіваються також на тривалу підтримку комунальників.

“Рослинам потрібен догляд, а це не просто полив. Їх слід підрізати вчасно, розрихлювати землю. Тут важлива системність. Щоб надалі продовжувалася ця робота – необхідно розмножувати рослини у теплицях”, – підкреслює жінка.

За словами Дмитра Куриленка, стан теплиць міста “не дуже” й ними опікується також та ж єдина квітникарка. Але він запевняє, що вони будуть роботи усе, що в їхніх силах, щоб праця волонтерів не була марною.

Такий проєкт –  яскравий приклад того, як згуртованість громади може стати рушійною силою змін. Важливо, що тут поєднуються зусилля не лише волонтерів та активістів, а й працівників комунальних служб. Це спільна праця на благо міста, яка засвідчує, як співпраця між різними групами може мати реальні результати, навіть у складних умовах.

Нещодавно активісти оголосили про запуск нового проєкту «Квітуча Громада» – конкурсу серед ОСББ на найкраще облаштування зеленої зони. Мета конкурсу –  знайти відповідальних господарів для декоративних рослин, які здатні створити затишні та красиві куточки у дворах нашого міста.

“Ми вирішили подарувати наші рослини тим, хто справді зможе про них подбати з любов’ю. Ми віримо, що ці рослини знайдуть своїх господарів та допоможуть зробити наше місто зеленішим і квітучішим”, – зазначають організатори проєкту.

Олеся Донець, кандидатка психологічних наук,  доцент кафедри загальної та соціальної психології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, зазначає: “Зараз значна кількість наших співгромадян набула статусу внутрішньо переміщених осіб, тобто осіб, що були вимушені покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків військового конфлікту та/або окупації. Втрата звичного стилю життя, домівки, роботи, соціальних зв’язків, руйнація життєвих планів – усе це є загальновизнаними проблемами  таких людей. Участь у волонтерських проєктах, як один із різновидів реалізації життєвого потенціалу індивіда, підвищує відчуття залученості до спільноти, сприяє налагодженню зв’язків із однодумцями, спонукає до зростання відчуття самореалізованості, самоорганізації та актуалізації власної ролі у громаді, посилює впевненість у особистій спроможності впливати на оточуюче середовище, зокрема на життя – своє та громади – «тут і зараз». Волонтерство може позитивно впливати на спроможність протидіяти стресу, виживати в умовах кризи та невизначеності, адже не лише розширює соціальну мережу підтримки, а й впливає на цілепокладання. Водночас не варто сприймати волонтерство як «панацею». Залучення до волонтерства має здійснюватися на добровільній основі. Крім того, маємо пам’ятати, що волонтерство є емоційно зарядженою діяльністю, тож залучатися до нього повинні особи, які мають для цього достатньо психологічного ресурсу”.

Галина Слонська пропонує бажаючим отримати декоративні рослини, зокрема ялівець, троянди та лаванду. Щоб узяти участь, слід надати своє бачення озеленення території, фото ділянки та гарантувати догляд за рослинами.

Така ініціатива є важливим прикладом активності громади, коли люди готові власноруч створювати красу там, де це справді потрібно.

Оксана Протас

Матеріал підготовлено в рамках «Проєкту «Посилення стійкості медіа в Україні». Впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity)».

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *