Маніфест «НСЖУ – 2022»
20 квітня цього року відкривається черговий з’їзд Національної спілки журналістів України. Небайдужі спільчани розробили проект документу Маніфест “НСЖУ-2022” щодо докорінного реформування Спілки Журналістів який було оприлюднено на офіційному сайті Дніпропетровської обласної організації НСЖУ.
Характерно що це є відкритий проект, текст якого постійно удосконалюється під час обговорення та консультацій. Будь який член Спілки може брати участь у його доопрацюванні та підписанні. Зважаючи на те, що Маніфест підтримоло понад 260 журналістів, Вісті Придніпров’я публікує цей документ:
Ми, члени Національної спілки журналістів України, незалежно від посад, які обіймаємо в різних за формою власності засобах масової інформації, в яких установах, організаціях чи громадських об’єднаннях працюємо, глибоко усвідомлюючи загрози та виклики, перед якими опинилася найбільша творча організація нашої держави – Національна спілка журналістів України, проголошуємо про:
ПОЧАТОК РЕФОРМИ НСЖУ
Колеги-спілчани!
Якщо Вам небайдужа доля нашої Спілки та української журналістики, якщо Ви щиро бажаєте відродження суспільного авторитету НСЖУ та нашої професії, будемо раді працювати з Вами в одній команді.
Результатом реформи має стати єдина і неподільна, впливова і потужна загальнонаціональна організація журналістів, яка діятиме виключно за демократичними принципами прозорості, відкритості та колегіальності, захисту національних інтересів й демократичних цінностей.
Реформована НСЖУ має з найглибшою повагою ставитися до думки кожного свого члена, до захисту його загальновизнаних прав людини і громадянина на свободу слова, вільного висловлення власних поглядів та переконань.
Попереду в нас – велика робота.
Ми маємо докорінно реформувати НСЖУ, вивести її із стану роздробленості й «містечковості», рішуче викорінити сталу практику кулуарності в прийнятті рішень, осучаснити її, надати нового потужного імпульсу, відкрити «нове дихання» нашій спільноті.
Але перед тим, як приступити до конкретних дій з реформування НСЖУ, ми хочемо окреслити ключові принципи, неухильно дотримуючись яких ми зможемо досягти бажаних змін.
Вони, ці принципи, такі:
Принцип колективного захисту.
Будь-який прояв агресії щодо члена НСЖУ буде розглядатися як прояв агресії проти всієї організації.
Принцип колективного захисту буде забезпечуватися:
— запровадженням моніторингової системи фіксації всіх порушень прав та свобод журналістів, їх професійної діяльності та стану їх захисту;
— оперативним вивченням спеціально уповноваженим органом НСЖУ з питань захисту прав журналістів всіх обставин таких фактів та ситуацій і надання конкретних рекомендацій щодо реагування на них;
— невідкладним розглядом Секретаріатом НСЖУ, або створеним ним спеціально уповноваженим органом, кожного такого окремого випадку та прийняттям щодо кожного з них конкретних рішень;
— мобілізацією всіх наявних ресурсів, потужностей та механізмів захисту членів НСЖУ та вжиття превентивних заходів щодо їх виникнення у майбутньому;
— аналізом та регулярною звітністю про припинення фактів таких проявів агресії та порушень.
Принцип незалежності.
НСЖУ та її члени усвідомлюють і несуть відповідальність тільки перед Українським народом, Законами України.
Захист свободи слова, свободи вираження поглядів та переконань, національного інформаційного простору та суверенітету держави є нашими беззаперечними пріоритетами.
Взаємодія НСЖУ з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, правоохоронними та судовими органами будується на засадах незалежності, демократії, сприяння державотворенню, боротьбі з корупцією, прозорості та відкритості влади.
Принцип громадянської позиції.
Слово може бути вільним лише у демократичному суспільстві.
НСЖУ є невід’ємною складовою громадянського суспільства в Україні.
НСЖУ бере активну участь у громадянських ініціативах та починаннях, всіляко підтримує їх.
НСЖУ вітає активну участь членів Спілки в роботі органів самоврядування, самоорганізації громадян, контролю за діями влади.
Політична діяльність члена Спілки не може йти всупереч меті, принципам та завданням НСЖУ.
НСЖУ сприяє розробці та прийняттю всіх законопроектів, прийняття та реалізація яких сприятиме утвердженню та розвитку свободи слова, свободи вираження поглядів та переконань, формуванню інституту незалежних засобів масової інформації.
Принцип колегіальності.
Повна «деузурпація» влади та усунення кулуарності у прийняті рішень НСЖУ. Всі рішення НСЖУ мають прийматися виключно колегіально.
Кардинальна зміна функцій і повноважень Секретаріату НСЖУ, а саме:
— Секретаріат визнається виконавчим органом Спілки;
— Секретаріат діє на підставі Регламенту Секретаріату НСЖУ, який затверджується Правлінням НСЖУ;
— Регламент встановлює порядок прийняття рішень, організації засідань, визначення порядку денного, контролю за виконанням рішень тощо;
— персональний склад Секретаріату підлягає щорічній ротації за підсумками роботи;
— рішення Голови НСЖУ, що торкаються питань міжнародної діяльності, підписання меморандумів, заяв, звернень, погоджень «від імені НСЖУ», узгоджуються з Секретаріатом НСЖУ у встановленому Регламентом порядку.
Принцип рівності.
Члени НСЖУ є рівноправними фундаторами Спілки і мають рівні права та обов’язки.
Головний обов’язок члена Спілки полягає у забезпеченні її розвитку як незалежної медійної організації в незалежній демократичній державі.
Не допускається дискримінація за расовими, релігійними, культурними, статевими чи іншими ознаками.
Не допускається використання імені НСЖУ для розпалювання будь-якої ворожнечі.
Цей принцип може бути переглянуто лише у випадках, якщо мова йде про посягання на територіальну цілісність України та захист її національних інтересів.
Принцип прозорості і підзвітності.
Керівні органи НСЖУ є підзвітними перед її членами.
Прозорість та відкритість – обов’язкова умова належної ефективності НСЖУ та високої довіри до Спілки.
Фінансова діяльність здійснюється виключно прозоро і відкрито, гласно.
Керівні органи НСЖУ щоквартально звітують про свою діяльність.
Принцип пропорційної відповідальності.
Рівень прав та обов’язків членів НСЖУ є пропорційно залежними!
Керівні органи НСЖУ несуть пряму відповідальність перед членами Спілки за прийняті рішення або за власну бездіяльність.
Кожен член НСЖУ несе особисту відповідальність за свою журналістську діяльність перед Спілкою та українським суспільством.
Усвідомлюючи принцип відповідальності перед суспільством, важливість української журналістики для демократичного державотворення, підтверджуючи відданість етичним принципам журналістики, реформована НСЖУ утворює Раду з питань журналістської етики, до складу якої будуть делеговані кращі фахівці, експерти та правники.
Рада з питань журналістської етики як консультативно-дорадчий орган при НСЖУ відповідно до Положення, затвердженого Секретаріатом НСЖУ, розглядає звернення громадян, установ, підприємств та організацій щодо можливих порушень членами Спілки Кодексу етики українського журналіста. За результатами приймаються рішення, які підлягають обов’язковому розгляду відповідними первинними та територіальними організаціями НСЖУ з подальшим інформуванням про це голови Ради з питань журналістської етики.
Принцип міжнародної журналістської солідарності
НСЖУ як член міжнародних організацій захищає демократичні принципи свободи слова і свободи переконань.
Міжнародні демократичні стандарти є невід’ємною складовою статутних документів Спілки, визнається та реалізовується в діяльності НСЖУ та членів Спілки.
Проголошуючи мету створення в Україні інституту незалежних засобів масової інформації, реформи державного та комунального сектору ЗМІ, деолігархізації національного медіа-середовища, НСЖУ вивчає відповідний досвід європейських країн та запроваджує його на практиці.
НСЖУ сприяє утворенню і розвитку своїх закордонних осередків.
Принцип ефективності.
Діяльність НСЖУ спрямована на створення сприятливих умов для ефективної творчої журналістської діяльності всіх членів Спілки.
На основі аналізу сучасних викликів і пріоритетів НСЖУ корегує свої функції та повноваження.
Захист професійної діяльності журналіста визнається пріоритетом Спілки.
НСЖУ визнає заслуги і авторитет всіх ветеранів української журналістики.
НСЖУ спрямовує власні та залучені ресурси для соціального захисту ветеранів.
Сім’ї журналістів, які захищають незалежність України, перебувають під опікою і захистом НСЖУ.
НСЖУ вітає устремління молоді до творчої журналістської діяльності і створює умови для розвитку молодіжної та дитячої журналістики.
Принцип впевненості.
НСЖУ завжди досягає визначених завдань та результатів.
НСЖУ завжди відкрита до конструктивної взаємодії, спрямованої на досягнення нашої спільної мети!
Ми просимо всіх членів Спілки підтримати Маніфест «НСЖУ – 2022».
Ми виступаємо за збереження цілісності НСЖУ та подальший її розвиток на основі давно назрілого реформування.
Ми закликаємо до співпраці всі громадські об’єднання та організації, які сповідують проголошені принципи та готові надавати допомогу в їх реалізації.
Ми запрошуємо Вас долучитися до розробки проекту:
Дорожньої карти
«Реформа НСЖУ – 2022: незалежність, рівність, відповідальність»
Свою підтримку щодо Маніфесту можна висловити за посиланням: Маніфест “НСЖУ-2022”
Будемо разом!