Ми хочемо бачити вільний рух між Україною та ЄС якомога швидше – зустріч Петра Порошенка з Дональдом Туском
Президент Петро Порошенко та Президент Європейської Ради Дональд Туск під час зустрічі у Брюсселі обговорили низку питань, в першу чергу, щодо ситуації на Донбасі і необхідних кроків для деескалації, наголосивши на необхідності імплементації Мінських домовленостей.
«Постійні обстріли повинні бути негайно зупинені, і мирному процесу має бути наданий шанс для прориву», – наголосив Петро Порошенко на прес-конференції.
Глава держави привітав досягнення домовленості про припинення вогню 1 вересня, але зазначив, що «не розуміє навіщо чекати тиждень і не зробити цього негайно».
Президент наголосив на тому, що невиконання Мінських домовленостей вимагає сильної і консолідованої відповіді, і висловив сподівання, що “у вересні Євросоюз продовжить санкції щодо фізичних та юридичних осіб, відповідальних за підрив територіальної цілісності і суверенітету України».
Петро Порошенко та Дональд Туск назвали неприйнятним та необгрунтованим рішення російського суду щодо Олега Сенцова та Олександра Кольченка. Президент Європейської Ради висловив тверду позицію щодо неприпустимості нелегального утримання українців та громадян ЄС на території РФ. «Вирок суду в Росії, яким було засуджено громадянина України Олега Сенцова, що був засуджений до 20 років в’язниці за протести проти анексії Криму, нелегальне утримання в РФ Олександра Кольченко, Надії Савченко та інших українців, а також громадянина ЄС Естона Кохвера, є кричущим актом несправедливості», – сказав Дональд Туск.
Співрозмовники обговорили можливість збільшення присутності ЄС у Мінському процесі.
Президент підкреслив, що Україна докладає максимальних зусиль для виконання у повному обсязі своїх зобов’язань за Мінськими домовленостями. «Для мене важлива підтримка, задекларована сьогодні Президентами Європейської Ради Дональдом Туском та Європейської Комісії Жан-Клодом Юнкером, а також два дні тому Канцлером Німеччини Ангелою Меркель та Президентом Франції Франсуа Олландом конституційних змін в частині децентралізації», – наголосив Петро Порошенко. Президент Європейської Ради зазначив, що Конституційна реформа дозволить не лише провести децентралізацію, але і пришвидшити проведення судової реформи.
Співрозмовники також обговорили ситуацію з окупованим Кримом. «Президент Туск запевнив, що ЄС дотримується політики невизнання нелегальної анексії Криму та вживає консолідовані зусилля для відновлення суверенітету та територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах», – зазначив Петро Порошенко.
Петро Порошенко та Дональд Туск також обговорили питання запровадження в повному обсязі зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Президент України ще раз підтвердив чітку спільну позицію, що ЗВТ має запрацювати з 1 січня 2016 року. Глава Української держави подякував за підтримку Дональдом Туском процесу запровадження Європейським Союзом безвізового режиму для українців. У свою чергу, Президент Європейської Ради висловив задоволення значним прогресом України в цьому питанні та сказав: «Ми хочемо бачити вільний рух між Україною та ЄС якомога швидше».