На Дніпропетровщині містичне Чернече пекло приховує таємниці

На Самарі є одне місце недалеко від порома в Новомосковську — воно називається Чернече пекло. Колись, у давнину, переправлялися через Самару в човні кілька ченців. І раптом деcь взявся вихор, а за іншими джерелами, навіть цілий смерч,  човен перекинувся, і всі вони втопилися. Через те люди й назвали це місце Чернечим пеклом. Козаки ніби  то намагались врятувати ченців, але не встигли.

І це не просто легенда – згадки про місце загибелі людей зустрічаються у багатьох історичних джерелах. Наприклад, Феодосій (Макаревський), подаючи легенду про загибель ченців на переправі, водночас вказує на Чернече пекло, як місце переправи, і біля порому поблизу міста Новомосковська, і біля Чернечого села (суч. с. Піщанка, Новомосковського району). У ХІХ ст. при Новомосковську зафіксована одна переправа через річку Самару (біля центру міста) і дві переправи через рукав Самарчук: біля монастиря (головна) та нижче за течією біля селища Піщанки (місцева). Але брід був лише при селищі Піщанка. Близь міста і при монастирі переправа здійснювалась поромом. Саме переправи біля міста та монастиря Д. І. Яворницький і називає стародавньою Самарською переправою.

Легенда живе

У радянські часи недалеко від Чернечного пекла було побудовано автомобільний міст, з яким пов’язана більш сучасна легенда. Говорять, що будівельникам не сподобалось місце, які обрали для зведення мосту. Адже грунт тут виявився нестійкими (велика кількість підводних пустот та ям, ось річка в цьому місці багата джерелами і вирами). Згодом міст пережив не один ремонт, адже він систематично руйнується.

Місцеві жителі і досі говорять, що непокоєнні душі монахів не задоволені тим, що їх потурбували.

Підготувала Дарина Сухоніс