На вулицях Дніпра “живуть” леви (Фото)

Ми часто не помічаємо за загальним часткового. Це саме можна сказати і про унікальну архітектуру старого Дніпра. Навіть ті жителі  Дніпра, які цінують і люблять старовинні будівлі нашого міста, далеко не завжди можуть помітити особливості прикрас, архітектурного декору цих будинків. А саме такі декоративні елементи – це абсолютно окрема сторінка в історії нашого міста та його архітектури. Розповідає портал “Дніпро Культура”.

Звідки ж пішла традиція прикрашати будівлі в зооморфному стилі? На території Придніпров’я традиції зооморфного декору (прикраси речей, предметів, будівель зображеннями реальних або міфічних тварин) зародилися ще в скіфо-сарматську епоху. Зооморфний код «скіфо-сарматського часу» справив величезний вплив на середньовічний бестіарій. У європейській архітектурі традиція прикрашати будівлі зооморфним декором досягла особливого розмаху в середньовіччі, в епоху готики. Класицизм також використовував зооморфний декор, проте значно стриманіше.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Дивно, але в Катеринославську архітектуру традиція використання зооморфного декору прийшла аж ніяк не відразу з початком розвитку міста. Майже століття будівлі в Катеринославі будували без подібного «прикрашательства», або ж історія не зберегла свідоцтв про це. І тільки в останню чверть XIX століття на катеринославських будівлях з’я вляються дуже цікаві та різноманітні декоративні зооморфні елементи. Серед них є багато левів, частина яких досі охороняє спокій старого міста.

Зображення левів – невід’ємна частина архітектурного декору старого Катеринослава кінця XIX – початку XX століть. У Катеринославі леви займають перше місце серед зооморфного декору і лідирують за кількістю «звірячих» зображень на фасадах будинків. Є зображення й інших звірів (птахи, жаби, грифони тощо), Але їх можна буквально перелічити на пальцях.

Також натурні дослідження дали можливість визначити особливість використання зображення лева в катеринославській архітектурі – наявність тільки левових голів. Цим архітектура Катеринослава відрізняється від багатьох інших міст, наприклад, Санкт-Петербурга та Львова, буквально заповнених левиними статуями.

Найдавніші катеринославські леви не закривають пащу з 1889 року

Найдавніші датовані збережені зображення левів в архітектурі Катеринослава – на будівлі по вулиці Андрія Фабра, 5. Дві левові голови з відкритими пащами прикрашають фронтони над бічними крилами головного фасаду двоповерхового прибуткового будинку. Під одним із левів зберігся напис «1889 г.». Однак час пощадив цих левів лише частково. Справа в тому, що права голова зберіглася майже ідеально. А ось ліва чомусь напівстерлася від часу, і тепер вгадуються лише її загальні обриси.

Цікаво відзначити вираз морди цього найдавнішого катеринославського лева. Він зображений хоч і з відкритою пащею, але не лютим, а досить доброзичливим. Якщо уважно придивитися, здається, що лев відкрив пащу і застиг, ніби від подиву. Тому можна запропонувати для нього назву «здивований лев».

Леви застигли з кільцями в зубах уже більше ста років

Досить поширений декоративний мотив в архітектурі Катеринослава – «лев, що тримає в зубах кільце». Це одна з найдавніших форм «лев’ячого» декору. Наприклад, такі леви з кільцями є на фасаді каплиці Боїмів початку XVII століття у Львові – «місті левів» в архітектурі. Дана композиція не несе важливого символічного навантаження, але має досить ефектний вигляд. Таких левів ще можна зустріти на кількох пам’ятниках архітектури Катеринослава кінця XIX – початку XX століть.

Наприклад, на прибутковому будинку 1890-х років по вулиці Олеся Гончара, 4 два таких горельєфних зображення левів обрамляють в’їзну арку посередині головного фасаду. Цікаво, що тут голови левів плавно завершують консолі у вигляді величезних листів аканту. А в зубах, крім кільця, леви тримають ще й гірлянду з фруктами. Причому, судячи за рівнем виконання, тут працював професійний скульптор, ім’я якого поки залишається невідомим.

Аналогічні зображення левових голів спочатку прикрашали і будівлю Комерційного училища, зведену в 1904–1905 рр. за проектом відомого архітектора Д.С. Скоробогатова (нині обласна рада на просп. Поля, 2). Тут дві левових голови з кільцями прикрашали головний фасад на рівні третього поверху по обидва боки від центрального портика. Причому левові голови були вплетені в дуже складну композицію: кожен із левів тримав у зубах кільце, до якого був підвішений картуш зі словами «Знание» і «Сила», а до картушів знизу кріпилися дати початку і закінчення будівництва будівлі «1904» і «1905». На жаль, під час реконструкції в 1930-х роках (архітектор О.Л. Красносельський) велика частина декору була ліквідована. У тому числі були прибрані й левові голови, слова і дати.

Барельєфні зображення левових голів із кільцями можна побачити і на триповерховому прибутковому будинку 1890-х років по вулиці Троїцька, 8. Вони прикрашають карниз третього поверху будівлі. Всього таких голів первісно було 22(!), зараз частина відвалилася. Проте можна вважати саме цю будівлю «рекордсменом» у Катеринославі за кількістю лев’ячого декору.

Крім кілець, катеринославські леви в рідкісних випадках тримають у зубах… квіткові гірлянди. Саме таку композицію можна побачити під віконними прорізами особняка П.М. Авдєєва 1890-х років (вул. Сергія Єфремова, 15). Будівля – один із кращих зразків еклектичного напрямку в архітектурі особняків Катеринослава. Шість левових голів з гірляндами прекрасно збереглися, і, як і весь особняк, підтримуються в хорошому стані.

Найзліші леви на будинку з нещасливим номером

Найбільш «злі» або «грізні» леви в архітектурі нашого міста розташовані за адресою – вулиця Ливарна, 13. Дві левових голови з розлюченими пащами і скуйовдженими гривами дивляться на перехожих з фронтонів над вікнами третього поверху. Леви чудово доповнюють декор будівлі, побудованої у 1890-і роки, яка сама по собі – еталонний зразок «катеринославського цегляного стилю». Триповерховий прибутковий будинок прикрашають, крім левів, голови сатирів і мініатюрні жіночі голівки, а також соковиті гірлянди та розетки.

Другий у рейтингу «злих левів» – «самотній» лев на будинку по вулиці Олеся Гончара, 4. Цей будинок сам по собі можна назвати енциклопедією катеринославського архітектурного декору. Тут, крім двох видів левів (одного «злого» і двох із кільцями в зубах), можна зустріти і гномів, і сатирів, і жіночі голови, і, навіть, міфічного грифона. «Злий лев» дивиться на перехожих над в’їзною аркою по центру головного фасаду. Левова паща не дуже розкрита, проте вираз його морди до цього часу зберіг суворий характер.

Ну і третій за «грізністю» цар звірів прикрашає завершення кутової скошеної частини будинку по вулиці Троїцька, 8. Будівля – прекрасний зразок еклектики 1890-х років, покрита мереживом химеричного декору. Над вікнами третього поверху в спеціальному фронтоні поміщена горельєфна левова голова. Причому тут, на відміну від інших, голова лева вписана в круглий картуш, під яким звисає витончений кошик із фруктів.

П’ять «злих», але мініатюрних і витончених левових голів поміщені над вікнами першого поверху і над вхідними дверима будинку Заморуєва, побудованого в 1902 році на вулиці Козачій (нині Старокозацька, 15).

«Сумні леви» даремно чекали на допомогу

Найбільш зворушливі зображення левів ще донедавна можна було спостерігати на будинку по вулиці Троїцька, 9. Він уже засуджений до знесення і частково зруйнований. Залишилася тільки частина головного фасаду. Над вікнами другого поверху – мініатюрні левові голови з великою гривою. Всього їх було не менше 11 (частина фасаду обрушилася і не можна сказати точно), донедавна лишалися тільки шість – інші зняті, збереглися штирі кріплення. Влітку 2018 року з фасаду зникли останні 6 левів. Щоправда, вони були зняті акуратно і, можливо, ці леви поповнили чиюсь приватну колекцію…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ця будівля – двоповерховий прибутковий будинок 1870–1880-х років, надбудований третім поверхом наприкінці XIX ст. Тому, можливо, зображення левів тут навіть старші за тих, що на вулиці Андрія Фабра, 5 (1889 року) і цілком можуть претендувати на звання найдавніших.

Особливо розчулював вираз цих маленьких лев’ячих морд на Троїцькій. Вони не просто сумні, вони ніби зараз заплачуть. З усіх збережених зображень левів на будівлях міста – ці найсумніші. Можливо, вони оплакують і свою долю, і долю старовинної будівлі. Шкода, що місто не знайшло в собі сил зберегти цю цінну історичну будівлю.

Ще один «сумний» або «спокійний» лев знаходиться на триповерховому прибутковому будинку по вулиці Старокозацькій, 55, побудованому в 1896 році. Тут одна маленька левова голова поміщена під дахом в завершенні третього поверху. Вираз морди цього лева дуже спокійний і доброзичливий.

Де ховаються леви в будівлі «Дніпровської політехніки»?

Декоративна «родзинка» у вигляді зображень левових голів присутня і на будівлі головного корпусу Гірничого інституту (нині університет «Дніпровська політехніка») по проспекту Яворницького, 19. Леви дуже невеликі за розміром і далеко не відразу помітні простому спостерігачеві. Будинок, первісно побудований у 1899 р. за проектом О.М. Бекетова, реконструйований у неокласичному стилі в 1915–1924 роках за проектом братів Бернардацці. Саме після цієї реконструкції з’явився відомий шестиколонний портик із колонами тосканського ордеру, який виходить на проспект. Вдивіться уважно в завершення портика біля напису: карниз між колонами і фронтоном оформлений декоративними вазами і гірляндами. У центрі ваз – десять горельєфних зображень левових голів, які тримають в зубах кільця.

Єдині в місті статуї левів безслідно зникли 60 років тому

Багато європейських міст славляться десятками статуй левів на фасадах будівель і біля них. Наприклад Львів і Санкт-Петербург, де кам’яні леви стали одним із визнаних символів міст і важливим символічним елементом міського простору.

Дніпро, на жаль, не може похвалитися жодною історичною левовою фігурою (лев у парку Шевченка має тільки 42 роки). Однак збереглися скупі відомості, що в старому Катеринославі існувала будівля, яку прикрашали двоє левів на повний зріст. Це Повітова земська управа (зараз єпархія Київського патріархату) на розі вулиць Січових Стрільців і Шевченка.

Будівля – видатний зразок еклектики кінця XIX ст., славиться своїм химерним декором. На сайті dneprcity.info містилася інформація: «Вход в него охраняли два небольших лежащих льва, которых убрали в начале 1950-х годов». Куди вони зникли – тепер достеменно невідомо. Можливо, старожили міста допоможуть прояснити це питання. На жаль, тоді наше місто втратило ще одну архітектурну і туристичну родзинку.

Тема левів в архітектурі Катеринослава не обмежується натуралістичними левиними головами. Цікавим відгалуженням теми левових зображень серед зооморфного архітектурного декору Катеринослава є тема мотиву «химер», особливо популярних наприкінці XIX – на початку XX століть. Химери мають походження з європейської готики. Сплеск популярності цього елементу декору зачепив і територію України. Наприклад, широко відомий «Будинок з химерами» архітектора В. Городецького в Києві. Виявляється, свої химери були і в Катеринославі. І це леви-химери. Ще в 2015 р. автор звернув увагу на те, що саме в архітектурі Катеринослава було досить широко представлено «будинки з химерами». Тоді я нарахував три таких будівлі. Зараз у результаті досліджень виявлено вже 7 будинків із зображеннями химер.

Скульптурні зображення левів, а точніше левових голів – одна з цікавих сторінок катеринославської архітектури. На щастя, на фасадах будівель історичного центру поки збереглося не менше 60-ти левових зображень. Це не просто твори мистецтва. Це – мовчазні свідки міської історії, тому дуже важливо зберегти їх для нащадків. На жаль, сумний приклад тієї ж будівлі по вул. Троїцька, 9, яка руйнується на очах, показує, що ці мовчазні кам’яні свідки поступово відходять у небуття.

Втім, чи тільки про зникнення декоративних елементів на старовинних будинках доречно вести розмову? При байдужому ставленні міської влади, власників дореволюційних особняків, інвесторів рік за роком зникає старе місто, залишаючи по собі пам’ять тільки на фотокартках і в архівах…

Максим Кавун

Фото з архіву автора

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!