Навчання дітлахам обіцяють полегшити

Міністерство освіти та науки України анонсувало суттєві зміни в навчальній програмі для початкової школи. Так принайм­ні говорить новий міністр Лілія Гриневич. За її словами, шкільну програму для дітей цього віку планують переглянути.

Що обіцяють

Минулого тижня Лілія Гриневич заявила, що Міністерство освіти проведе ревізію шкільних програм та перегляне їх на предмет зниження навантаження. Спочатку все зайве вилучать із програм початкових класів, а потім перейдуть до середніх. Зміни для навчання першачків планують завершити до нового навчального року.  Для всіх інших — удосконалюватимуть програму впродовж року. «У початковій школі важливим є те, що програми не орієнтовані на вікові особливості. Вони не стільки роз­вивають дітей, як перенавантажують і не розвивають бажання навчатися. Колись через таке завантаження діти втрачали інтерес до навчання в 7-му-8-му класах, а тепер уже в третьому. І з цим, без сумніву, щось потрібно робити», — говорить Лілія Гриневич.

Утім, як ми з’ясували, це — лише заява, й поки що жодних офіційних документів від МОН департамент освіти облдержадміністрації не отримував. Та, якщо дійсно програму переглянуть, батьки й учителі радо вітатимуть такі нововедення.

Подумати завчасно

Нині вже перший клас у школі багато батьків сприймають як випробування на міцність та терплячість не лише для дитини, але й для власних нервів. На думку мешканки Васильківки Вікторії Рижової — мами першокласниці Вероніки, це зумовлено саме перенавантаженою шкільною програмою, особливо з математики. «Проте, я вважаю, що вчитися моїй доньці було не так складно. Це все завдяки тому, що ми почали готуватися до школи завчасно — за два роки, а особливо посилено влітку перед вступом до навчального закладу, — розповідає Вікторія. — Моя дитина, йдучи до школи, добре читала, писала та розв’язувала приклади». Батьки Вероніки — не єдині, хто почав готувати дитину до шкільної програми ще у дитсадку. В Дніпропет­ровську саме через це, як гриби після дощу, з’являються центри дошкільної підготовки. Вартість навчання в них за півтори чи дві години —   від 80 до 120 грн. У провінції зазвичай батьки звертаються до репетиторів. Коштують індивідуальні заняття з учителем від 50 до 70 грн. На думку Вікторії Рижової, осилити перший клас без підготовки буде дуже важко.

Складна математика

Учитель початкових класів ЗОШ с. Грушівка Апос­толівського райо­ну Надія Логвиненко має досвід викладання майже 40 років. Хоч вона й відзначає деякі цікаві нововедення в новій програмі, проте згодна з тим, що її треба полегшити. «Труднощі з математикою починаються відразу з першого класу. Колись було так: півроку вчили додавати і віднімати в межах 10, а з II семестру —  з переходом через десяток у межах 20. Учні мали можливість виробити алгоритм обчислення. За новою програмою їм важче це усвідомити, — зазначає педагог. — Не встигли засвоїти обчислення в межах 20, як потрібно навчитись обчислювати без переходу через десяток у межах 100. Крім того, вводяться ускладнені завдання без усілякої системи. У 2-му та 3-му класах ситуація ще гірша. З’являється враження, що ті, хто складав підручники, уявлення не мали про системність під час ви­вчення задач і одного з простих методів навчання — від простого до складного».

А що ж кажуть школярі? Першокласниця Вероніка ностальгує: «У школі цікаво, проте в садочку краще». Першокласник Назар її підтримує: «Я думав, що буде цікавіше», і радить своєму меншому братові не поспішати дорослішати. А маленька Настя скаржиться, що в школі ніяк погратися й поспати.

Тож, мабуть, обіцянки спеціалістів Міністерства освіти полегшити навчальну програму для першачків та інших, якщо їх все ж таки втілять у життя, оцінять не лише батьки та викладачі, а й самі малюки.

Анастасія Нефретова,

Людмила Копиленко

Добавить комментарий