Новомосковська об’єднана ДПІ інформує
Особливості сплати ПДВ сільськогосподарськими підприємствами у 2016 році. Спеціальний режим оподаткування. Законом № 909, зокрема, внесено зміни до пункту 209.2 ст. 209 Податкового кодексу, відповідно до яких у 2016 р. у межах спеціального режиму оподаткування запроваджено часткову сплату сум ПДВ до бюджету та на спеціальні рахунки. Розмір суми ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету та перерахуванню на спеціальні рахунки, залежить від виду сільськогосподарської продукції, що реалізується.
Так, розподіл позитивної різниці між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду здійснюється таким чином:
—————————————————————————————————
Розмір суми Розмір
ПДВ, що спрямовується суми ПДВ
на спеціальні рахунки що перера
сільськогосподарських ховується
підприємств до держав
ного бюджету
———————————————————————————————————————
за операціями із зерновими культурами товарних
позицій 1001 — 1008 згідно з УКТ ЗЕД
(далі — зернові культури) та технічними культурами 15% 85%
товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД
(далі — технічні культури)
———————————————————————————————————————
за операціями з продукцією тваринництва
товарних позицій 0102 і 0401 згідно 80% 20%
з УКТ ЗЕД (далі — продукція тваринництва)
———————————————————————————————————————
за операціями із сільськогосподарськими
товарами/послугами, крім зернових і
технічних культур та продукції 50% 50%
тваринництва (далі — інші
сільськогосподарські товари/послуги)
———————————————————————————————————————
Для забезпечення вказаних розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарським підприємствам — суб’єктам спеціального режиму оподаткування Казначейством відкрито додаткові електронні рахунки:
- 3754 — для здійснення операцій із зерновими і технічними культурами, 85% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників, 15% — на спеціальні рахунки таких платників;
- 3755 — для здійснення операцій з продукцією тваринництва, 20% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників, 80% — на спеціальні рахунки таких платників;
- 3753 — для здійснення операцій з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами, 50% коштів з яких перераховуються на електронні рахунки платників, 50% — на спеціальні рахунки таких платників.
Вказаний перерахунок коштів здійснюється Казначейством автоматично протягом операційного дня, що настає за днем, в якому кошти надійшли на такі рахунки (п. 23 Порядку № 569).
Слід звернути увагу, що реквізити спеціального рахунка суб’єкт спеціального режиму оподаткування зобов’язаний зазначати у податковій звітності з ПДВ, в якій відображаються операції в межах спеціального режиму оподаткування (0121 — 0123). Перерахування коштів з додаткових електронних рахунків на спеціальний рахунок здійснюватиметься лише у разі надання достовірної інформації про реквізити такого спеціального рахунка (п. 23 зазначеного Порядку).
Для новостворених платників податку — суб’єктів спеціального режиму оподаткування або платників податку — суб’єктів спеціального режиму оподаткування, що не подавали відповідної податкової звітності з ПДВ або не зазначали в ній достовірні реквізити спеціального рахунка, датою початку здійснення операцій з перерахування коштів з додаткового електронного рахунка на спеціальний рахунок є робочий день, що настає за днем прийняття від платника податкової декларації з ПДВ, у якій відображаються операції в межах спеціального режиму оподаткування (0121 — 0123), або уточнюючого розрахунку до раніше поданої податкової декларації з податку, в яких зазначено достовірні дані про реквізити його спеціального рахунка (п. 23 Порядку № 569).
Загальні положення для сільгосппідприємств
Відповідно до п. 23 Порядку № 569 суб’єкти спеціального режиму оподаткування та платники — сільськогосподарські підприємства, які відповідають п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу, ведуть окремий податковий облік операцій із:
- зерновими та технічними культурами (ведуть тільки суб’єкти спеціального режиму оподаткування);
- продукцією тваринництва;
- іншими сільськогосподарськими товарами/послугами.
Тобто з метою визначення сум ПДВ, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальні/поточні рахунки платників, суб’єкти спеціального режиму оподаткування та платники — сільськогосподарські підприємства, які відповідають п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду визначають за кожним видом операцій.
При цьому у разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виробництва зернових культур і технічних культур, та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, сума сплаченого(нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів (пп. «а» пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 Податкового кодексу).
Таким чином, у разі придбання/виготовлення у 2016 р. суб’єктами спеціального режиму оподаткування та платниками — сільськогосподарськими підприємствами, які відповідають п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу, товарів/послуг, основних фондів для їх використання частково для виробництва зернових і технічних культур, та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, такі платники податку повинні здійснити розрахунок питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.
Такий розрахунок питомої ваги передбачається здійснювати в додатку 9 до податкової декларації з ПДВ, в якій відображаються результати діяльності в межах спеціального режиму оподаткування (0121 – 0123)/діяльності в межах п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу (0130).
З урахуванням значення розрахованої питомої ваги сума сплаченого (нарахованого) ПДВ при придбанні/виготовленні товарів/послуг, основних фондів відноситься до податкового кредиту за операціями із зерновими і технічними культурами, та/або операціями з продукцією тваринництва, та/або операціями з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами пропорційно частці (питомій вазі) вартості постачання таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості постачання усіх сільськогосподарських товарів/послуг.
У разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством виключно для виробництва одного виду товарів/послуг (зернових і технічних культур, або продукції тваринництва, або інших сільськогосподарських товарів/послуг), сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту у зв’язку з таким виготовленням/придбанням повністю відноситься до складу податкового кредиту за відповідним видом операцій.
У випадку позитивного значення різниці між сумою податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду платника податку за окремим видом операцій така сума підлягає сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок суб’єкта спеціального режиму оподаткування (поточний рахунок платника — сільськогосподарського підприємства, яке відповідає п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу) у відповідних розмірах.
При від’ємному значенні різниці між сумою податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду платника податку за окремим видом операцій така сума враховується до складу податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду за цим самим видом операцій та не зменшує позитивне значення різниці між сумою податкових зобов’язань та податкового кредиту звітного (податкового) періоду платника податку за іншими видами операцій.
З метою забезпечення ведення окремого податкового обліку за видами операцій передбачається затвердження додатка до податкової декларації з ПДВ, у якому суб’єкти спеціального режиму оподаткування та платники — сільськогосподарські підприємства, які відповідають п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу, визначатимуть суми податкових зобов’язань, податкового кредиту, їх різницю, а також суму, що підлягає сплаті до бюджету, перерахуванню на спеціальний/поточний рахунок платника або включенню до податкового кредиту наступного звітного/періоду за окремими видами операцій.
Результати такого обліку зазначатимуться у податковій декларації з ПДВ, у якій відображаються операції в межах спеціального режиму оподаткування (0121 – 0123)/діяльності в межах п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу (0130), які переноситимуться із зазначеного додатка. Тобто в декларації відображатиметься загальна сума за всіма видами діяльності, що підлягає:
- сплаті до бюджету;
- перерахуванню на спеціальний/поточний рахунок;
- включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Слід зазначити, що з метою реалізації визначеного Податковим кодексом механізму часткової сплати сум ПДВ до бюджету та на спеціальні/поточні рахунки платників, а також ведення окремого податкового обліку за видами операцій ДФС розроблено проект наказу про затвердження форм податкової звітності з ПДВ, який крім нової форми податкової декларації з ПДВ передбачає, зокрема, внесення змін до додатка 9 до декларації та затвердження нового додатка для ведення податкового обліку за окремими видами операцій.
Перерахування сум ПДВ з електронних рахунків платників до державного бюджету/на поточні рахунки платників податків здійснюється Казначейством на підставі реєстрів ДФС, сформованих на підставі даних податкових декларації з ПДВ, в якій відображаються операції в межах спеціального режиму оподаткування (0121 — 0123)/діяльності в межах п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу (0130), поданих платниками до контролюючих органів.
Сплата ПДВ сільгосппідприємствами, що відповідають п. 209.18 ст. 29 Податкового кодексу України
Для сільськогосподарських підприємств, зазначених у п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу (підприємств, які відповідають критеріям, визначеним ст. 209 цього Кодексу, але не обрали спеціального режиму оподаткування, і на загальних підставах вважаються платником ПДВ), запроваджено часткову сплату сум ПДВ до бюджету та на поточні рахунки за операціями з реалізації молока, худоби, птиці, вовни власного виробництва, а також з реалізації молочних продуктів, молочної сировини та м’ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Так, позитивна різниця між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду спрямовується:
80% 20%
Розмір суми ПДВ, Розмір суми ПДВ,
що, спрямовується що перераховуєть
на поточні рахунки ся до державного
сільськогосподарських бюджету
підприємств
—————————————————————————————————
за операціями з продукцією тваринництва
(товарні позиції 0102 і 0401 згідно з 80% 20%
УКТ ЗЕД)
—————————————————————————————————
за операціями з іншими товарами,
зазначеними у п. 209.18 ст. 209 Податкового 50% 50%
кодексу (крім товарних позицій 0102 і 0401
згідно з УКТ ЗЕД)
——————————————————————————————————-
Вказані розрахунки сільськогосподарських підприємств, які відповідають п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу, з бюджетом та перерахування коштів на поточні рахунки таких підприємств здійснюються з електронних рахунків на підставі відповідних реєстрів, що формуються ДФС на основі поданої податкової звітності, в якій відображаються результати діяльності в межах п. 209.18 ст. 209 Кодексу (0130).
Для цього сільськогосподарські підприємства, які відповідають п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу, у строки, встановлені цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов’язань, повинні забезпечити перерахування на їх електронні рахунки коштів у розмірі, достатньому для перерахування до державного бюджету та на поточний рахунок на підставі поданої податкової декларації, в якій відображаються результати діяльності в межах п. 209.18 ст. 209 цього Кодексу (0130).
Слід також звернути увагу, що для отримання можливості перераховувати кошти з електронних рахунків сільськогосподарських підприємств, які відповідають п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу, на їх поточні рахунки такі підприємства повинні у податковій декларації з ПДВ, в якій відображаються результати діяльності в межах п. 209.18 ст. 209 цього Кодексу (0130), зазначати реквізити власного поточного рахунка.