Новомосковська об’єднана ДПІ інформує
Пенсійна реформа в Україні: насамперед зазначимо, що підвищений розмір пенсії пенсіонери отримають у жовтні цього року. Перерахунок пенсій проведено з урахуванням такого: зі зміною показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій(осучаснення пенсій), з використанням нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з переглядом відсотків зменшення розміру пенсій за достроковий вихід на пенсію жінок у 55-річному віці, зі 100 % виплати пенсій працюючим пенсіонерам.
Перерахунок пенсій, призначених до 1 жовтня цього року, проводиться з 01.10.2017 р. із застосуванням:
- середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 рр. (це — З 764,40 грн);
- величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Такий перерахунок стосується пенсіонерів, які отримують пенсії згідно з нормами Закону про пенсійне страхування, та військовослужбовців строкової служби — інвалідів від захворювання, пов’язаного з проходженням служби, у тому числі і тих, які отримують пенсію згідно з нормами Закону № 2262, оскільки заробіток для обчислення таких пенсій визначається відповідно до ст. 40 Закону про пенсійне страхування.
«ОСОБЛИВІ» ПЕНСІЇ
Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у разі втрати годувальника із зазначених причин до жовтня 2017 р. обчислювалися згідно з нормами Закону про пенсійне забезпечення.
Розмір таких пенсій з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги, яка встановлювалася відповідно до постанови № 265, становив 1 312 грн (крім інвалідів-шахтарів, розмір яких становив 3 936 грн (1 312 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб) х 3), та членів сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у зв’язку з втратою годувальника, розмір яких становив 2 624 грн).
Законом № 2148 передбачено проведення перерахунку та призначення у подальшому пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у разі втрати годувальника із зазначених причин.
Такі пенсії з 01.10.2017 р. перераховуються згідно з нормами Закону про пенсійне страхування за умови наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії (тривалість необхідного страхового стажу визначено у ст. 32 цього Закону). Перерахунок здійснюється з урахуванням документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, які на час перерахунку містяться в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше. Крім того, одержувачі пенсій можуть надати додаткові документи, які впливають на розмір пенсії (зокрема, про стаж).
Для перерахунку пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у разі втрати годувальника із зазначених причин враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера — заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої ст. 40 Закону про пенсійне страхування.
При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014— 2016 рр. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
ПЕРЕВЕДЕННЯ ЗІ «СПЕЦПЕНСІЙ»
Пенсіонерам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначено відповідно до законів «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного, Податкового кодексів, Положення про помічника-консультанта народного депутата, якщо розмір їх розрахований за матеріалами пенсійних справ згідно з нормами Закону про пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014 — 2016 рр. та величини оцінки одного року страхового стажу 1 % і буде більший з урахуванням цих змін, то проводиться автоматичне (без їх звернення) переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом про пенсійне страхування.
При цьому такі пенсіонери у будь-який час зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення їх на пенсію за спецзаконом з установленням розміру пенсії, отримуваного до автоматичного переведення. Таке повернення можливе з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійде від них відповідна заява.
ДОСТРОКОВИЙ ВИХІД НА ПЕНСІЮ ЖІНОК
До 01.01.2015 р. відповідно до п. 7 Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування право дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсій, обчислений відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 цього Закону, зменшувався на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Передбачалося, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду (крім випадків, коли жінка відмовлялася від отримання дострокової пенсії та продовжувала працювати).
Законом № 2148 таку норму змінено і передбачено, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, наведеного у частині першій ст. 26 Закону про пенсійне страхування, та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою цієї статті.
Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, що настає за днем завершення періоду.
ПЕРЕРАХУНОК З УРАХУВАННЯМ ПРОЖИТКОВОГО МІНІМУМУ
Перерахунок пенсій непрацюючим пенсіонерам з жовтня цього року провадиться з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого на 01.12.2017 р. (1 373 грн) та збільшеного на 79 грн. Отже, мінімальний розмір пенсії буде 1 452 грн (1 373 грн + 79 грн). Такий прожитковий мінімум застосовується при перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, установлених законодавством.
ЯКИЙ МІНІМАЛЬНИЙ РОЗМІР
Статтею 28 Закону про пенсійне страхування встановлено мінімальний розмір пенсії за віком.
Так, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок ЗО років страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком установлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і ЗО років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне страхування, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком. При цьому наявний у особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Водночас п. 4¹ Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування збережено встановлення мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу. Це стосується тих осіб, пенсії яким призначено до 01.10.2011 р. та які після 01.10.2011 р. не зверталися за перерахунком пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 Закону про пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, передбачено встановлення з 01.01.2018 р. для осіб, які досягли віку 65 років, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, мінімального розміру пенсії за віком у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років, мінімальний розмір пенсії за віком– встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Для пенсій, які буде призначено після 01.01.2018 р., мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, встановлений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачуватиметься після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначено державну соціальну допомогу на умовах і в порядку, визначених Законом про пенсійне страхування.
Водночас установлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, зазначений вище, застосовується винятково для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом про пенсійне страхування.
При визначенні мінімального розміру пенсії за віком та збільшенні мінімальної пенсії за віком, передбачених абзацами першим і другим частини першої, частинами другою і третьою ст. 28 Закону про соціальне страхування, до страхового стажу не враховується період, за який проведено одноразову сплату єдиного внеску відповідно до частини п’ятої ст. 10 Закону про ЄСВ.
ЯКА МІНІМАЛЬНА ВИПЛАТА
Пенсії та державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною)), перераховані з 01.10.2017 р. відповідно до Закону № 2148, а також ті, що призначатимуться після цієї дати, визначаються у розмірі, не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 р. (1 373 грн), а в разі збільшення після 01.12.2017 р. прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, — не менше цього розміру.
ЯКІ УМОВИ ВИХОДУ НА ПЕНСІЮ ЗА ВІКОМ
Змінено умови призначення пенсії за віком. При цьому по 31.12.2017 р. пенсії за віком призначатимуться при досягненні віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Починаючи з 01.01.2018 р. право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, визначеного в табл. 1.
Таблиця 1
Період | Страховий стаж |
з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. | не менше 25 років |
з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. | не менше 26 років |
з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. | не менше 27 років |
3 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р. | не менше 28 років |
з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. | не менше 29 років |
3 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. | не менше ЗО років |
3 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р. | не менше 31 року |
301.01.2025 р. по 31.12.2025 р. | не менше 32 років |
301.01.2026 р. по 31.12.2026 р. | не менше 33 років |
^3 01.01,2027 р. по 31.12.2027 р. | не менше 34 років |
починаючи з 01.01.2028 р. | не менше 35 років |
До досягнення 60 років право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, наведеного у табл. 2.
Таблиця 2
Вік виходу на пенсію | Період народження |
55 років | по 30.09.56 р. включно |
55 років 6 місяців | з 01.10.56 р. по 31.03.57 р. |
56 років | з 01.04.57 р. по 30.09.57 р. |
56 років 6 місяців | з 01.10.57 р. по 31.03.58 р. |
57 років | 3 01.04.58 р. по 30.09.58 р. |
57 років 6 місяців | з 01.10.58 р. по 31.03.59 р. |
58 років | з 01,04.59 р. по 30.09.59 р. |
58 років 6 місяців | з 01.10.59 р. по 31.03.60 р. |
59 років | з 01.04.60 р. по 30.09.60 р. |
59 років 6 місяців | з01.10.60р. по 31.03.61 р. |
У разі відсутності починаючи з 01.01.2018 р. необхідного страхового стажу право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу, встановленого у табл. 3.
Таблиця 3 |
|
Період | Страховий стаж |
по 31.12.2018 р. | від 15 до 25 років |
301.01.2019 р. по 31.12.2019 р. | від 16 до 26 років |
3 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. | від 17 до 27 років |
3 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р. | від 18 до 28 років |
301.01.2022 р. по 31.12.2022 р. | від 19 до 29 років |
301.01.2023 р. по 31.12.2023 р. | від 20 до ЗО років |
301.01.2024 р. по 31.12.2024 р. | від 21 до 31 року |
301.01.2025 р. по 31.12.2025 р. | від 22 до 32 років |
3 01.01.2026 р. по 31.12.2026 р. | від 23 до 33 років |
з 01.01.2027 р. по 31.12.2027 р. | від 24 до 34 років |
починаючи з 01.01.2028 р. | від 25 до 35 років |
У разі відсутності починаючи з 01.01.2019 р. страхового стажу, зазначеного у таблицях 1 та 3, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу, наведеного у табл. 4.
Таблиця 4
Період | Страховий стаж |
з 01.01.2019р. по 31.12.2019 р. | від 15 до 16 років |
з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. | від 15 до 17 років |
3 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р. | від 15 до 18 років |
з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р. | від 15 до 19 років |
301.01.2023 рр.по31.12.2023 р. | від 15 до 20 років |
з 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р. | від 15 до 21 року |
з 01.01.2025 р. по 31.12.2025 р. | від 15 до 22 років |
301.01.2026 р. по 31.12.2026 р. | від 15 до 23 років |
3 01.01.2027 р. по 31.12.2027 р. | від 15 до 24 років |
починаючи з 01.01.2028 р. | від 15 до 25 років |
У разі відсутності починаючи з 01.01.2018 р. необхідного страхового стажу на дату досягнення віку пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, наведеного у таблицях 1 та 3 на дату досягнення відповідного віку.
Наявність страхового стажу, зазначеного у таблицях 1 та 3, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.