Що робити, якщо вас укусив кліщ: медичні поради
«Зустрітися» з кліщами можна упродовж усього року, але пік їхньої активності все ж припадає на весняноосінній період – коли на вулиці волого і тепло. Відвідувати ліси у багатьох регіонах зараз заборонено, проте кліщі можуть мешкати і в міських парках.
Кліщі не живуть на деревах чи кущах, не стрибають звідти на голову і за комір. Їхнє природне середовище – ґрунт та трава (зокрема і сухостій). Звідти вони переповзають на людей і прокушують найніжніші ділянки шкіри: під колінами та ліктями, в паху, під пахвами, за вухами. Крім того, в небезпеці може бути голова, а також місця прилягання одягу до тіла: лінія шкарпеток, спідньої білизни.
Найчастіше кліщі «прикріплюються» до одягу людини, коли вона рухається, розсуваючи чагарники і травостій, або сідає на траву. Також вони можуть бути занесені в житло (намети, будівлі) з букетом квітів, віниками, свіжим сіном, дровами, собакою та іншими тваринами. Тому дуже важливо обробляти спеціальними препаратами від кліщів і домашніх улюбленців, щоб запобігти як їхньому інфікуванню, так і перенесенню на шерсті кліщів у житло.
Саме іксодові кліщі є переносниками небезпечних інфекційних захворювань, серед яких: кліщовий енцефаліт і бореліоз (хвороба Лайма) – недуга, що доволі часто зустрічається в Україні. Не кожна вкушена людина хворіє. Все залежить від того, скільки часу минуло від укусу – що меншим є цей час, то нижчий ризик розвитку захворювання. Наприклад, для того, щоб людина була інфікована бореліями (збудники бореліозу), переважно потрібна принаймні доба від моменту укусу кліща.
Саме тому здавати на аналіз кліща після того, як ви витягли його, – не потрібно. Адже не завжди виявлена в нього інфекція означатиме, що вкушена людина хворітиме. Водночас невиявлення збудника захворювання у кліща не гарантує, що той, кого він укусив, здоровий.
ЯКЩО ТАКИ ВКУСИВ
Отже, видалити кліща треба якомога швидше. Заливати місце укусу оліями або спиртом небезпечно. Це призведе до загибелі кліща і значно збільшить ризики інфікування. Витягти кліща можна як у найближчому травмпункті, так і самостійно. Для цього краще використовувати спеціальний пінцет, який продають в аптеці, проте можна зробити це пальцями, загорнутими в марлю. Крутити і різко смикати кліща непотрібно – його витягують перпендикулярно поверхні шкіри, схопивши ближче до хоботка. Якщо хоботок залишився в шкірі – дістають стерильною голкою, як скалку. Після цього потрібно обробити місце укусу антисептиками і спостерігати за станом здоров’я.
Якщо на місці укусу кліща з’являється невелика червона кругла пляма, яка не зникає упродовж кількох днів і навіть тижнів, починає поширюватися, – це може свідчити про розвиток хвороби Лайма. У такому разі слід обов‘язково звернутися до лікаря по медичну допомогу.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА СИМПТОМИ
Захворювання, що переносять кліщі, мають низку схожих ознак. Якщо ви отримали укус кліща і упродовж кількох тижнів у вас з’явилися наведені нижче симптоми, зверніться до лікаря:
• Лихоманка/озноб. Здебільшого цей симптом характерний для всіх хвороб, що передаються кліщами.
• Болі та втомлюваність. Головний біль, втома та біль у м’язах (у випадку хвороби Лайма) і суглобах.
• Висипання (різні майже для кожної з хвороб).
Помітили зміни стану після укусу кліща? Не ігноруйте їх – сконтактуйте з лікарем. У разі потреби він призначить вам лікування.
Як уберегтися від укусів кліща?
• Перед прогулянкою нанесіть на шкіру або одяг репелент (засіб, що захищає від укусів комах і кліщів). Уважно прочитайте, чи ефективний він від кліщів.
• Подбайте про правильний одяг: заправте штани в шкарпетки, одягніть закрите взуття. Надавайте перевагу світлим кольорам – на них краще видно комах і кліщів.
• На прогулянці не заходьте у траву – тримайтеся ближче до центру стежки.
• Періодично ретельно оглядайте себе та людей, що гуляють із вами.
• Після прогулянки повторіть огляд, а речі виперіть та попрасуйте.
Увага: єдиною з хвороб, що переносять кліщі, яку можна попередити, є кліщовий енцефаліт. Від цього захворювання є вакцина. В Україні ендемічними до хвороби є Львівська та Волинська області. Тож перед подорожами в райони (або країни) поширення захворювання варто пройти курс щеплень.
ПІДГОТУВАЛА ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА
фото з відкритих джерел