Що робити, якщо вас укусив кліщ: медичні поради

«Зустрітися» з кліщами можна упродовж усього року, але пік їхньої активності все ж припадає на весняно­осінній період – коли на вулиці волого і тепло. Відвідувати ліси у багатьох регіонах зараз заборонено, проте кліщі можуть мешкати і в міських парках.

Кліщі не живуть на деревах чи кущах, не стрибають звідти на голову і за комір. Їхнє природне середовище – ґрунт та трава (зокрема і сухо­стій). Звідти вони переповзають на людей і прокушують найніжніші ділянки шкіри: під колінами та ліктями, в паху, під пахвами, за вухами. Крім того, в небезпеці може бути голова, а також місця прилягання одягу до тіла: лінія шкарпеток, спідньої білизни.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Найчастіше кліщі «прикріплюються» до одягу людини, коли вона рухається, розсуваючи чагарники і травостій, або сідає на траву. Також вони можуть бути занесені в житло (намети, будівлі) з букетом квітів, віниками, свіжим сіном, дровами, собакою та іншими тваринами. Тому дуже важливо обробляти спеціальними препаратами від кліщів і домашніх улюбленців, щоб запобігти як їхньому інфікуванню, так і перенесенню на шерс­ті кліщів у житло.

Саме іксодові кліщі є переносниками небезпечних інфекційних захворювань, серед яких: кліщовий енцефаліт і бореліоз (хвороба Лайма) – недуга, що доволі часто зустрічається в Україні. Не кожна вкушена людина хворіє. Все залежить від того, скільки часу минуло від укусу – що меншим є цей час, то нижчий ризик розвитку захворювання. Наприклад, для того, щоб людина була інфікована бореліями (збудники бореліозу), переважно потрібна принайм­ні доба від моменту укусу кліща.

Саме тому здавати на аналіз кліща після того, як ви витягли його, – не потрібно. Адже не завжди виявлена в нього інфекція означатиме, що вкушена людина хворітиме. Водночас невиявлення збудника захворювання у кліща не гарантує, що той, кого він укусив, здоровий.

ЯКЩО ТАКИ ВКУСИВ

Отже, видалити кліща треба якомога швидше. Заливати місце укусу оліями або спиртом небезпечно. Це призведе до загибелі кліща і значно збільшить ризики інфікування. Витягти кліща можна як у найближчому травмпункті, так і самостійно. Для цього краще використовувати спеціальний пінцет, який продають в аптеці, проте можна зробити це пальцями, загорнутими в марлю. Крутити і різко смикати кліща непотрібно – його витягують перпендикулярно поверхні шкіри, схопивши ближче до хоботка. Якщо хоботок залишився в шкірі – дістають стерильною голкою, як скалку. Після цього потрібно обробити місце укусу антисептиками і спостерігати за станом здоров’я.

Якщо на місці укусу кліща з’являється невелика червона кругла пляма, яка не зникає упродовж кількох днів і навіть тижнів, починає поширюватися, – це може свідчити про розвиток хвороби Лайма. У такому разі слід обов‘язково звернутися до лікаря по медичну допомогу.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА СИМПТОМИ

Захворювання, що переносять кліщі, мають низку схожих ознак. Якщо ви отримали укус кліща і упродовж кількох тижнів у вас з’явилися наведені нижче симптоми, зверніться до лікаря:
• Лихоманка/озноб. Здебільшого цей симптом характерний для всіх хвороб, що передаються кліщами.
• Болі та втомлюваність. Головний біль, втома та біль у м’язах (у випадку хвороби Лайма) і суглобах.
• Висипання (різні майже для кожної з хвороб).
Помітили зміни стану після укусу кліща? Не ігноруйте їх – сконтактуйте з лікарем. У разі потреби він призначить вам лікування.

Як уберегтися від укусів кліща?

• Перед прогулянкою нанесіть на шкіру або одяг репелент (засіб, що захищає від укусів комах і кліщів). Уважно прочитайте, чи ефективний він від кліщів.
• Подбайте про правильний одяг: заправте штани в шкарпетки, одягніть закрите взуття. Надавайте перевагу світлим кольорам – на них краще видно комах і кліщів.
• На прогулянці не заходьте у траву – тримайтеся ближче до центру стежки.
• Періодично ретельно оглядайте себе та людей, що гуляють із вами.
• Після прогулянки повторіть огляд, а речі виперіть та попрасуйте.

Увага: єдиною з хвороб, що переносять кліщі, яку можна попередити, є кліщовий енцефаліт. Від цього захворювання є вакцина. В Україні ендемічними до хвороби є Львівська та Волинська області. Тож перед подорожами в райони (або країни) поширення захворювання варто пройти курс щеплень.

ПІДГОТУВАЛА ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА
фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!