У Дніпрі представили картини унікального художника (Фото)
Українська земля народжує справжніх геніїв. Із цим важко не погодитись, оглядаючи картини нашого земляка, унікального художника з Дніпра Геннадія Латишка, що представлені на виставці у Дніпровському будинку мистецтв. Митець працював у різних жанрах. До уваги гостей: пейзажі, натюрморти, портрети відомих сучасників та історичних постатей. Усе – дивовижно реалістичне, ніби дихає, живе. Побувала на виставці і кореспондент «Вістей».
Розкажуть портрети
Найбільш виразними є портрети. На них можна побачити Івана Сірка, Тараса Шевченка, Булата Окуджаву, Віктора Цоя, Володимира Висоцького, Анну Ахматову та інших. Здається, що ці герої уважно дивляться на тебе, ніби зараз мовлять слово. Є на виставці портрет і самого майстра. Сивочолий вусань, пройнятий думкою, дивиться з полотна так, ніби заглядає в душу. Шкода, що рік тому наш талановитий земляк пішов у зоряні світи й вже не розповість про свої думки та мрії. Але ж картини про все розкажуть. З повагою згадують про унікального художника, справжнього українського Леонардо да Вінчі, Геннадія Латишка і його рідні.
Найдорожчою та найближчою для нього була дружина – Тамара Михайлівна. Вона – його муза та Берегиня. Така, яка має бути у кожного козака. Чому козака? Бо пан Геннадій – козацького роду, народився на славетній землі – Томаківщині. Здавна захоплювався історичними особистостями часів козаччини, і в останні роки свого життя присвятив чимало картин саме цій тематиці.
«Мій чоловік – із талановитої та культурної родини. Батьки – вчителі: мама викладала у молодших класах, а батько був професійним художником й учителем креслення та малювання. У сім’ї було п’ять синів. Геннадій має ще брата-близнюка, В’ячеслава, що нині живе у Полтаві. Загалом усі діти творчі та талановиті», – згадує дружина митця пані Тамара.
Вони познайомились, коли Геннадію було17 років. Вона спочатку не звертала уваги на худорлявого сором’язливого хлопця. «Нам тоді подобалися герої, якісь військові льотчики чи моряки», – усміхається Тамара Михайлівна. Й якби не наполегливість Геннадія, то так і не зацікавив би сільський парубок гордовиту дівчину. Але він намагався усюди (і в мистецтві, й у спорті, й під час служби у війську) довести, що є справжнім чоловіком.
Море, ракети, мистецтво
З дитинства Геннадій Латишко добре малював і вже у 17 років був справжнім митцем. Заради уваги дівчини та з любові до моря під час служби у війську Геннадій домігся того, аби йому дали направлення на навчання у Вище морехідне училище ім. Фрунзе у Ленінград на штурманський факультет. І все вдалося! Талановитого хлопця направляють на навчання. Під час занять часу не марнував: у вільну годину ходив у Ермітаж і робив замальовки.
Та завершити навчання в училищі не вдалося. У ті часи рішенням Хрущова призначено перевести штурманський факультет на напрям «підводні човни». А хто не погоджувався плавати під водою, мав змогу переходити на курс будь-якого інституту. І Геннадій пішов у ракетобудування – закінчив Ленінградський військово-механічний інститут.
Згодом працював на Південмаші, в КБ «Південне» інженером-конструктором (дружина була техніком-конструктором. – Прим. авт.). Не забував майбутній митець і про свою любов до художнього мистецтва.
Разом з іншими творчими особистостями організував на підприємстві випуск сатиричної газети «Оса», ілюстрував «Конструктора». «Випускали газету після роботи, у вільний час. Видання мало великий попит», – згадує дружина. Згодом Геннадій Латишко вирішив здобути художню освіту – вступив до Московського художнього інституту, успішно його закінчив. А з розпадом Радянського Союзу та проблемами у розвитку ракетобудівництва надав перевагу мистецтву. З дружиною їздив до Криму, де багато малював. Передусім портрети. «Гадаю, роботи чоловіка, портрети, які він там малював, є в усьому світі, бо тоді до Криму приїздили з різних країн: Росії, Польщі, Румунії, навіть з Ливану», – розповідає Тамара Михайлівна.
Дар передбачення
«Бувало, як почне малювати на вулиці якусь людину, тільки очі намалює, а вже навкруги збираються люди. Бо очі ті – мов живі… » – продовжує розповідь дружина.
От і портрет Булата Окуджави – яскравий приклад таланту майстра пензля.
«Коли вже мій чоловік хворів, то ця картина висіла над його ліжком. Якось я побачила, що Булат Окуджава ніби за мною очима стежить. Придивилася – дійсно, цікавий ефект! Тоді мене це злякало, після смерті чоловіка я навіть на деякий час цю картину повернула анфасом до стіни, аби ті очі не дивилися!» – ділиться враженнями Тамара Михайлівна.
Загалом, значну увагу митець приділяв саме очам героїв картин. Бо вважав їх сяйвом душі. Та й у сюжетній лінії – ніби містикою пройняті деякі роботи, промовляють пророцтвом.
Ще до Революції гідності Геннадій Латишко написав кілька картин, які ніби пророкували майбутнє України.
«На одній із них зображено отамана Івана Сірка, що дивиться на палаюче місто. Поруч стоїть козак. Я тоді запитала в чоловіка: що ти намалював? А він відповів: «То отаман Сірко показує козакові: бачиш, що у Києві відбувається – Київ горить!..» Ту картину чоловік так і не дописав. Усе хотів щось додати», – розповідає дружина.
Пан Геннадій намалював ще одне пророче полотно. Дві знамениті башти у Нью-Йорку (картина з’явилася ще до трагічного 11 вересня. – Прим. авт.). На передньому плані перед баштами – велика страшна біла рука, що тримає важелі з двома чашами.
«Пригадую, мене ця робота трохи збентежила: здавалося, що то рука смерті, яка чекає на Америку. Згодом я зрозуміла, що так і було», – зауважує пані Тамара.
Отже, картини Геннадія Латишка, як і полотна Леонардо да Вінчі, мають таємничу сутність.
Шкода, що для робіт майстра не виділено окремої кімнати в музеях Дніпра, адже вони мали б значніший попит у майбутніх поколінь українців. Нещодавно три великі картини: Ісус Христос несе хрест; Іоанн Хреститель та Мойсей;10 Заповідей – дружина художника подарувала Дніпропетровському патріархату. Тож є надія, що бодай там їх побачать люди. Доцільно було б створити музей на честь майстра.
Анфіса Букреєва-Стефко,
фото автора