У Дніпрі реставрують історичну пам’ятку (фото)
У Дніпрі розпочали реставраційний ремонт історичної пам’ятки «Могила машиніста Ульченка М. Є., який загинув при обороні Дніпропетровська» – військового меморіалу, який розташований біля залізничної станції Дніпро-Лоцманська (колишній вокзал Південний).
Поруч з цією станцією знаходиться братська могила команди бронепоїзда «За Батьківщину!». Вони обороняли наше місто в серпні 1941 року. Як значиться в історичних документах, в ній поховані, щонайменше, 5 загиблих солдат-червоноармійців, а також два члени екіпажу бронепоїзда – машиніст Макар Ульченка і кочегар Андрій Кальченко.
Роботами передбачається відновлення благоустрою, розчистка від самосійної рослинності, заміна плит та відновлення сходів, укріплення схилів братської могили. На наступний рік заплановано влаштування інформаційного знаку з історичними відомостями про пам’ятку.
Короткі історичні відомості щодо утворення пам’ятки:
“20 серпня 1941 р. по позиціям курсантів Дніпропетровського артилерійського училища та приєднавшихся до них курсантів зборів резерву Одеського військового округу, які зайняли позиції на південній околиці міста в районі фабричної балки, Монастирського гаю та Гострої Могили, із району села Сурсько-Литовське гітлерівці відкрили артилерійський вогонь. За результатами розвідки було встановлено, що противник вже біля села Селецьке (знаходилось східніше с. Сурсько-Литовське; нині це західна частина с. Новоолександрівка). Упродовж наступних чотирьох діб на цьому напрямку точилися запеклі бої, однак гітлерівські війська все ж поступово просувалися на північ та північний схід.
Для підтримки дій курсантів артилерійського училища 20 серпня 1941 р. застосували і бронепоїзд №2 «За Родину!», який напередодні був відведений на станцію Дніпропетровськ-Лоцманська. Коли 20 серпня 1941 р. поблизу станції Зустрічний стався прорив ворожих танків, бронепотяг вирушив туди та вступив у бій. Від прямого влучання ворожих снарядів у незахищений бронею паровоз загинули машиніст Макар Євдокимович Ульченко (1886 – 1941) та кочегар Андрій Абрамович Кальченко (? – 1941). Ще, як мінімум, одна людина зазнала поранень.
Загиблих залізничників та невідомих членів команди бронепоїзда поховали поруч із коліями станції. Участь у похованні загиблих приймав рідний брат машиніста Ульченка. У 1960 р. на могилі загиблих на бронепоїзді, що знаходиться біля залізничних колій станції Дніпропетровськ-Лоцманська встановили дерев’яний обеліск, оточений металевою огорожею. За деякими даними на пам’ятнику тоді ж укріпили дошку з відомими прізвищами похованих.
У 1971 р. дерев’яний обеліск замінили на кам’яну плиту, на якій укріпили дошку з нержавіючої сталі з текстом: «Героическому экипажу легендарного бронепоезда». Дошка з прізвищами була втрачена. Пам’ятка узята на державний облік як «Могила машиніста бронепоїзда Ульченка Макара Євдокимовича, який загинув при обороні Дніпропетровська у серпні 1941 р.», але в усіх довідках Жовтневого районного військкомату, виданих у 1970 – 1980-х рр., вказувалась як «Братська могила команди бронепоїзда», у якій поховано 7 чоловік (цивільних – 2, військовослужбовців – 5)».
Фото – Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради