У Дніпрі удосконалюють контроль за трансфертним ціноутворенням

Про зміни до Податкового кодексу України, що стосуються удосконалення контролю за трансфертним ціноутворенням, розподілом функцій, ризиків, нематеріальних активів всередині групи компаній, правил для операцій з сировинними товарами розповіла начальник Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДПС Катерина Дебела.

Катерина Дебела звернула увагу, що зміни в правилах трансфертного ціноутворення, внесені Законом 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466), насамперед є цікавими платникам податків, які здійснюють контрольовані операції в розумінні статті 39 Податкового кодексу та постійним представництвам.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Більшість норм почали діяти з 23 травня 2020 року. Положення щодо майстер-файлу буде діяти з 1 січня 2021 року. Звіт у розрізі країн вперше подається за 2021 рік, але не раніше ніж у рік укладення багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін міждержавними звітами (CbC MCAA). Запит на майстер-файл вперше може бути надіслано платнику щодо 2021 року. Перші повідомлення про участь у міжнародній групі для цілей трансфертного ціноутворення – у 2021 році за 2020 рік.

Більш детально Катерина Дебела розповіла про операції з сировинними товарами. Для визначення вартості таких товарів використовують метод порівняльної неконтрольованої ціни. Крім того, порівняння ціни можливо проводити з котирувальними цінами.

Платник податків, що здійснює контрольовані операції із сировинними товарами, повинен повідомити податкову службу , про укладення відповідного договору (контракту).

Направлення платником такого повідомлення є підтвердженням того, що узгодження суттєвих умов договору (контракту), зокрема характеристик та ціни товарів, обсягу, умов постачання, оплати та відповідальності, здійснювалося сторонами контрольованої операції на момент укладення такої угоди.

Якщо інформація, зазначена у повідомленні, узгоджується із фактичною поведінкою сторін або з іншими фактами контрольованої операції, порівняння ціни контрольованої операції з котирувальними цінами проводиться на найближчу дату до дати ціноутворення, узгодженої сторонами контрольованої операції.

Якщо платник податку не направить повідомлення або інформація, зазначена в повідомленні, не відповідає договірним умовам, або сторонами операції після направлення повідомлення будуть внесені зміни до умов договору (контракту) щодо характеристик, ціни, загальної вартості, кількості та обсягу товарів, умов постачання та оплати, відповідальності сторін, або умови такого договору (контракту) не узгоджуються з фактичною поведінкою сторін операції та фактичними умовами її проведення, контролюючий орган проводить порівняння ціни контрольованої операції з котирувальними цінами на дату переходу права власності предмета контрольованої операції або дату відвантаження товару згідно з товарно-транспортним документом (коносамент або інший документ залежно від транспортного засобу) відповідно до умов та фактичних обставин здійснення такої контрольованої операції.

Одним з головних нововведень у правилах трансфертного ціноутворення є запровадження трирівневої моделі звітності, що включатиме:

звіт про контрольовані операції та документацію з трансфертного ціноутворення (локальний файл);

глобальну документацію з трансфертного ціноутворення (майстер-файл);

звіт у розрізі країн.

Для компаній, що належать до міжнародної групи компаній, актуальні майстер-файл і звіт у розрізі країн.

Платники податків, які здійснювали контрольовані операції, будуть зобов’язані подавати податковому органу повідомлення про участь в групі.

Майстер-файл стосовно трансфертного ціноутворення подається на запит податкового органу, який може надсилатися, якщо сукупний консолідований дохід міжнародної групи компаній за фінансовий рік, що передує звітному року, розрахований згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія міжнародної групи компаній, дорівнює або перевищує еквівалент 50 мільйонів євро.

Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній подається у разі, якщо сукупний консолідований дохід міжнародної групи компаній, в яку входить платник податків, за фінансовий рік, що передує звітному року, розрахований згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія міжнародної групи (а у разі відсутності інформації – відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку), перевищує еквівалент 750 мільйонів євро та за наявності однієї із таких обставин:

платник податків є материнською компанією міжнародної групи; материнська компанія уповноважує платника податків на подання звіту у розрізі країн;

материнська компанія розташована в юрисдикції, яка не вимагає звітності у розрізі країн, і водночас вона не уповноважує іншого учасника групи на її подання;

із юрисдикцією материнської компанії немає дієвого механізму обміну звітами у розрізі країн (перелік таких юрисдикцій сформують окремо).

Звертаємо увагу платників на зміну норм щодо критеріїв пов’язаності осіб та визнання операцій контрольованими. З 23 травня 2020 року критерієм пов’язаності є володіння особою (фізичною чи юридичною) корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 25% і більше (раніше це було 20%).

До переліку осіб, які можуть визнаватись пов’язаними, додано «утворення без статусу юридичної особи». Це поняття викладене у пункті 39-2.1.1 нової статті 39-2 Податкового кодексу України. Утворення без статусу юридичної особи можуть включати, зокрема, але не виключно, партнерства, трасти, фонди, інші установи та організації, створені на підставі правочину або закону іноземної держави (території).

Нагадуємо, що для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік. Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!